Wrocław na trzeci weekend września – 19-21.09

Pogoda dopisuje, dopisują też atrakcje i imprezy. W ten weekend do wyboru: Park Wiedzy w Parku Staromiejskim, dzień otwarty zajezdni MPK przy ul. Powstańców Śląskich, piknik rowerowy na ul. Świdnickiej, rekonstrukcja bitwy o Monte Cassino, liczne pikniki osiedlowe, nie zawiedzie oczywiście Wyspa Słodowa i Hala Stulecia. Dla wielbicieli jabłek – Święto Sadów w Trzebnicy, dla miłośników psów  piknik na czterech łapach w Szczodrem.

 • co dzieje się we Wrocławiu na weekend we wrześniu

  Wrocław na trzeci weekend września


Jesteś organizatorem imprezy lub wydarzenia we Wrocławiu? Sprawdź: Wrocław na weekend – zgłoś wydarzenie [FORMULARZ]

 

Piątek, 19 września 2014r.

 

Wrocławskie Dni Seniora: Marsz i Kapeluszowy rekord Guinnessa

Wrocławskie Dni Seniora: Marsz i Kapeluszowy rekord Guinnessa

godz. 10.00-14.00, Rynek, wstęp wolny

Wrocławskie Dni Seniora rozpoczną się tradycyjnym Marszem Kapeluszy w Rynku (godz. 10-11). W tym roku po raz pierwszy seniorzy spróbują pobić rekord Guinnessa w ilości osób w tych nakryciach głowy w jednym miejscu i czasie. W prezencie każdy uczestnik bicia rekordu otrzyma pamiątkową przypinkę, symbol wspólnej zabawy i rywalizacji. (godz.10.00-12.00, Rynek). Nie zabraknie również stałych punktów programu, czyli symbolicznego przekazania kluczy do bram miasta oraz koncertu na scenie. W tym roku wystąpi zespół Skaldowie (godz. 12-14). Atrakcje na wrocławskim Rynku są bezpłatne. Dzień zakończy Bal Kapeluszy (godz. 16.00) przy ul. Dubois 11/13. Bilet wstępu 15 zł.

Więcej: Wrocławskie Dni Seniora 2014

 

Dolnośląski Festiwal Nauki

Dolnośląski Festiwal Nauki

Uczelnie Wrocławia, wstęp wolny. Szczegółowy program www.festiwal.wroc.pl

W programie sześciodniowej imprezy jest ponad 1500 pokazów, doświadczeń, warsztatów, spotkań i wykładów. Po raz pierwszy w programie imprezy znalazła się rekonstrukcja wydarzenia historycznego – 20 września na Górce Skarbowców, odtworzona zostanie bitwa pod Monte Cassino, której 70. rocznica przypada w tym roku.

Tradycyjnie obok Teatru Lalek powstanie Park Wiedzy. Przez dwa dni (20 i 21 września) naukowcy kilkudziesięciu dziedzin będą starali się w zajmujący sposób zaprezentować swoje specjalności. Co roku do Parku Wiedzy ściągające setki rodzin, bo niemal na każdym ze stoisk prezentowane są doświadczenia w formie zabaw, w których mogą brać udział najmłodsi.

Szczegóły www.festiwal.wroc.pl

 

Święto wina w Starym Klasztorze

Święto wina w Starym Klasztorze

piątek-niedziela, Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, godz.15, wstęp wolny

W ramach święta, będziemy mieli okazję, aby wypróbować aż 50 gatunków win z całego świata. Nie zabraknie specjałów argentyńskich, francuskich, włoskich, hiszpańskich, niemieckich, a także węgierskich i bałkańskich. Głównym celem kilkudniowego ceremoniału jest propagowanie kultury i wiedzy o winie. Nie zabraknie też dobrej muzyki, prelekcji i pokazów.

Start codziennie w Starym Klasztorze o godzinie 15.00
17.00 – 19.00 – prelekcje (w piątek i sobotę)
19.00 – 20.00 – gotowanie na żywo, degustacja (w piątek i sobotę)
20.00 – koncerty

 

NORDIC WALKING – bezpłatne spacery z kijkami

NORDIC WALKING – bezpłatne spacery z kijkami

godz. 16.00

UWAGA SENIORZY!

Wróciły zajęcia z nordic walking. Spotkania w każdy piątek o godz.16.00 (zbiórka przed lodowiskiem na ul. Spiskiej). Zajęcia  prowadzone są w Parku Południowym.

