Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Wrocławskie Panato najlepsze

Spółdzielnia Panato Przedsiębiorstwem Społecznym Roku 2013


Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna PANATO z Wrocławia została wybrana Najlepszym Przedsiębiorstwem Społecznym Roku 2013 w kategorii Pomysł na Rozwój w konkursie zorganizowanym przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Wraz ze Spółdzielnią Socjalną „Serce Pogórza” PANATO otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

Pomysł na powołanie PANATO zrodził się zimą 2011 r. w trakcie gry miejskiej, która odbyła się w ramach międzynarodowego projektu Future City Jobs realizowanego przez Instytucję Kultury Wrocław 2016.

Wielobranżową Spółdzielnię Socjalną PANATO powołała do życia w kwietniu 2012 roku grupa młodych osób, które postanowiły samodzielnie stworzyć dla siebie miejsca pracy. Są wśród nich projektanci wnętrz i wzornictwa przemysłowego, rękodzielnicy, artyści oraz specjaliści od marketingu i promocji. Funkcjonowanie PANATO w wymiarze biznesowym opiera się na połączeniu modelu społecznego z wolnorynkowym. Fundamentem kooperatywy są osoby z grup defaworyzowanych oraz wszyscy ci, którzy preferują demokratyczne formy zarządzania.

Działalność PANATO to m.in. produkcja gadżetów kreatywnych i wsparcie kampanii marketingowych, organizacja pokazów i warsztatów oraz zlecenia wykonywane w ramach dwóch pracowni: tekstyliów i sitodruku. Od maja 2013 r. siedziba Spółdzielni mieści się w lokalu przy ul. Jedności Narodowej 68A. Więcej informacji: www.panato.org

Uroczyste rozstrzygnięcie trzeciej edycji Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku odbyło się 22 listopada w budynku Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. W ramach konkursu Zespół ekspertów, na podstawie wskaźników społecznych i ekonomicznych oraz po odbyciu wizyt studyjnych, zakwalifikował do finału 13 podmiotów w kategorii Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne i dziewięć w kategorii Pomysł na Rozwój. Nagrodę w pierwszej kategorii otrzymały: Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria" oraz SCE "Flandria" spółdzielnia europejska.

W kategorii Pomysł na Rozwój nagrodą w wysokości 25 tys. zł dla Najlepszego Przedsiębiorstwa Społecznego podzielą się Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” oraz PANATO. Wrocławska Spółdzielnia zdobyła również Nagrodę Publiczności.

redZgłoś uwagę