wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Wrocławska Koperta Życia” dla seniorów

Wkrótce do ok. 50 tys. mieszkańców Wrocławia trafi „Wrocławska Koperta Życia”. Składający się ze specjalnej ankiety oraz magnesu lub naklejki na lodówkę zestaw ma zawierać wszystkie podstawowe dane dotyczące stanu zdrowia, co w sytuacji jego zagrożenia ułatwi pracę lekarzom oraz ratowniczym służbom medycznym.

Reklama

„Wrocławska Koperta Życia” jest skierowana przede wszystkim do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Ma na celu uświadomienie wrocławian o znaczeniu posiadania – w miejscu ogólnodostępnym – szczegółowych informacji dotyczących ich stanu zdrowia, które mogą być wykorzystane przez służby medyczne i tym samym pozwolić na skrócenie czasu ich reakcji w trakcie udzielania pomocy pacjentowi.

– Projekt jest odpowiedzią na politykę senioralną miasta Wrocławia. Polskie społeczeństwo się starzeje i ta tendencja będzie się utrzymywać. Chcemy, by wszyscy seniorzy, ale także osoby przewlekle chore i samotne miały większe poczucie bezpieczeństwa w zakresie ich zdrowia. Informacje zawarte w kopertach mogą bowiem uratować życie, ponieważ zawierają podstawowe dane, które są potrzebne w trakcie udzielania nam pomocy – tłumaczy Anna Józefiak–Materna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

– Bardzo często zdarza nam się jeździć do pacjentów samotnych znajdujących się w stanie zagrożenia życia. Wówczas mamy problem z uzyskaniem informacji dotyczących ich stanu zdrowia, chorób, na które cierpią czy przyjmowanych leków. To znacznie utrudnia możliwość odpowiedniej reakcji, dlatego informacje zapisane we „Wrocławskiej Kopercie Życia” bardzo pomogą w działalności zarówno ratowników medycznych, jak i podczas leczenia szpitalnego – dodaje Martyna Kubica, pielęgniarka ze specjalizacją ratownika z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

Karta informacyjna oraz magnes lub naklejka na lodówkę

W skład „Wrocławskiej Koperty Życia” wchodzą: karta informacyjna przeznaczona do uzupełnienia, magnes lub naklejka na lodówkę z logo projektu oraz worek foliowy, w który można schować wypełnioną ankietę. W karcie wpisujemy informacje dotyczące m.in. grupy krwi, danych osobowych, numerów telefonów do osób najbliższych, przebytych chorób, alergii, uczuleń, przyjmowanych leków, lekarza pierwszego kontaktu czy numerów telefonów alarmowych.

Fot. Bartosz Moch

Jak podkreślają przedstawiciele MOPS-u karta informacyjna jest ważna przez rok lub do momentu zmiany sytuacji zdrowotnej. W każdym momencie kartę będzie można pobrać także w wersji elektronicznej ze strony internetowej MOPS we Wrocławiu (www.mops.wroclaw.pl) i następnie ponownie ją wypełnić.

Pobierz kartę informacyjną z „Wrocławskiej Koperty Życia” (PDF).

Kartę powinniśmy wypełnić drukowanymi literami, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Następnie ankietę należy własnoręcznie podpisać i umieścić w łatwo dostępnym miejscu w lodówce (lub przy pomocy dołączonego magnesu na drzwiach lodówki).

Jak zdobyć „Wrocławską Kopertę Życia”?

Na terenie Wrocławia „Koperty Życia” rozdawane będą m.in. w siedzibach wrocławskich rad osiedli, domów czy klubów seniora. Ponadto otrzymać karty będzie można również przy okazji organizowanych przez miasto Wrocław wydarzeń dla seniorów, w tym tradycyjnych już „Dni Seniora” we wrześniu oraz podczas zajęć sportowych prowadzonych w ramach projektu „Wrocławski Trener Senioralny”. Odbiór koperty jest bezpłatny.

– Popularyzowanie „Kopert Życia” dla mieszkańców Wrocławia wpisuje się w politykę senioralną miasta, której podstawowe założenia zawarliśmy w „Gminnym programie wspierania osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych oraz niesamodzielnych na lata 2014-2018”. Beneficjentami projektu są osoby w podeszłym wieku, osoby niepełnosprawne oraz niesamodzielne żyjące we Wrocławiu, które wymagają wsparcia w życiu codziennym ze względu na swój wiek albo niepełnosprawność. Chcemy i musimy o nich pamiętać – podkreśla Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na początek przygotowano ok. 50 tys. „Wrocławskich Kopert Życia”. Pierwsze egzemplarze otrzymali podopieczni Dziennego Domu Pomocy „Na Ciepłej” przy ul. Ciepłej 15b.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl