7°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 09:02

3. 9-letnia wrocławianka mistrzynią Polski we wspinaczce

Małgosia Kurek, 9-letnia zawodniczka z Wrocławia, po raz drugi zdobyła Puchar Młodzików i Dzieci we wspinaczce sportowej. Zawody obyły się pod koniec listopada w Łodzi.

Małgosia startowała w kategorii U 10. Wygrała cały cykl zawodów, który składał się z trzech konkurencji – trudność, buldering i wspinaczka na czas.

9-latka jest obecnie najbardziej utytułowaną wspinaczką w swojej kategorii. Do tej pory startowała w 29 razy w zawodach krajowych oraz reprezentowała kraj startując w Wielkiej Brytanii ( I miejsce), Czechach ( I miejsce), Austrii (wygrany trójbój wspinaczkowy), Włochy (drugie miejsce w trójboju).

Dziewczynka na swoim koncie ma 91 medali i kilkanaście pucharów – w tym medal Mistrz Życzliwości przyznany przez rówieśników z klasy.

Małgosia Kurek

Swój pierwszy tytuł Mistrzyni Dolnego Śląska zdobyła w 2014 r., w wieku 5 lat. Od tego czasu startuje w zawodach nie tylko w Polsce, ale też za granicą. W 2014 roku zdobyła łącznie 13 medali.

Rok później 19 razy wywalczyła pierwsze miejsce na zawodach krajowych i międzynarodowych. Sezon zamknęła z 31 medalami.

W 2016 r. roku jako pierwsze dziecko z Polski zdobyła mistrzostwo podczas nieoficjalnych Mistrzostw Europy Dzieci do lat 14 w legendarnych zawodach Arco Rock Junior we Włoszech. Konkurencja składała się z trzech wspinaczkowych dyscyplin: buldering, trudność i czas. W sumie na najwyższym podium stawała 15 razy, wygrywając m.in. w Mistrzostwach Czech, Pucharze Moraw. Łącznie zdobyła do teraz 25 medali.

Małgosia trenuje pod okiem taty – Sebastiana Kurka, Trenera Wspinaczki Sportowej II klasy.

Oprócz typowych wspinaczkowych treningów uprawia akrobatykę, sztuki walki i trening ogólnorozwojowy. W wolnym czasie jeździ na małym motocyklu crossowym.  Bawi się ze swoimi czterema kotami. Jeździ też konno.

Przełomowy rok dla wspinaczki

Dyscyplina została wprowadzona do kategorii sportów olimpijskich. W 2020 roku zadebiutuje na igrzyskach w Tokio, gdzie najlepsi wspinacze będą konkurować w trójboju wspinaczkowym.

Latem tego roku zmagania najlepszych wspinaczy można było obserwować na pl. Nowy Targ, gdzie podczas The World Games rozgrywane były mistrzostwa w tej dyscyplinie. Najlepsi zawodnicy potrzebowali niecałe 6 sekund na pokonanie 15-metrowej pionowej ściany.