Wrocławianka nominowana do Paszportów Polityki

Marzena Diakun, dyrygentka, została nominowana do Paszportów Polityki. Wśród nominowanych jest także Agata Duda-Gracz, reżyserka i scenografka, współpracująca z wrocławskimi scenami.

  • Marzena Diakun

    Marzena Diakun


Nagroda tygodnika „Polityka” przyznawana jest po raz 24. Laureatami zostają artyści, na ogół młodzi – w tym roku średnia wieku nominowanych to 33 lata, którzy swoimi dokonaniami mogą rozsławić polską kulturę i sztukę poza granicami. Nominacje przyznawane są w kategoriach: teatr, film, sztuki wizualne, muzyka popularna, literatura, muzyka poważna i kultura cyfrowa.

W kategorii muzyka poważna nominację uzyskała Marzena Diakun. Pochodząca z Koszalina artystka ukończyła dyrygenturę na wrocławskiej Akademii Muzycznej, studiowała także w Wiedniu, brała udział w kursach dyrygenckich m.in. u Gabriela Chmury, Howarda Griffithsa, Davida Zinmana, Pierre’a Bouleza i Kurta Masura. Od września 2015 roku jest dyrygentem - asystentem w Orchestre Philharmonie de Radio France. Nominację uzyskała „za konsekwentny rozwój kapelmistrzowskiej osobowości i kariery, mimo braku wsparcia albo wręcz jakby wbrew woli polskiego środowiska”. Przeczytajcie w Przeżyć, nie poddawać się. Rozmowa z dyrygentką Marzeną Diakun.

W 2015 roku Marzena Diakun znalazła się w gronie 30 Kreatywnych portalu wroclaw.pl. CZYTAJ

To nie jedyna artystka związana z Wrocławiem w tegorocznej edycji Paszportów Polityki. W kategorii teatr szansę na nagrodę ma Agata Duda-Gracz, scenografka i reżyserka teatralna. Artystka realizowała spektakle w Teatrze Muzycznym Capitol („Ja, Piotr Riviere…” i „Po Burzy Szekspira”), w Teatrze Współczesnym („Według Bobczyńskiego” na podstawie „Rewizora” Gogola) oraz dla Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

„Niedoceniana kreatorka jednego z najbardziej wyrazistych i łatwo odróżnialnych języków scenicznych w polskim teatrze” - uzasadnił nominację dla niej Jacek Sieradzki, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”.

Laureatów Paszportów Polityki poznamy w styczniu 2017 roku.

Zgłoś uwagę