wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:04

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławska Ekostraż szuka ogrodów przyjaznych dla jeży

Muszą być bezpieczne, położone w odpowiedniej odległości od ruchliwych dróg,  na terenie niezagrożonym podtopieniem i muszą być porośnięte przez krzewy i chaszcze. Takich terenów poszukują wolontariusze Ekostraży. A zamieszkać w takich miejscach mają szansę jeże, uratowane przez ekologów.

Reklama

Jak twierdzą wolontariusze Ekostraży, wypuszczanie jeży na wolność jest zdecydowanie trudniejsze niż jakichkolwiek innych zwierząt. Jeże w naturze skazane są na życie w cieniu człowieka. Jednocześnie to człowiek i jego otoczenie stanowi główny powód śmiertelności tych zwierząt. Giną  podczas wypalania traw i porządków w ogrodach czy też masowo pod kołami samochodów. Gdy trzeba wypuścić na wolność jeża, trzeba znaleźć mu miejsce, które pozwoli zwierzakowi na bezpieczne życie. Nie problem wypuścić go gdziekolwiek – wtedy jednak na prawie 100 procent znowu stanie mu się krzywda. – Zły wybór miejsca przekreśla całą naszą dotychczasową pracę – mówią opiekunowie kolczastych zwierzaków. 

I tak narodziła się akcja szukania idealnych dolnośląskich ogrodów dla jeży, w których poczują się w pełni wolne i szczęśliwe. W przypadku zwierząt całkowicie zdolnych do samodzielnego życia w grę nie wchodzą żadne szczelnie zamknięte przestrzenie. Trzeba podkreślić, że jeże uratowane przez Ekostraż czy inne grupy ekologów nie są i nie mogą stać się czyjąś własnością i maskotką. – W tej akcji chodzi o to, by w tym odpowiednim dla jeży środowisku wykonać prosty karmnik, podać wodę, coś do zjedzenia dla jeża – piszą na Facebooku wolontariusze.

Wszyscy, którzy znają takie lokalizacje, gdzie jeże mogłyby spokojnie i bezpiecznie żyć, proszone są o kontakt : tel. 605 78 22 14, 605 78 22 14, e-mail: [email protected] Zgłoszenia trzeba przesyłać ze zdjęciami terenu!

 Podstawowe kryteria oceny środowiska w celu wypuszczenia na wolność jeży europejskich opracowane przez Ekostraż

1. Występowanie w okolicy jeży europejskich.

2. Brak w okolicy szlaków komunikacyjnych o znacznym natężeniu ruchu.

3. Teren nie jest okresowo zalewany przez wodę lub podtapiany, nie znajdują się na nim zbiorniki wodne o stromych krawędziach.

4. Teren jest zaniedbany pielęgnacyjnie – występują na nim chaszcze roślinności i inne potencjalne naturalne schronienia dla jeży.

5. Istnieje możliwość aranżacji przestrzeni: stworzenia oraz dbania o prosty karmnik dla jeży lub budki bytowej dla jeża.

6. Szczelnie zamknięty kojec bytowy dla jeży oraz stała opieka – w przypadku jeży całkowicie i trwale niezdolnych do samodzielnego życia na wolności (jeże ślepe, z amputowanymi kończynami etc.).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl