Wrześniowa korekta rozkładu jazdy PKP

Korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywać od niedzieli 4 września. Plakaty z nowymi godzinami przyjazdów i odjazdów poszczególnych składów są umieszczone na dworcach już od połowy sierpnia.


Korekta rozkładu jest wprowadzona ze względu na trwające prace modernizacyjne na liniach kolejowych. W związku z tymi robotami część pociągów pojedzie w zmienionej relacji. Na kilku odcinkach przewoźnicy uruchomią zastępczą komunikację autobusową.
W większości połączeń korekta dotyczy głównie kilku lub kilkunastominutowych przesunięć w rozkładzie. Niektóre zmiany są jednak bardziej skomplikowane.

Dolnoślązacy od 4 września nie będą musieli przesiadać się do autobusów na odcinku Strzelin – Kamieniec Ząbkowicki. Popularna trasa z Wrocławia do Kłodzka i Międzylesia będzie w pełni obsługiwana pociągami.

W zakresie pociągów Kolei Dolnośląskiech (KD) w zasadzie tylko niewielkie korekty minutowe odjazdów, wynikające z przesunięć pociągów w węźle wrocławskim. Największą zmianą jest przesunięcie z końcem wakacji przyjazdu pociągu EIC Łużyce do Bolesławca na 7.25 (przypominamy, że w pociągu tym na odcinku Węgliniec - Bolesławiec możliwy jest przejazd na podstawie biletów okresowych KD, z czego chętnie korzystają uczniowie szkół bolesławieckich).

Minimalne korekty odjazdów. Po wakacyjnej przerwie wraca dodatkowy poranny pociąg przyśpieszony Wrocław – Żmigród, przyjeżdżający do Wrocławia Głównego na 6.30.

Na linii Wrocław – Jelenia Góra kontynuowane będą szerokie prace modernizacyjne. Między innymi rozpocznie się, zaplanowana na półtora roku, przebudowa stacji w Jaworzynie Śląskiej. Niestety, będzie to oznaczać kolejne utrudnienia dla podróżnych – nie wszystkie pociągi będą mogły kursować w najbardziej dogodnych dla pasażerów godzinach. Po zakończeniu prac w Jaworzynie możliwe będą przesiadki pomiędzy pociągami Wrocław - Jelenia Góra i Kłodzko - Legnica, wzrośnie także prędkość jazdy. W związku z zakończeniem wakacji, ostatni pociąg w kierunku Jeleniej Góry ponownie odjeżdżać będzie przed godziną 21, co pozwoli na przyjazd na 22.48.
W przyszłym tygodniu na górskim odcinku Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna prowadzone będą roboty torowe - w związku z czym na wybranych fragmentach pociągi zostaną zastąpione autobusami.

Na trasie Wrocław - Trzebnica wystąpią drobne zmiany godzin przyjazdów i odjazdów, wynikające z organizacji ruchu w węźle wrocławskim m.in. podjęcia prac przygotowawczych do remontów pomiędzy stacjami Wrocław Nadodrze i Psie Pole. Najistotniejsze zmiany dotkną pociąg dowozowy do Wrocławia na godzinę ósmą (przyjedzie 11 minut później) oraz do Trzebnicy (9 minut później). Skróceniu ulegnie dwu i pół godzinna przerwa pomiędzy odjazdami do Trzebnicy: pociągi będą odjeżdżać z Wrocławia Głównego o 16.54 a następnie już o 18.47 (zamiast 19.20).

Po zakończeniu prac między Strzelinem i Kamieńcem Ząbkowickim, pociągi z Wrocławia do Kudowy-Zdroju powracają z końcem wakacji z objazdowej trasy przez Wałbrzych i Nową Rudę na linię przez Bardo.

W połączeniach Wrocław - Legnica - Zgorzelec - Görlitz - Dresden Hbf, po polskiej stronie wystąpią jedynie drobne różnice minutowe w węźle wrocławskim. Po niemieckiej nadal prowadzone są roboty torowe pod Dreznem, co może skutkować doraźnymi zmianami rozkładu jazdy.

Na linii Wrocław - Legnica - Żagań - Żary wystąpią bardzo poważne zmiany, wynikające z prac torowych. Do 25 września pociągi będą kursować normalnie, a dla miłośników lasów dostępny będzie przystanek w Studziance. Od 26 września do 10 października rozpoczną się roboty pomiędzy Miłkowicami i Rokitkami. Wówczas od strony Legnicy pociągi pojadą do Chojnowa, skąd pasażerów do Rokitek zabiorą autobusy. Trudniejsza będzie druga faza prac - od 11 października zamknięcie zostanie wydłużone do Leszna Górnego, przez co autobusy będą kursować z Chojnowa do Wierzbowej Śląskiej przez Rokitki i Modłę (przystanek Stara Odlewnia). Osoby podróżujące do Leszna Górnego i dalej będą miały do dyspozycji specjalne autobusy przyśpieszone pokonujące odcinek Chojnów - Leszno Górne bez przystanków.

Pociągi Jelenia Góra - Trutnov w tym roku zakończą kursowanie w niedzielę, 4 września. Połączenia przez Lubawkę wrócą w przyszłe wakacje.

Kursowanie "Pociągu do Kultury" Wrocław - Berlin ulegnie przedłużeniu. W związku z remontem linii przez Żary, po 25 września pociągi będą kursować przez Goerlitz.

Utrzymanie dobrych czasów przejazdu na „Wiedence”, na odcinku Częstochowa - Koluszki, wymaga dodatkowych prac. Zmiany w rozkładzie w dniach 4 września - 15 października ograniczono do kilku pociągów. PKP Intercity zawiesi kursowanie dwóch pociągów: IC Górnik oraz IC Fredro (w kierunku Wrocławia). Pociągi EIP oraz EIC relacji Warszawa – Wrocław/Jelenia Góra – Warszawa nadal będą obsługiwać Częstochowę, zmieni się tylko miejsce postoju – składy zatrzymają się na stacji Częstochowa Stradom, a nie na stacji Częstochowa Główna.

Rozkład jazdy zawiera też zmiany kursów pociągów na trasie Wrocław – Poznań. Linia zapewnia coraz krótsze podróże dzięki dostosowywaniu trasy do prędkości 160 km/h.

Informacje o korekcie rozkładu jazdy od 15 sierpnia dostępne są na stacjach i przystankach w formie plakatów oraz na stronach www.portalpasazera.pl i www.rozklad-pkp.pl.
Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie www.intercity.pl oraz pod numerem telefonu 19 757. Dodatkowo, w weekend wprowadzania korekty, na największych stacjach w Polsce pomocy pasażerom udzielą informatorzy.Zgłoś uwagę