Wrocławskie bunkry – zobacz pozostałości po Festung Breslau

Burzliwa historia XX wieku odbiła swoje piętno na Wrocławiu. Podczas swojej przynależności do Rzeszy Niemieckiejmiasto w latach 1891-1945 wzbogaciło się o ponad 100 obiektów o charakterze militarnym. Część z nich zachowała się do dzisiaj.

  • Fot. Bartosz Gmera


Bartosz Gmera

Wrocław był bardzo ważnym ośrodkiem miejskim II Rzeszy. Jego gospodarcze znaczenie i nieustanny rozwój zostały docenione wraz z objęciem władzy przez cesarza Wilhelma II. W 1889 roku dowództwo pruskiej armii podjęło decyzję o utworzeniu w mieście Twierdzy. W efekcie tego do 1914 roku powstało we Wrocławiu ponad 60 najnowocześniejszych w tym czasie obiektów wojskowych, mających na celu zatrzymanie ewentualnego ataku wojsk rosyjskich.

Fort Piechoty nr 6

Jednym z takich obiektów jest Fort Piechoty nr 6, znajdujący się w lasku przy ulicy Polanowickiej. Obiekt powstał w 1891 roku. W wyniku podjęcia decyzji o utworzeniu Festung Breslau został poddany rozbudowie, która zakończyła się dopiero w 1914 roku. Pomimo udziału w obronie miasta w 1945 roku, fort uniknął poważnych uszkodzeń. Po II wojnie światowej teren ten zajmowało Ludowe Wojsko Polskie, dostosowując go do swoich potrzeb. Obecnie Fort Piechoty nr 6 jest pod opieką Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego.

Fort Piechoty nr 4

Historia Fortu Piechoty nr 4 jest bardzo zbliżona do historii Fortu nr 6. Również powstał w 1891 roku i został przebudowany do roku 1914. Nie ucierpiał podczas walk o Festung Breslau. Po II wojnie światowej obiekt, znajdujący się przy ulicy Przestrzennej, został przejęty przez Ludowe Wojsko Polskie, które stacjonowało w nim do końca lat 80. XX wieku. W późniejszym czasie fort został zrabowany i zdewastowany. Obecnie obiekt niszczeje.

Schron przeciwlotniczy na pl. Strzegomskim

Podczas II wojny światowej obawiające się bombardowań władze III Rzeszy rozpoczęły budowę obiektów, mających zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej miasta. Jedny z nich jest schron przeciwlotniczy, znajdujący się na placu Strzegomskim. Wybudowano go w latach 1942-1943. Do 1945 roku pełnił funkcję szpitala fortecznego. Nie nosząc na sobie śladów walk, po wojnie stał się magazynem. W latach 90. działały w nim małe sklepiki i pub. Dziś ma w nim swoją siedzibę Wrocławskie Muzeum Współczesne. 

Schron bliźniak przy ul. Ołbińskiej

Bliźniaczy obiekt schronu z pl. Strzegomskiego znajduje się na skrzyżowaniu ulic Ołbińskiej i Słowiańskiej. Powstał w 1941 roku. Jest widocznie mniejszy niż jego „brat”, ma za to grubsze ściany (grubość żelbetu miejscami osiąga 2 m.) W związku z podobieństwem do budynków, które powstały na użytek hitlerowskiego programu nuklearnego w Miersdorf, zrodziło się wiele teorii co do faktycznej roli obu wrocławskich schronów. Tez z Ołbińskiej nie jest dostępny dla zwiedzających.

Schron przy ul. Białodrzewnej

Wybudowany w 1943 roku. Dwukondygnacyjna, żelbetowa budowla wyposażona była m.in w: pralnię, ambulatorium i osobne toalety na każdym z pięter oraz dwie śluzy gazoszczelne. Po II wojnie światowej wykorzystywany był jako magazyn Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie wokół schronu powstaje osiedle Nowe Żerniki. W myśl projektu, schron ma zostać wbudowany w ściany Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej i zostać zaadaptowany do jego działalności.

Zdjęcia: B. Gmera

Zgłoś uwagę