Wrocław nocą – Dzielnica Wzajemnego Szacunku

Co warto zobaczyć we Wrocławiu po zmroku? Jak wygląda miasto z perspektywy nocy? Chcemy was przekonać o tym, że Wrocław nocą to nie tylko kluby i imprezy. Gdy w mieście robi się ciemno, można dostrzec to, czego nie zobaczymy za dnia. Zaczynamy od Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

 • Wrocław nocą. Kościół Opatrzności Bożej

  Wrocław nocą. Późnobarokowy Kościół Opatrzności Bożej. Od 1994 r jest on główną świątynią diecezji wrocławskiej wyznania ewangelicko- augsburskiego

 • Brama do Dzielnicy Czterech Wyznań przy ul. św. Antoniego

  „Dzielnica Wzajemnego Szacunku”, czy inaczej Dzielnica Czterech Wyznań to prawdziwe „must see” dla każdego turysty.

 • Lokale przy ulicy Włodkowica we Wrocławiu

  Lokale przy ulicy Włodkowica. Niebieskie światło rzuca mieniący się nocą różnymi kolorami hotel Puro

 • Ogródki piwne lokali przy ul. Włodkowica

  W Dzielnicy Czterech Wyznań toczy się nocne życia młodych wrocławian

 • Oświetlony nocą kościół św. Antoniego

  Barokowy Kościół św. Antoniego oświetlony nocą pięknie komponuje się w wąskiej uliczce w centrum Wrocławia.

 • Nocne zdjęcie bulwaru Tadka Jasińskiego

  Idąc bulwarem wzdłuż fosy miejskiej, trafimy na stricte rockowy klub Od Zmierzchy Do Świtu

 • Nocne zdjęcie restauracji przy ul. św. Antoniego

  Przy ul. św. Antoniego również znajduje się masa restauracji i knajpek, w których dobrze zjemy również późno w nocy.

 • Klubokawiarnia Mleczarnia - ogródek od ul. Włodkowica

  Klubokawiarnia Mleczarnia dysponuje również ogródkiem przy ul. Włodkowica

 • Klub Karavan w nocy

  Nieco głębiej, w pobliżu skrzyżowania św. Antoniego z Włodkowica trafimy na kolejne, tętniące życiem w środku nocy, miejsce. Jest to Karavan.

 • Dawny kościół św. Barbary

  Zanim ściemni się na dobre, warto na początek podejść na ul. św. Mikołaja, gdzie znajduje się dawny kościół św. Barbary.

 • Cerkiew prawosławna - widok z ul. Św. Mikołaja

  Niegdyś na wieży kościoła św. Barbary znajdował się zegar zwany kluskowym. Jego nazwa wzięła się z faktu, że ów zegar spieszył się 12 min. w stosunku do ratuszowego- czyli o czas potrzebny na ugotowanie dobrych klusek.

 • Widok na ul. Włodkowica - Hotel Puro oraz klub Bułka z Masłem

  Widok na ul. Włodkowica. Po prawej Hotel Puro oraz klub Bułka z Masłem

 • Oświetlona nocą kładka przy bulwarze Tadka Jasińskiego

  Pięknie oświetlona nocą kładka przy bulwarze Tadka Jasińskiego

 • ul. Włodkowica - spacerujący wrocławianie

  Nocą w Dzielnicy Czterech Świątyń można spotkać bardzo wielu młodych wrocławian, którzy na wieczór wybierają tutejsze kluby.

 • Oświetlony nocą kościół św. Antoniego

  Oświetlony nocą kościół św. Antoniego

 • Pięknie oświetlona nocą Synagoga "Pod Białym Bocianem".

  Pięknie oświetlona nocą Synagoga "Pod Białym Bocianem".

 • Wrocław nocą. Brama z ul. Włodkowica do Synagogi

  Wrocław nocą. Brama prowadząca z ul. Włodkowica do Synagogi „Pod Białym Bocianem”.

 • Wrocław nocą. Nocne życie na ul. św. Antoniego

  Wrocław nocą. Nocne życie na ul. św. Antoniego. Po prawej stronie klub Karavan

 • Wrocław nocą. Pięknie oświetlony kościół św. Antoniego

  Pięknie oświetlony kościół św. Antoniego

 • Wrocław by night. Wąskim przejściem dojedziemy do Synagogi

  Wąskim przejściem na ulicy św. Antoniego dojedziemy do Synagogi „Pod Białym Bocianem”

 • Wrocław nocą. Kościół Opatrzności Bożej

  Kościół Opatrzności Bożej. Od 1994 r jest on główną świątynią diecezji wrocławskiej wyznania ewangelicko- augsburskiego.

 • Wrocław nocą. Dziedziniec klubokawiarni Mleczarnia

  Warto również wstąpić do klubokawiarni Mleczarnia, która znajduje się tuż przy Synagodze


„Dzielnica Wzajemnego Szacunku”, czy inaczej Dzielnica Czterech Wyznań, to prawdziwe „must see” dla każdego turysty. Pośród zabytkowych kamienic stoją świątynie, reprezentujące cztery różne wyznania. Pięknie oświetlone, sprawiają, że również po zmroku warto wybrać się w to miejsce. Wrocławianom, zwłaszcza młodym, dzielnica wieczorem kojarzy się głównie z klubami i restauracjami, których na tym obszarze jest naprawdę dużo. My proponujemy połączyć jedno z drugim. 