 

Wystawa BZ WBK Press Foto 2014

Wystawa BZ WBK Press Foto 2014

Galeria Impart, ul. Mazowiecka 17, godz. 18, wstęp wolny

Wystawę prac 10. jubileuszowej edycji konkursu BZ WBK Press Foto 2014 będzie można oglądać od 19 września we wrocławskiej Galerii Impart. Wśród autorów nagrodzonych zdjęć jest dwóch fotoreporterów z Wrocławia – Grzegorz Lityński oraz Mikołaj Nowacki. Wystawę otworzy wernisaż, który rozpocznie się o godz. 18.

 

Otwarta Scena - koncerty na Wyspie Słodowej

Otwarta Scena - koncerty na Wyspie Słodowej

piątek-sobota, godz. 18.00, wstęp wolny

19 września na Wyspie Słodowej usłyszymy kapelę Trichomes. Muzyka zespołu
to połączenie ciężkich gitarowych riffów z agresywnymi krzykami i melodyjnymi wokalami. Towarzyszyć będzie im formacja Angry Again czterech kolegów, których łączy ogromna pasja do muzyki. 20 września zaprezentuje się zespół Motor in Corn, tworzony przez czwórkę nastolatków. Podczas koncertu wystąpi także nowo powstała formacja Aim Limit.

 

Mecz piłkarskiej ekstraklasy - Śląsk Wrocław - Korona Kielce

Mecz piłkarskiej ekstraklasy - Śląsk Wrocław - Korona Kielce

Stadion Wrocław, godz. 18.00

W piątek drużyna Śląska Wrocław zmierzy się na własnym stadionie z zespołem Korony Kielce w meczu dziewiątej kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

 

„Harmonia Przeciwstawień. Polska” - performance Studia Matejka w Browarze Mieszczańskim

„Harmonia Przeciwstawień. Polska” - performance Studia Matejka w Browarze Mieszczańskim

piątek-sobota, godz. 19.00, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44, bilety: 15 i 20 zł

Trzynaścioro performerów z dziewięciu krajów postanowiło podjąć próbę spojrzenia z własnej perspektywy na polską rzeczywistość, pełną absurdów i sprzeczności. W projekt zaangażowani są zarówno performerzy z Polski, jak i m.in. z Francji, Ukrainy, Kongo, USA czy Grecji. Forma przedstawienia wykracza poza ramy tradycyjnych spektakli teatralnych. Widz stanie się bowiem zarówno świadkiem, jak i aktywnym uczestnikiem sytuacji publicznych i intymnych.

 

Before Asymmetry w Klubie Firlej

Before Asymmetry w Klubie Firlej

godz. 20.00, ul. Grabiszyńska 56, wstęp wolny

W piątek na scenie klubu przy Grabiszyńskiej – uwaga: ZA DARMO!!! – wystąpią zespoły, które wzięły udział w konkursie na support, ale otrzymały „tylko” wyróżnienie. Będą to eksperymentalny Yul, stonerowo-doomowy Green Asylum oraz młody, określający swoją muzyką jako „no wave” Krossen Other.

 

Przejazd Próbny! Stacja ToTu Wrocław!

Przejazd Próbny! Stacja ToTu Wrocław!

godz. 20.00, ToTu, ul. Hubska 6

Pierwszym tytułem w repertuarze Teatru ToTu jest "Wschód Południe Zachód Północ" autorstwa Szymona Bogacza, czyli otwarte dla publiczności spotkania zwane przez twórców "przejazdem próbnym". Premiera w październiku, jednak mimo to, obecne przedstawienia są już doceniane przez publiczność. To nie są zwykłe ćwiczenia, to próba oswojenia publiczności z nową formą. Brakuje amfiteatralnej publiczności i sceny, nikt nie zasiada na widowni, goście razem z aktorami ruszają w podróż zarówno w sztuce, jak i fizycznie. Spektakl w całości stworzony i odgrywany przez młodych aktorów amatorów. Bilety 15 zł, ekobilet.pl/totu

 

Koncertu akustyczny w Czekoladziarni

Koncert akustyczny w Czekoladziarni

godz. 19.00, Włodkowica 19
Czekoladziarnia zaprasza do posłuchania muzyki na żywo. Filiżanka gorącej czekolady, nastrojowa muzyka, początek weekendu ... Gra JUST DUET.

