Wtorek regionalny o Kieślowskim. Gwiazdą Waldemar Krzystek

Rzadko zdarza się na świecie, by powstawał festiwal poświęcony twórczości jednego tylko reżysera i analizie jego filmów. W dolnośląskim Sokołowsku od pięciu lat organizowany jest wyjątkowy Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. W tym roku poświęcony będzie przypadkom, a o idei imprezy i rozpoczynającej się 4 września edycji organizatorzy opowiedzą we wtorek w Barbarze.

  • barbara wtorek regionalny

    Wtorek w Barbarze już 1 sierpnia

  • barbara wtorek regionalny

    Kadr z filmu "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego, któremu poświęcony będzie festiwal w Sokołowsku


Regionalne wtorki w barze Barbara, stosunkowo nowym miejscu ESK 2016 (wejście od ul. Świdnickiej i od Kazimierza Wielkiego), mają służyć promowaniu ciekawych inicjatyw na Dolnym Śląsku. O wielu z nich wrocławianie wiedzą zdecydowanie za mało, a wydarzenia i miejsca są warte uwagi. W ramach wtorków w Barbarze gościła już m.in. kadra Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, który to obiekt być może zostanie wkrótce wpisany na listę UNESCO. Trwają o to intensywne starania.

W najbliższy wtorek 1 września o 12.00 w Barbarze pojawią się natomiast m.in. współorganizatorzy wyjątkowego festiwalu Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, którego każda edycja od pięciu lat poświęcona jest innemu problemowi i innemu filmowi Krzysztofa Kieślowskiego. W tym roku motto imprezy brzmi „Są przypadki, są życiorysy”, a w kręgu zainteresowania znajdzie się film „Przypadek”. Co ciekawe, do Sokołowska udało się zaprosić trzy aktorki, które grały czołowe role w trzech wariantach rozwinięcia filmu. To Monika Goździk, Marzena Trybała, Bogusława Pawelec-Małek, nie zabraknie współpracowników zmarłego blisko dwadzieścia lat temu reżysera, którego dziełami fascynuje się wciąż wielu wybitnych twórców, m.in. Peter Weir (nakręcił „Piknik pod Wiszącą Skałą” i „Truman Show”).

W Barbarze spotkamy także Rafała Waltenbergera, scenografa filmu „Przypadek”, czy Waldemara Krzystka, znanego reżysera i ucznia Krzysztofa Kieślowskiego.

Wstęp ne spotkanie jest wolny. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski potrwa od 4 do 6 września w Sokołowsku (dojazd bezpośredni z Wałbrzycha).

Zgłoś uwagę