wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla dzieci
  4. Wrocławskie dzieci są EKO i dostają za to nagrody

W Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza odbyło się niezwykle miłe wydarzenie. Na gali wieńczącej konkurs „Bądź EKO dla Wrocławia” spotkali się jego młodzi laureaci, ich rodzice, nauczyciele oraz organizatorzy i fundatorzy nagród. Za swoje fantastyczne śmieciakowe dzieła wrocławskie dzieci zebrały również wiele słów uznania, pochwały i gromkie oklaski. 

Reklama

„Bądźmy EKO dla Wrocławia”, czyli konkurs dla uczniów szkół podstawowych (klasy 1-7), zorganizowała firma FBSerwis, żeby zachęcić, nie tylko dzieci, do segregowania odpadów i szeroko pojętej edukacji ekologicznej.

Zadaniem w konkursie było wykonanie Śmieciaka – z odpadów nadających się do recyklingu, np. kartonu, puszek, wszelkich zakrętek czy plastikowych butelek. Prawie 300 zgłoszeń – taki był odzew na konkurs, ogłoszony 5 lutego, ze strony ponad 400 małych ekologów, którzy wykonali najróżniejsze śmieciakowe postaci. Jedne przypominały ludzi, drugie zwierzaki, jeszcze inne fantastycznie wydumane ich połączenie.  

Wszystkie pomysłowe dzieła, stworzone ze znalezionych także na śmietnikach odpadów, oceniali od 1 do 15 marca internauci. I bardzo się w to zaangażowali, oddali bowiem w tym konkursie aż ok. 300 tys. głosów. Z tej liczby wyłonili się laureaci, którym uroczyście wyręczono nagrody 9 kwietnia 2018 r. podczas gali we wrocławskim ratuszu. Nagrody przewidziano także dla szkół (projektor multimedialny i odtwarzacze DVD) oraz nauczycieli (karty upominkowe do salonów Empiku).     

Być EKO – dlaczego to ważne

Jak na uroczystą galę przystało, przed prezentacją laureatów konkursu oraz ceremonią wręczenia nagród głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwsza w imieniu prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza – dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, która powiedział m.in., że wynik głosowania utwierdził ją w przekoaniu, że dzieci mogą być fantastrycznymi ambasadorami ekologii i zdrowego środowiska.

Dyr. Katarzyna Szymczak-Pomianowska wręcza I nagrodę przedstawicielkom SP nr 101 

– Pokazaliście, że odpadów, które nadają się do recyklingu, możecie użyć do pięknych prac plastycznych, pokazaliście, jak jesteście zdolni i kreatywni – zwróciła się do dzieci dyrektor Szymczak-Pomianowska. – Mamy oczywiście kilka osób wyróżnionych, ale wszyscy, którzy wzięli udział w tym konkursie, są zwycięzcami, ponieważ pokazują, że dbają o środowisko i chcą dla niego zrobić coś dobrego.

Prezes Ekosystemu Bartosz Małysa wręczył jedno z wyróżnień w konkursie 

Bartosz Małysa, prezes spółki Ekosystem, patrona konkursu, doceniając fakt nadania przez konkursowiczów „drugiego życia” odpadom, które zamiast trafić na wysypisko, stały się tworzywem dla śmieciakowych dzieł sztuki, powiedział m.in.:

– Pewnie jesteście bardzo dobrymi obserwatorami i widzicie, co się dzieje w parkach, w lasach, gdzie ludzie niestety nadal wytworzone odpady komunalne tam wyrzucają, a nie powinni. To jest nasze środowisko, to jest nasze zdrowie, samopoczucie i powinniśmy dbać o to, żeby to środowisko było jak najczystsze. 

Artur Pielech, prezes FBSerwis, nagradza jedną z uczestniczek konkursu

– Po takim sukcesie, jakim okazał się ten konkurs, mogę tylko obiecać, że będą kolejne edycje – powiedział w imieniu organizatora konkursu FBSerwis SA prezes tej firmy Artur Pielech. – Może postawimy w nich inne wyzwania, żeby jeszcze mocniej dotrzeć z przesłaniem, że odpady mają więcej niż jedno życie, a wy idealnie to wychwyciliście – zwrócił się do wrocławskich uczniów.   

Laureaci nagród głównych

Część gali, najbardziej wyczekiwana przez jej uczestników, to oczywiście przedstawienie zwycięzców i wyróżnionych, a także prezentacja ich fantastycznych Śmieciaków, oraz wręczenie nagród. 

Budując napięcie, organizatorzy rozpoczęli ceremonię od uhonorowania zdobywców trzeciego miejsca. My prezentujemy laureatów, począwszy od najwyższego stopnia podium. 

Doktor Śmieciak

Zwycięzca konkursu – Wojciech Gałka, uczeń SP nr 101, który za zebranie 35 039 głosów w nagrodę otrzymał tablet, nie mógł osobiście odebrać gratulacji, ponieważ przebywa w szpitalu. Ale przemówił do wszystkich z dużego ekranu i opowiedział o pracy nad swoim Śmieciakiem, który przypomina bardzo dostojnego, w kitlu i „pod muchą”, doktora, wiernego hasłom, które wypisał Wojtek – „zdrowi ludzie, wykorzystanie śmieci, czysta i zdrowa woda, czyste sumienie, czyste miasto, piękniejszy świat”.

Małgorzata Nowak – przedstawicielka SP nr 101 odebrała nagrodę dla szkoły i nauczyciela.

Śmieciakowa dama

Drugie miejsce, za które dostała smartwatcha, zajęła Martyna Mazurek z SP nr 118. Jej Śmieciak, a właściwie pani Śmieciakowa – została wystylizowana w większości z dziesiątek zakrętek i zawleczek od puszek na modną damę. Okazała praca plastyczna dała się nawet wziąć na ręce. 

Wyróżniony nauczyciel SP nr 118 to Dominik Szałata. 

Śmieciak-niemowlak, który lubi kaszkę i mleko 

Laura Rosiek, Aleksandra Szymkowiak i Anna Sibera, uczennice SP nr 21, to laureatki trzeciego miejsca, które zostały nagrodzone plecakami. Stworzyły swojego Śmieciaka z kartonu i plastikowych kubków i jako żywo przypomina on łakomego na kaszkę i mleko niemowlaka. Ponieważ praca była zbiorowa, to i poszła migiem – dziewczynki dały radę ją ukończyć w jeden dzień, choć koncepcyjnie pracowały przez dni sześć.

Natalia Kaszluk, nauczycielka z SP nr 21, oraz Jerzy Podgórski – dyrektor szkoły zostali przy tej okazji wywołani na scenę i odebrali wyróżnienia dla szkoły.

Wyróżnienia specjalne

  • Jakub Kurek, SP nr 102 – swojego Śmieciaka wykonał z zakrętek i pojemników po mleku

  • Karolina Kojdecka, SP nr 34 – zrobiła śmieciaki o imionach Staś i Nel z koszy na śmieci, gąbki i zakrętek

  • Hanna Mercik, SP nr 61 – jej Śmieciak powstał tylko z plastiku: ze starej doniczki, reklamówki i zakrętek

  • Lena Napierała, SP nr 61 – jej para śmieciowych przyjaciół sówka Kartonówka i robot Blaszak – z opakowań po makaronie, jajkach, chusteczkach higienicznych

  • Łukasz Kundera, SP nr 61 – jego Śmieciak to ważka, zrobiona z zakrętek, plastikowej butelk, pomalowana zieloną farbą

  

  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl