Wrocław. Europejska Stolica Kultury

WUWA2: Na osiedlu będzie tylko oświetlenie ledowe

Na całym osiedlu Nowe Żerniki Wuwa2 oświetlenie zostanie wykonane w technologii LED. To kolejne nowatorskie i ekologiczne rozwiązanie, które zostanie zastosowane na modelowym osiedlu.

  • parking przy ul. Mieszka I

    We Wrocławiu oświetlenie w technologii LED jest coraz częściej stosowane m.in. na nowym parkingu przy ul. Mieszka I


To już pewne, że na modelowym osiedlu Nowe Żerniki: WUWA2 całe oświetlenie zostanie wykonane w technologii LED. Konsultantem oświetlenia na osiedlu jest architekt Andrzej Pruszyński, który jednocześnie opracowuje projekt technologii oświetlenia.  – Takie rozwiązanie pozwala m.in na płyną regulację natęzenia światła. To znaczy, że na przykład jego natężenie będzie rosło równolegle do ściemniania się lub reagowało na ruch w obrębie lampy. Lampy ledowe są energooszczędne i dają możliwość uzyskania 60-80% oszczędności - wyjaśnia Piotr Fokczyński, koordynator projektu Nowe Żerniki Wuwa2.

Więcej na temat modelowego osiedla przeczytasz tu: Nowe Żerniki WUWA 2

Co ciekawe z badań wynika, że zastosowanie świateł ledowych na ulicy poprawia bezpieczeństwo. Jak przekonuje Zbigniew Maćków kurator odpowiedzialny za projekt modelowego osiedla Nowe Żerniki WUWA2 światło ledowe pozwala na identyfikację kolorów podobnie do światła dziennegoW świetle takich lamp szczegóły widać o wiele lepiej, niż w przypadku np. lamp sodowych. Dzięki nim łatwiej po zmierzchu rozpoznamy, czy po chodniku spaceruje nasz sąsiad, czy ktoś zupełnie obcy Architekci rozważają również zastosowanie indywidualnych projektorów akcentujących ważne obszary na skwerach czy placach . Indywidualnym rozwiązaniem będą także objęte przejścia dla pieszych Dzięki temu kierowcy w dodatkowy sposób byliby informowani, że zbliżają się do zebry.

Bardzo ważnym zadaniem oświetlenia będzie utrzymanie hierarchii między sferami publicznymi i półpublicznymi analogicznie jak w przypadku kształtowania architektury . Tutaj również pomocny będzie system sterowania ale także precyzyjny dobór opraw.  – wyjaśnia Piotr Fokczyński.Zgłoś uwagę