Wakacyjne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

Od 13 czerwca do 28 sierpnia obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy pociągów. Kolej informuje m.in. o pracach remontowych na kilku liniach. Wracają także pociągi do Czech i Niemiec. Więcej połączeń szykuje PKP Intercity.

  • pociąg

    Wakacyjne rozkłady jazdy na kolei 2021 r.


Szybciej pociągami dalekobieżnymi

Wrocław i Poznań połączy 15 par pociągów, podczas gdy rok temu było ich 10. Co ważne, podniesie się komfort podróży, ponieważ już niemal wszystkie połączenia (13 z 15) będzie w kategorii InterCity (IC). Skróci się także czas przejazdu pomiędzy stolicami Wielkopolski i Dolnego Śląska. Najszybszy pociąg pokona tę trasę w 1 godzinę i 40 minut (rok temu - 2 godziny i 18 minut).

Poprawi się również oferta na trasie Kraków - Katowice - Wrocław. Kraków i Katowice połączy 18 par pociągów (rok temu było ich 6), z czego 13 pojedzie w kategorii IC. W te wakacje najszybszy skład przejedzie między tymi miastami w 53 minuty (rok temu najszybszy miał o 44 minuty dłuższy czas przejazdu).

Podwoi się liczba połączeń pomiędzy Krakowem a Wrocławiem (z 7 do 14), a najszybszy pociąg pokona tę trasę o 31 minut szybciej niż rok temu - w 2 godziny i 53 minuty. Z 10 do 18 wzrośnie liczba par pociągów na trasie Wrocław - Katowice, a czas przejazdu najszybszego składu skróci się z 2 godzin i 13 minut do 1 godziny i 50 minut.

Łatwiej nad morze

W wakacyjne weekendy PKP Intercity uruchomi nowy pociąg TLK Jamno łączący Wrocław z Ustką, który ułatwi dojazd na Pomorze Środkowe mieszkańcom Dolnego Śląska i Wielkopolski. Do Ustki będzie można też dojechać dzięki wydłużonej relacji składu IC Gwarek, kursującego poza sezonem letnim pomiędzy Katowicami a Słupskiem, między innymi przez Wrocław, Opole i Poznań. Z Wrocławia jeździć będzie skład IC Swarożyc, który zapewni połączenie z Kołobrzegiem.

Wagony COMBO ruszają na tory

W okresie wakacyjnym na torach zadebiutują wagony COMBO. Te wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie: wydzielone przedziały rodzinne, przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku. W pojeździe znalazła się też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.

Pierwszymi składami, do których będą włączane wagony są: IC Piast relacji Gdynia - Kraków - Gdynia, IC Pomorzanin relacji Wrocław - Gdynia - Wrocław oraz IC Mamry relacji Wrocław - Giżycko - Wrocław.

Połączenia międzynarodowe

Wraz z wakacyjnym rozkładem jazdy wracają kolejne połączenia międzynarodowe. Od 18 czerwca podróżni będą mogli skorzystać z weekendowej relacji Berlin-Wrocław. Wznowione zostały także przewozy z Czechami.

Remonty i komunikacja zastępcza

Ze względu na prace na torach możliwe będą czasowe ograniczenia. Zorganizowana zostanie autobusowa komunikacja zastępcza na kilku liniach:

  • Piława Górna – Dzierżoniów od 14 czerwca do 17 lipca,
  • Strzegom – Jawor od 19 do 23 lipca,
  • Kłodzko/Polanica Zdrój – Kudowa Zdrój od 2 sierpnia do końca listopada,
  • Krośnice – Milicz/Krotoszyn od 23 do 27 sierpnia.

Z powodu prac, nie będzie można przejechać pociągiem na liniach:

  • Długołęka – Wrocław Psie Pole od 13 do 21 czerwca br.
  • Grabiszyn – Wrocław Muchobór od 13 do 29 czerwca br.

Dodatkowo w dniach 11-13 sierpnia na trasie Smolec – Kąty Wrocławskie zaplanowana została naprawa przejazdu. Od 29 lipca do 2 sierpnia, wyłączona zostanie relacja Wrocław Leśnica – Miękinia.

Rozkład jazdy

Aktualny rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej Kolei Dolnośląskich oraz na portalpasazera.pl a także  www.intercity.pl.

PKP PLK/KD/PKP IntercityZgłoś uwagę