Wrocław przyciąga specjalistów

Wrocław najbardziej atrakcyjnym miastem dla specjalistów i menedżerów


Polskie miasta coraz częściej rywalizują między sobą o tytuł najbardziej atrakcyjnej lokalizacji – do pracy, życia i prowadzenia biznesu. Dobra marka miasta sprawia, że najlepsi specjaliści i menedżerowie chcą zamieszkać właśnie tam. Pozytywna opinia sprowadza także do regionu nowych inwestorów i umożliwia jego jeszcze bardziej dynamiczny rozwój.

Antal International opublikował wyniki 4. edycji badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”. Wynika z nich, że Wrocław po raz czwarty wybrany został najbardziej atrakcyjnym miastem do zmiany adresu zamieszkania.

Z perspektywy pracodawców, a szczególnie nowych inwestorów, istotne jest to, które miasta są atrakcyjne dla grupy specjalistów i menedżerów pod kątem zmiany miejsca zamieszkania. Już po raz czwarty za lidera uznać należy Wrocław – 15,6% badanych uznało to miasto za najbardziej atrakcyjne do przeniesienia się. Zaraz za nim znalazły się Warszawa (13,4%) i Kraków (13,2%).

- Badanie po raz kolejny pokazuje, w jak dobrej kondycji znajduje się wrocławski rynek pracy i w jakiej będzie się znajdował przez najbliższe lata. Świetna lokalizacja w skali Europy, bliskość do zachodniej granicy, stwarzają idealne logistyczne podłoże do otwierania tutaj swoich oddziałów dla firm zagranicznych oraz inwestowania w rozwój swojego biznesu – komentuje Konrad Mazurek, menedżer biura Antal International we Wrocławiu.

Liczy się jakość życia

Wrocław stwarza nie tylko szanse rozwoju zawodowego, ale zapewnia także możliwość znalezienia równowagi między pracą a życiem prywatnym.

- Wielu naszych kandydatów po relokacji do Wrocławia docenia fakt, że jest to miasto, pozwalające osiągnąć właściwe proporcje pomiędzy życiem a pracą. Firmom coraz bardziej zależy na tym, by mieć szczęśliwych i niesfrustrowanych pracowników, a w tym zdecydowanie Wrocław, jako miasto przyjazne, bardzo pomaga. Stolica Dolnego Śląska pozwala cieszyć się wszystkimi zaletami dużego i dynamicznego miasta, obfitującego w możliwości rozwoju zawodowego u najbardziej pożądanych pracodawców na rynku, bez konieczności kompromisu kosztem spokoju i zwolnienia tempa, kiedy jest to pożądane” – zauważa Konrad Mazurek.

Ponad połowa badanych (51%) choć raz w życiu decydowała się na przenosiny ze względu na pracę. Jest to bardzo wysoki wynik świadczący o dużej mobilności grupy specjalistów i menedżerów. Respondenci odpowiedzieli również na pytanie, jakie warunki musiałaby spełniać oferta pracy, aby ich skłonić do zmiany adresu. Zdecydowanie, dla największej grupy będą to argumenty finansowe i wyższe wynagrodzenie (27%).

Warunki zmiany pracy

Na pytanie o wskazanie minimalnych elementów, które musi zawierać oferta pracy, aby kandydat zdecydował się ja rozpatrzyć najczęściej udzielaną odpowiedzą było wyższe, od dotychczasowego, wynagrodzenie. Specjaliści i menedżerowie zapytani o oczekiwany wzrost wynagrodzenia w przypadku zmiany pracy wskazali średnio wartość 25%. Jednak zapytani o faktyczny powód ostatniej zmiany pracy, respondenci przyznają, że najistotniejsze były możliwości rozwoju – zdobywanie nowych kompetencji i możliwości uczestniczenia w nowych projektach (28%). Wynagrodzenie było dopiero drugim czynnikiem decydującym (24%).

Kogo chcą pozyskać pracodawcy?

O popycie na określony profil pracowników świadczy przede wszystkim liczba zaproszeń do udziału w projektach rekrutacyjnych złożonych badanym w ciągu ostatniego roku.
- Wrocław obfituje w bardzo dobrze wykwalifikowanych specjalistów, których jednak jest określona liczba i prędzej czy później po tychże specjalistów trzeba sięgnąć dalej, do takich miast jak Kraków, Poznań, Łódź czy również Warszawa. Największy niedobór specjalistów zdecydowanie dotyczy obszaru IT oraz centrów usług wspólnych, gdzie poszukiwani są specjaliści ze znajomością konkretnych języków na stanowiska analityków czy księgowych. W branży IT, wskazując na konkretny profil, w ostatnim czasie występuje zdecydowanie największe zapotrzebowanie na programistów .NET oraz, niezmiennie od kilku lat, na programistów Java i programistów technologii mobilnych – komentuje Konrad MazurekZgłoś uwagę