 

Paternoster we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Paternoster we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

piątek-sobota, godz. 19.00, niedziela godz. 18.00 (Teatr dla Rodzin, można zostawić dziecko pod opieką), Scena na Strychu, bilety od 24 zł

 „Paternoster” to dramat o poszukiwaniu samego siebie – mówi Marek Fiedor, reżyser spektaklu. - Obserwujemy zderzenie świata, w którym bohater urodził się i wychował z rzeczywistością, w której żyje. Józio musi zmierzyć się z tym, co dobre i z tym co złe. Odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co go ukształtowało, a co mu przeszkodziło rozwinąć skrzydła. Więcej o spektaklu.

 

Finisaż prac Krzysztofa Łaźnego w JDA Podwale

Finisaż prac Krzysztofa Łaźnego w JDA Podwale

19 września, godz. 20.00, Galeria Sztuki JDA, ul. Podwale 16 WSTĘP WOLNY

Obrazy artysty zostały wykonane techniką praktycznie nie spotykaną u innych malarzy. Podłoża poddane specjalnej obróbce przed i w trakcie nakładania koloru wykazują specyficzne własności. Widoczne z bliska drobne elementy układają się we wzory znane w matematyce pod nazwą fraktali. W praktyce wygląda to jak kwiaty lodowe, kształty rysowane w zimie przez mróz na szybach. Oglądając pod lupą fragmenty obrazów można zobaczyć właśnie takie zadziwiające kształty niewidoczne gołym okiem. Drobne szczegóły znajdujące się na obrazie oglądane z odległości, pozornie nie są widoczne lecz wpływają na nasze odczucia i emocje. Goście, którzy zaszczycą nas swoją obecnością będą mogli bezpośrednio porozmawiać z artystą oraz zakupić prezentowane prace.

 

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej na pergoli

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej na pergoli

piątek-niedziela

Fontanna działa od godziny 10.00 do 22.00. O każdej pełnej godzinie można posłuchać na pergoli muzyki (pop, klasycznej, elektronicznej). W miesiącach wakacyjnych, w niedziele o godzinie 14.00 pokazy specjalnie dla dzieci. W piątki, soboty i niedziele pokazy specjalne.

 • 19 września, godz. 2.30, Mikro i Makrokosmos
 • 20 września, godz. 20.00, Piękna i Bestia
 • 22 września, godz. 20.30, Mikro i Makrokosmos

Wszystko o fontannie tutaj.

 

Sobota, 20 września 2014r.

 

Przystanek Politechnika: tramwajem po Odrze

Przystanek Politechnika: tramwajem po Odrze

godz. 10.00-15.00,

W najbliższą sobotę, 20 września, przystań Politechniki Wrocławskiej przy wybrzeżu Wyspiańskiego zmieni się w tymczasowy przystanek turystycznego tramwaju wodnego. W godzinach 10.00-15.00 wrocławianie i turyści będą mogli bezpłatnie pływać po Odrze w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tego dnia również cykl wykładów o tematyce transportowej, które Politechnika przygotowała na Dolnośląski Festiwal Nauki. Szczegółowy program.

 

 Pokazowy trening iaido połączony z warsztatami

Pierwsza lekcja grupy początkującej języka japońskiego

Zaprasza Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej. Zajęcia będą miały miejsce w lokalu Fundacji przy ul. Energetycznej 14 od godziny 9.00 do godziny 10.30 Zainteresowanych prosimy o kontakt: nel.pogorzelska@gmail.com, tel. 784 694 592
Najbliższe sobotnie zajęcia - wstęp wolny

 

Senioralia w Bibliotece

Senioralia w Bibliotece

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, godz. 9 i godz. 11. Wstęp wolny. Zapisy na warsztaty w Fonotece (tel. 71 33-52-203). Szczegóły na www.wbp.wroc.pl

W sobotę odbywać się będą w Bibliotece imprezy z okazji wrocławskich „Dni Seniora”. W programie znajdą się: warsztaty rękodzieła (20 września, godz. 9.00), wieczór literacki Sekcji Haiku Uniwersytetu Trzeciego Wieku (20 września, godz. 11.00)

 

XIII Mistrzostwa Polski w jeździe western

XIII Mistrzostwa Polski w jeździe western

Partynice, sobota godz. 9.00, niedziela godz. 10.00

W najbliższy weekend na wrocławski Partynicach odbędą się XIII Mistrzostwa Polski w jeździe western. W tym roku oprócz 16 konkursów tradycyjnych odbędą się także 3 konkurencje Extreme Trail.

