Złoty środek dla zwierzaków

Pierwszy na świecie hydrożel dla zwierząt z aktywnym czynnikiem wzrostu, który przyspiesza regenerację ran, opracowała działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym firma Vet Stem Cell. Produkt trafił już do sprzedaży.

  • ranny pies

    fot. Valentina R./fotolia

  • weterynaria

    Dr Błażej Dolniak, biotechnolog, założyciel Vet Stem Cell, fof: WPT


Zespół wrocławskich naukowców stworzył uniwersalny preparat, który umożliwi szybkie gojenie, nawet najtrudniejszych ran u zwierząt. – Współpracując z lekarzami weterynarii, byliśmy świadkami niezliczonej ilości przypadków psów, kotów i koni, u których potrzebny był specyfik, umożliwiający szybką regenerację trudno gojących się ran. Leczenie tradycyjnymi metodami mogło trwać nawet 6-7 miesięcy i wiązało się z ciągłym stresem zwierzęcia oraz jego opiekuna – mówi dr Błażej Dolniak, biotechnolog, założyciel Vet Stem Cell i miłośnik zwierząt. Dzięki nowemu preparatowi ten czas znacznie się skróci. To jedyny taki preparat na świecie. Prace nad nim trwały ponad rok i zakończyły się sukcesem.

Jak działa?

Hydrożel z aktywnym czynnikiem wzrostu ściśle przylega do rany, tworząc barierę ochronną, a czynnik wzrostu jest uwalniany w sposób kontrolowany i przedłużony. – Działanie  tego czynnika przyspiesza regenerację ubytków tkanki poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry, dzięki czemu procesowi regeneracji nie towarzyszą żadne niepożądane efekty – dodaje Dolniak. Dodatkowo jest hipoalergiczny, pozbawiony smaku oraz zapachu, co zapewnia bezpieczeństwo stosowania. Zwierzaki nie czują potrzeby zlizywania go z rany. Produkt ma obecnie zastosowanie m.in.: w leczeniu trudno gojących się ran, otwartych ranach z ubytkami skóry, otarciach naskórka i skóry, oparzeniach i odleżynach, ranach pooperacyjnych i ubytkach sierści.

Kolejny sukces

Hydrożel, opracowany przez firmę Vet Stem Cell to kolejny produkt, który powstał w nowoczesnych laboratoriach Wrocławskiego Parku Technologicznego. 

Zgłoś uwagę