Dzielnica Wzajemnego Szacunku

Nocna strawa dla ducha 

Ciąg pieszy łączy prawosławną cerkiew przy ul. św. Mikołaja, kościół rzymskokatolicki przy ul. św. Antoniego, synagogę przy ul. Włodkowica oraz kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Zanim ściemni się na dobre, warto na początek podejść na ul. św. Mikołaja, gdzie znajduje się dawny kościół św. Barbary, dawny kościół św. Barbaryktóry obecnie pełni funkcję katedry Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Niegdyś na wieży kościoła znajdował się zegar, zwany kluskowym. Jego nazwa wzięła się stąd, że ów zegar spieszył się 12 minut w stosunku do ratuszowego –czyli o czas potrzebny na ugotowanie dobrych klusek. Obok kościoła znajduje się barokowa plebania o bardzo ładnej architekturze. Obecnie kościół nie jest podświetlony w nocy, więc budowlę po zmroku podziwiać możemy wyłącznie dzięki światłu rzucanemu przez znajdujące się przy wąskiej uliczce latarnie.

Przechodząc w głąb Dzielnicy, czyli kierując się w stronę ulicy św. Antoniego, warto przejść przez podwórko łączące ulicę Ruską ze św. Antoniego właśnie. Tam jesienią zacznie działać Galeria Neonów, czyli miejsce stworzone przez fundację Neon Side, która zajmuje się renowacją starych wrocławskich neonów. Kilka z nich będzie oświetlać podwórko przy ul. Ruskiej 46.

Barokowy Kościół św. AntoniegoWychodząc z podwórka na ulicę św. Antoniego, niemal od razu rzuci nam się w oczy oświetlony kościół. Jest to barokowy kościół św. Antoniego, ciekawy ze względu na rozwiązania przestrzenne, nawiązujące do klasycznego układu jezuickiego, jak i zachowane niemal w całości barokowe i rokokowe wnętrze. Oświetlony nocą pięknie komponuje się w wąskiej uliczce w centrum Wrocławia.

Synagoga "Pod Białym Bocianem"Wąskim przejściem na ulicy św. Antoniego, vis-à-vis bocznego wejścia do Kina Nowe Horyzonty, dojedziemy do Synagogi „Pod
Białym Bocianem”
. Jest ona jedyną zachowaną do naszych czasów świątynią żydowską w mieście. Została zbudowana w XIX w. W remontowanym wnętrzu odbywają się koncerty muzyki żydowskiej. Obecnie w każdą niedzielę wakacji można tam posłuchać koncertów w ramach cyklu „Lato w Synagodze”. Będąc w okolicy, warto również wstąpić do klubokawiarni Mleczarnia, która znajduje się tuż przy synagodze. Możemy usiąść w ogródku, Klubokawiarnia Mleczarniaznajdującym się zarówno od strony patio, jak i przy ulicy Włodkowica. W podziemiach Mleczarni odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne, między innymi koncerty czy wystawy. Swoje miejsce znalazł tu również odbywający się raz w miesiącu Antykabaret oraz Stand Up Comedy, prowadzony w języku angielskim. Przed wyjściem w nocną podróż po Wrocławiu warto więc sprawdzić, czy wieczoru nie zacząć właśnie tutaj.

Kościół Opatrzności BożejŻeby dojść do czwartej świątyni, należy wyjść z wąskich uliczek Dzielnicy i iść w prawo wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego. Po około stu metrach trafimy na cofnięty nieco od ulicy, późnobarokowy kościół Opatrzności Bożej. Od 1994 r. jest on główną świątynią diecezji wrocławskiej wyznania ewangelicko- augsburskiego. Eliptyczne wnętrze utrzymane w białej tonacji obiegają dwa piętra empor. Organy wybudowane w 1922 r. słynną z pięknego brzmienia. Wprawdzie w nocy ich dźwięku nie usłyszymy, ale za to pięknie oświetlona budowla, sama w sobie robi wrażenie.

Strawa dla ciała 

Wiadomo, że nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Na szczęście w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku znajdziemy też bardzo dużo miejsc, które zapewnią nam strawę dla ciała. Przy ulicy św. Antoniego, znajduje się sporo lokali, w których dobrze zjemy nawet późno w nocy.

restauracje przy ul. św. Antoniego

Szynkarnia to jedno z takich miejsc. W weekendy posiłek zamówimy tu nawet o 1.00 w nocy. W ofercie znajdziemy regionalne wina z podwrocławskich winnic, sery i wędliny od regionalnych dostawców. Poza tym kilkanaście rodzajów lanego piwa. Specjalnością Szynkarni są podpłomyki na bazie wędlin i serów oraz lokalne, nieco już zapomniane, przetwory. Można się tu również napić palonej we Wrocławiu kawy. Nieco głębiej,Karavan w pobliżu skrzyżowania św. Antoniego z Włodkowica trafimy na kolejne, tętniące życiem w środku nocy, miejsce. Jest to Karavan. W menu znajdziemy między innymi sałatki, zupy, kremy oraz oczywiście specjalność tutejszej kuchni, domowe burgery. W weekendy kuchnia czynna jest do 23.00. Będąc na ulicy Włodkowica, również można skorzystać z wieczornej oferty tutejszych restauracji, między innymi mieszczącej się w bezpośrednim sąsiedztwie Synagogi La Maddaleny, oferującej kuchnię śródziemnomorską.

Lokale przy ul. Włodkowica

Dzielnica Czterech Wyznań to też doskonałe miejsce na weekendowy wypad na drinka. Będąc w okolicy, warto wejść do mieszczącej się przy ulicy Włodkowica Bułki z Masłem, w której zabawa trwa do 4.00 nad ranem, lub niezwykle popularnej Szajby w Pasażu Pokoyhof. Natomiast idąc bulwarem wzdłuż fosy miejskiej, trafimy na stricte rockowy klub. Od Zmierzchu Do Świtu to kultowe miejsce, w którym cyklicznie odbywają się rockowe koncerty i jam session.

Kładka przy bulwarze Tadka Jasińskiego

ulaj

fot.: Tomasz Walków

Zgłoś uwagę