Wydawnictwo Warstwy z szansą na Deutscher Jugendliteraturpreis

Tom „abc.de” Iwony Chmielewskiej opublikowany nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy został właśnie nominowany do Deutscher Jugendliteraturpreis 2016 (kategoria non-fiction). To duże wyróżnienie, bo laur przeznaczony dla najlepszych książek dziecięcych i młodzieżowych uchodzi za najważniejszy tego rodzaju w Niemczech. O tym, czy „abc.de” otrzyma nagrodę dowiemy się w październiku podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.


Nawet nominacja do Deutscher Jugendliteraturpreis 2016 jest już sporym sukcesem, bo dzięki niej o książce „abc.de” Iwony Chmielewskiej przez najbliższe miesiące będzie głośno w niemieckich mediach. Nieprzypadkowo, tom dla dzieci jest opowieścią o europejskiej tożsamości i historii i ukłonem w kierunku niemieckiej kultury. – Wydaniem tej książki chcieliśmy się wpisać w wielokulturową historię miasta, którego niemiecka tradycja przez dekady wypierana była ze świadomości mieszkańców, a przecież na stałe obecna jest w tkance miasta – podkreśla Jarosław Borowiec, szef Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy.

„abc.de” to druga książka Iwony Chmielewskiej opublikowana nakładem Warstw (wcześniejsza – „Oczy” została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej”, a zainteresowanie pozycją było tak duże, że zrobiono dodruk). O tym, czy zostanie nagrodzona Deutsche Jugendliteraturpreis dowiemy się 21 października we Frankfurcie. Zgłoszenie książki do niemieckiego konkursu było możliwe dzięki współpracy Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy z niemieckim wydawnictwem Gimpel Verlag.

Urodzona w 1960 roku Iwona Chmielewska jest obecnie jedną z najbardziej utytułowanych autorek książek dla dzieci (zdobywczynią m.in. słynnej Bologna Ragazzi Award). Związana z Toruniem na tamtejszym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika prowadzi zajęcia przybliżające studentom zagadnienie książki autorskiej.  

Zgłoś uwagę