Wrocław wróci do czołówki ośrodków rekonstrukcji kości twarzy

We Wrocławiu ponownie, po wielu latach, będą wykonywane zabiegi rekonstrukcji tkanek miękkich i kości okolic głowy i szyi – głównie u pacjentów onkologicznych. Wykorzystywana do tego zostanie technologia 3D. Pierwsza taka operacja została przeprowadzona już na początku grudnia we wrocławskim centrum medycznym.

  • Medicus, źródło: mat. pras


Zabiegi rekonstrukcji kości twarzy dotyczą głównie pacjentów po operacjach onkologicznych i u pacjentów po urazach. Poprawiają jakość życia osób, u których leczenie pozostawiło nie tylko widoczne ubytki, ale także ograniczyło funkcjonowanie dotkniętych chorobą obszarów. Wykonywane we Wrocławiu zabiegi będą polegały na odtworzeniu ubytków z wykorzystaniem tkanek własnych pacjenta.

– Są to zabiegi, które planuje się wirtualnie z wykorzystaniem drukarek 3D. Bazujemy na obrazach tomografii komputerowej, dzięki którym jesteśmy w stanie wydrukować szablony zarówno pobieranej tkanki pacjenta, jak i rekonstruowanego obszaru, do którego będzie ona przeszczepiana. Daje to bardzo dużą przewidywalność planowanego zabiegu – mówi prof. Łukasz Krakowczyk, który kieruje zespołem rekonstrukcyjnym w Specjalistycznym Centrum Medycznym Medicus Clinic we Wrocławiu.

Sala zabiegowa, źródło: mat.pras.

Zakres zabiegów

Pierwsze zabiegi zaplanowane w Specjalistycznym Centrum Medycznym Medicus Clinic we Wrocławiu to rekonstrukcje w zakresie kości szczęki u pacjentów po leczeniu z powodu guzów zębopochodnych. Na Dolnym Śląsku tego typu zabiegi nie były wykonywane przez wiele lat.

Teraz we wrocławskiej placówce, dzięki współpracy z lekarzami z zakresu implatologii i implantoprotetyki, pacjenci jednocześnie będą mogli liczyć nie tylko na rekonstrukcje kości, ale również na funkcjonalną odbudowę zębów po ich utracie w wyniku choroby nowotworowej czy urazu. Zabiegi nie są finansowane przez NFZ.Zgłoś uwagę