Wrocławski Ogród Botaniczny – pierwsze kwiaty przedwiośnia, pszczoły i motyle

Choć pogoda chwilami nie rozpieszcza, przez chmury przebijają się pierwsze promienie słońca zwiastujące wiosnę. We Wrocławiu zaczęły pokazywać się już krokusy i przebiśniegi. Wrocławscy działkowcy rozpoczęli prace porządkowe w ogródkach.

 • ogród botaniczny, kwiaty

  fot. Tomasz Hołod

 • fot. Tomasz Hołod

 • fot. Tomasz Hołod

 • fot. Tomasz Hołod

 • fot. Tomasz Hołod

 • fot. Tomasz Hołod

 • fot. Tomasz Hołod

 • fot. Tomasz Hołod

 • fot. Tomasz Hołod


Polacy przyzwyczajeni są do czterech podstawowych pór roku, jednak według fenologii, czyli nauki zajmującej się badaniem zmian w środowisku, w zależności od pogody może być ich nawet osiem. Wraz z końcem lutego wkroczyliśmy w tzw. etap przedwiośnia.

Na wrocławskich trawnikach już można cieszyć oczy fioletowymi i żółtymi krokusami, a także białymi przebiśniegami. Tymczasem w ogrodzie botanicznym...

Podziwiaj, nie zrywaj

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego pojawiły się pierwsze przedwiosenne rośliny i owady, takie jak pszczoły czy motyle-cytrynki. Można spotkać tam choćby znane wszystkim przebiśniegi, a tak właściwie śnieżyczki przebiśniegi.

Opowiedziała nam o nich pracująca w Ogrodzie Botanicznym UWr Jolanta Kochanowska:

– Te kwitnące na biało rośliny występują licznie w dużych kępach. Rosną najczęściej pod krzewami i drzewami zrzucającymi liście na zimę. Co ciekawe, przebiśniegi są pod ochroną, nie ze względu na przekształcenia siedlisk naturalnych dokonywanych przez człowieka, ale dlatego, że są atrakcyjne. Ludzie zrywają je, tworzą z nich bukiety, a nawet sprzedają. Nie jest to jednak legalne, chyba że hoduje się je we własnym ogrodzie. W Polsce kwitnie również śnieżyczka Elwesa, gatunek pochodzący z Półwyspu Bałkańskiego. Jest bardzo podobny do naszej krajowej śnieżyczki – różni go tylko kształt zielonej plamki na płatkach i wysokość.

Śnieżyca wiosenna, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Jako jeden z pierwszych krzewów na wiosnę rozwija się wawrzynek wilczełyko. Wyjątkowe jest to, że najpierw na gałązkach pojawiają się różowe kwiaty (czasami białe), a dopiero potem liście. Oprócz tego, że to piękna roślina, jest też silnie trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Tylko ptaki mogą spożywać jej owoce. Wawrzynek wilczełyko, podobnie jak przebiśniegi, jest pod ochroną z powodu swojej atrakcyjności.

– Ludzie często zrywają gałązki wawrzynka i wkładają je do wazonów, aby zdobiły im mieszkania. Zapominają przy tym, że ich urok jest krótkotrwały. Wytrzymują zaledwie kilka dni. Tymczasem można się nacieszyć ich pięknem podczas spacerów po lesie – przypomina Jolanta Kochanowska.

Ciemiernik, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Ciekawą rośliną jest też ciemiernik. Gdy wszystkie kwiaty roślin przedwiośnia są raczej drobne, jego potrafią osiągnąć nawet 8 cm szerokości.

– W ogrodzie botanicznym znajduje się ponad 40 gatunków i odmian ciemiernika o płatkach barwy białej, śmietankowej, zielonkawej, różowej i purpurowej. Rosną one zazwyczaj w kępie po dziesięć kwiatów, choć zdarza się, że jest ich więcej. Aby się rozrosły, potrzebują kilku lat – niekiedy trzeba im pomóc – wyjaśnia pani botanik. – Ciekawym gatunkiem jest też ciemiernik cuchnący – swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu zapachowi, jaki wydzielają jego kłącza – dodaje.

 

Krokusy, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Do ogrodu od 1 kwietnia

Ogród botaniczny otworzy się 1 kwietnia. Bilet normalny będzie kosztował 20 zł, ulgowy – 10 zł, rodzinny – 5 zł za osobę.

Działkowcy na start

W okresie przedwiośnia na działkach najlepiej wykonać prace porządkowe po zimie. – Wszelkie prace ogrodnicze na rabatach musimy wykonywać ostrożnie, tak by nie uszkodzić wychodzących na powierzchnię gleby roślin, na których nam zależy – ostrzega Jolanta Kochanowska. Można zgrabić liście, przyciąć trawy ozdobne czy usunąć zaschnięte części nadziemne bylin. Po zimowych cięciach krzewów „płaczących” sokami (np. winnik) można zająć się innymi krzewami i pnączami, takimi jak róża czy milin, zwany czasem trąbą. Wybór właściwej pory cięcia jest ważny dla konkretnych gatunków. Decyduje o kondycji rośliny przez cały okres jej rozwoju – o obfitości kwitnienia, a następnie owocowania.

Wbrew pozorom pracy w ogrodzie jest dużo, wiele jednak zależy od temperatury. – Im więcej zrobi się teraz na działce, tym mniej pracy trzeba będzie włożyć w porządkowanie jej w okresie wiosennym. Najważniejsze, aby wyrywać chwasty na bieżąco, bo w pełni wiosny pojawi się ich o wiele więcej – przypomina Jolanta Kochanowska.

Marlena UrbaniakZgłoś uwagę