Wrocławskie preludium do szczytu NATO w Warszawie

Specjaliści od spraw bezpieczeństwa, doradcy szefów państw, wojskowi oraz przedstawiciele najważniejszych międzynarodowych instytucji podczas Wrocław Global Forum 2016 z pewnością zajmą się analizą zadań i wyzwań jakie stoją przez Paktem Północnoatlantyckim, którego szczyt zaplanowano na lipiec w Warszawie.


Wrocław Global Forum 2016 znalazło się w kalendarzu polityków, dyplomatów, politologów zaledwie na miesiąc przed szczytem NATO. Spotkanie szefów państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego odbędzie się na początku lipca w Warszawie.

W programie tegorocznego Wrocław Global Forum sprawy dotyczące przyszłości NATO, wyzwań stawianych sojuszowi będą dyskutowane i oceniane z kilku perspektyw.
Już w inaugurującej dyskusji dotyczącej sposobu zachowania bezpieczeństwa w Europie należy się spodziewać gorącej wymiany opinii na temat zadań dla NATO na Starym Kontynencie. Wezmą w niej udział m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii RP Krzysztof Szczerski, Minister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevičius, Minister Obrony Gruzji Tina Khidasheli, Paula Dobriansky z Centrum Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Harvarda oraz Damon Wilson z Atlantic Council.

Polska i szczyt NATO zdominują rozmowę Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i Sławomira Dębskiego, Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, która także jest w czwartkowym programie Wrocław Global Forum.

Doborowe grono specjalistów od bezpieczeństwa i polityki międzynarodowych spotka się w piątek podczas kolejnej debaty dotyczącej przyszłości NATO oraz warszawskiego szczytu paktu.
W dyskusji głos zabiorą Michel Barnier, Doradca ds. bezpieczeństwa szefa Komisji Europejskiej, Rose Gottemoeller, amerykański Podsekretarz Stanu ds. bezpieczeństwa i kontroli zbrojeń, generał James J. Mingus, Zastępca Dowódcy 4. Armii Amerykańskiej, Alexander Vershbow, Zastępca Sekretarza Generalnego NATO. Polski punkt widzenia przedstawi Paweł Soloch, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Debatę poprowadzi Frederick Kempe, Prezydent Atlantic Council.

Zgłoś uwagę