Ostatnie przygotowania do realizacji programu „Rodzina 500plus”

Ustawianie komputerów, urządzanie kącika dla dzieci, sprawdzanie tablicy wyświetlającej numery kolejkowe, przeszkolenie nowych pracowników i rozdanie 15 tys. druków wniosków w przedszkolach i żłobkach – trwają ostatnie przygotowania miasta do realizacji programu „Rodzina 500plus”. Główne centrum obsługi jest w centrum Grafit przy ul. Namysłowskiej. Będą tam 24 stanowiska.

 • W hali Grafit przy ul. Namysłowskiej będzie główne centrum obsługi programu 500plus (fot. Eliza Głowicka)

 • Tablica wyświetlająca numery kolejkowe już działa. (fot. Eliza Głowicka)

 • fot. Eliza Głowicka

 • Ostatnie roboty przy stanowiskach obsługi klienta w hali Grafit (fot. Eliza Głowicka)

 • Komputery już ustawione na biurkach w centrum obsługi w Graficie.(fot. Eliza Głowicka)

 • Tablica z systemem kolejkowym już działa. (fot. Eliza Głowicka)

 • W Graficie czekają 24 stanowiska. (fot.Eliza Głowicka)

 • Kącik dla dzieci z przewijakiem za parawanem w hali Grafit ma być gotowy na 1 kwietnia. (fot.Eliza Głowicka)

 • W Centrum Grafit będzie główne centrum obsługi klientów programu Rodzina 500plus

 • Poczekalnia w centrum obsługi wniosków w Graficie. (fot.Tomasz Walków)

 • fot.Tomasz Walków

 • Przy ul. Strzegomskiej, w siedzibie MOPS też będą przyjmowane wnioski. (fot.Tomasz Walków)

 • Przeszkolono 80 pracowników. (fot.Tomasz Walków)


Program rusza w piątek 1 kwietnia

Zobacz, gdzie i jak złożyć wniosek

Realizatorem zadania jest wrocławski MOPS, a dokładnie dział świadczeń. Czasu zostało niewiele, ale wicedyrektor MOPS Andrzej Mańkowski, któremu podlega dział świadczeń, zapewnia, że wszystkie przygotowania ida pełna parą i przebiegają sprawnie.

Przechodzą kursy

– Właśnie  przeszkoliliśmy 50 nowych pracowników, zatrudnionych 23 marca. To przeważnie młodzi ludzie. Wszyscy przechodzą przeszkolenie z obsługi klienta i ochrony danych osobowych. Dodatkowo przy obsłudze zadania pracować będzie 30 stażystów – mówi Andrzej Mańkowski. Kandydatów do pracy zgłosiło się aż 500. Wszyscy musieli przejść przez egzamin z podstaw KPA i rozwiązać zadania z umiejętności obliczania dochodów. Potem z 90 osobami przeprowadzono rozmowy kwalifikacyjne.  

Ponadto szkolenie przechodzi 36 dotychczasowych pracowników z MOPS, którzy będą tworzyć trzyosobowe zespoły przyjmujących wnioski od rodziców w punktach mobilnych w przedszkolach i żłobkach. Takich punktów będzie utworzonych aż 119. Stałych punktów będzie 16.

Druki wniosków do żłobków i przedszkoli

W środę 23 marca ruszyła też akcja rozwożenia gotowych wniosków do przedszkoli i żłobków, tak by dyrektorzy placówek mogli je rozdać rodzicom przed pierwszymi terminami spotkań. Do 30 marca rozdano już 15 tys. wniosków.  – To bardzo ważne, aby rodzice mogli się z wnioskami zapoznać, a jeśli chcą mogą także wypełnić. Dodatkowo do wniosków rodzice dostaną informacje, jakie dokumenty muszą mieć przy sobie osoby składające wniosek – tłumaczy Andrzej Mańkowski.

Wniosek jest jednakowy dla wszystkich, do wypełnienia jest sześć stron. Do tego są załączniki, które będą dostępne na miejscu. Załączniki dotyczą np. dochodów, rozliczania się ryczałtem, dochodów uzyskiwanych z rolnictwa itp. Instrukcja wypełniania wniosku znajduje się na stronie internetowej MOPS. Wnioski będą przyjmowane oczywiście również w punktach stałych, tj. oddziałach MOPS, zespołach terenowych MOPS.

Zdążyć przed pierwszym kwietnia

Głównym centrum obsługi – sercem obsługi systemu, będzie punkt stały w Centrum Grafit przy ul. Namysłowskiej. To tam utworzonych zostanie docelowo aż 29 stanowisk do przyjmowania wniosków. Są już wstawione biurka i szafy, trwa montaż komputerów i tworzenie systemu sieci kolejkowej, takiej samej jak w Centrum Obsługi Mieszkańca w urzędzie miejskim przy ul. Bogusławskiego. Gotowa jest poczekalnia dla mieszkańców, trwa urządzanie kącika dla dzieci. Przewidziano też boczne stanowiska, gdzie pracownicy MOPS będą udzielać informacji związanych ze złożeniem wniosku. 

Na razie miasto dostało 600 tysięcy zł z budżetu państwa na realizację obsługi programu „Rodzina 500plus”.

Zgłoś uwagę