Konkurs o "Wrocławskiej piosence" - cz. I

Od napisania "Wrocławskiej piosenki" minęło ponad 60 lat. Teraz, oprócz klasycznej wersji jaką pamiętamy z legendarnego wykonania Marii Koterbskiej, mamy także nową, przygotowaną przez Me Myself And I i zaprezentowaną podczas koncertu w Rynku. Z tej okazji mamy dla czytelników naszego portalu konkurs, w którym można wygrać aż 3 czytniki Kindle 5 WiFi. Czytajcie teksty o "Wrocławskiej piosence" 13, 14 i 15 lipca na www.wroclaw.pl. W ostatnim odcinku znajdziecie pytania konkursowe.

  • konkurs wrocławska piosenka

    Konkursowe pytania znajdziecie na stronie wroclaw.pl od poniedziałku do środy.

  • kindle wrocławska piosenka

    W konkursie o "Wrocławskiej piosence" możecie wygrać Kindle'a 5 WiFi


Piosenka o tramwaju wymyślona w pociągu

Przynajmniej tak zapamiętała to Maria Koterbaska, najbardziej znana wykonawczyni przeboju skomponowanego siłami małżeństwa – kompozytora Jerzego Haralda (wł. Jana Liersza) i autorki tekstów Krystyny Wnukowskiej. W rzeczywistości utwór powstał w ekspresowym tempie, choć raczej w warunkach domowych. Wiadomo, że na początku lat 50. i że premierę miał w Hali Ludowej. – Był to wielki przebój, grany właściwie na okrągło – wspomina po latach Krystyna Liersz-Żelasko, córka kompozytora. Tekst stał się niemal hymnem motorniczych (Maria Koterbska otrzymała nawet po latach tytuł Honorowego Motorniczego MPK), ale wzruszał wrocławian i turystów stając się przez lata bodaj najlepszą reklamą miasta. Nie tylko jego "mknących po szynach niebieskich tramwajów", także "srebrzącej się Odry, najmilszej rzeki", "nucących na przystankach słowików", czy "wiatru niosącego melodię przez Sępolno, Zalesie i Krzyki".

Posłuchajcie, jak śpiewa Maria Koterbska.

Kolejna część konkursu o „Wrocławskiej piosence” we wtorek 14 lipca. Znajdziecie ją tutaj. Środowy odcinek natomiast tutaj.

Czytajcie teksty o "Wrocławskiej piosence" 13,14 i 15 lipca na www.wroclaw.pl. W środę 15 lipca zadamy trzy pytania wiążące się z tymi tekstami. Uważni Czytelnicy bez problemu znajdą odpowiedzi.

Czekają cenne nagrody:

3 Kindle 5 WiFi

Zgłoś uwagę