 

Wycieczka rowerowa \" data-mce-src=

Wycieczka rowerowa "W poszukiwaniu Szlaku Odry" z Malczyc do Wrocławia

sobota-niedziela, bezpłatne

Trasa jest stosunkowo łatwa, w większości biegnie po drogach szutrowych, gruntowych i asfaltowych.
Długość wycieczki: około 60-70 km
Start: Malczyce godzina 9.15
Na trasie wycieczki jest przewidywana niespodzianka. 
Do Malczyc można dojechać pociągiem o godz. 8.28 ze stacji Wrocław Główny. Powrót jest planowany około godziny 15.00 - 16.00

Aby wziąć udział w wycieczce należy wysłać zgłoszenie na adres wycieczki@rowerowy.wroclaw.pl, podając imię, nazwisko i telefon kontaktowy. Minimalna ilość uczestników, aby wycieczka się odbyła to 10 osób, maksymalna 20.

 

Poranki rodzinne w Kinie Nowe Horyzonty

Poranki rodzinne w Kinie Nowe Horyzonty

sobota-niedziela, godz. 10.00, bilety 12 zł

Dla najmłodszych bajki Wędrówki skrzata, Reksio przewodnik, Przygody Myszki. Myszka i samochód, Przygody Bolka i Lolka. Wakacyjne szlaki.

Warsztaty po filmach poprowadzi animatorka Dobrosława Bela.

 

Dni Otwarte NBP

Dni Otwarte NBP

Narodowy Bank Polski, ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43 można odwiedzać w sobotę godzinach 10.00 – 18.00, natomiast w niedzielę od 10.00 do 15.00. Wstęp wolny.

Tematem przewodnim tegorocznych Dni Otwartych NBP są wprowadzone do obiegu w kwietniu br. banknoty złotych polskich ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami oraz przedstawienie działalności Narodowego Banku Polskiego. Podczas tegorocznych Dni Otwartych NBP będzie można między innymi stworzyć banknot z własną podobizną, spróbować swoich sił w czerpaniu papieru oraz na własne oczy zobaczyć worki wypełnione pieniędzmi.

 

Rodzinnie w MultiCentrum

Rodzinnie w MultiCentrum

MultiCentrum1, pl. Teatralny 5, wstęp wolny
 • godz. 10:00 – 12:00

Warsztaty programistyczne dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona (14 dzieci + rodzice).

 • godz. 12:30 – 14:00

Rodzinny Klub – nie tylko – Konstruktora, dla dzieci od 6-go roku życia z rodzicami, którzy chcą w sposób aktywny i twórczy uczestniczyć razem ze swoimi podopiecznymi w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych. Warto przynieść zmienne obuwie. 

 

Dzień Otwarty MPK Wrocław 

Dzień Otwarty MPK Wrocław 

godz. 10.00, Zajezdnia MPK nr 4, ul Powstańców Śląskich 209, wstęp wolny

Święto wrocławskiej komunikacji już w sobotę 20 września. MPK otwiera swoje zajezdnie dla wszystkich gości. Najwięcej atrakcji tradycyjnie będzie czekać na zajezdni tramwajowej przy ul. Powstańców Śląskich. Jednak będą stamtąd kursować specjalne linie do zajezdni Dąbie przy ul. Wróblewskiego oraz do zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej.
W programie imprezy jest m.in. nauka jazdy tramwajem, pokazy autobusów i specjalistycznego sprzętu. Będzie też można naprawić swój rower, zagrać w minigolfa czy obejrzeć pokazy psów ratowniczych. Sprawdź atrakacje.

 

Targi Mieszkań i Domów nowyadres.pl

Targi Mieszkań i Domów nowyadres.pl

sobota-niedziela, godz. 10.00-17.00, Hala Stulecia, bilety 10 zł

Targi to przegląd pełnej oferty deweloperów budujących na terenie Wrocławia i okolic. Dzięki bogatej ofercie wystawców i specjalnie przygotowanej merytoryce dostępnej w wydawanych na targi wydawnictwach lub przygotowywanych seminariach, osoby zwiedzające targi mają szansę znaleźć odpowiednią dla nich nieruchomość, skorzystać z oferty banków i jednocześnie dowiedzieć się jak przeprowadzić formalności.

 

II Bieg Fair Play

II Bieg Fair Play

Las Osobowicki, godz. 10.00

W sobotę w Lesie Osobowickim odbędzie się II Bieg Fair Play pracowników i przyjaciół Getin Noble Bank. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 5 km, a limit czasowy wyznaczono na 50 minut.

 

Run Masters 2. Sobótczańska Dziesiątka

Run Masters 2. Sobótczańska Dziesiątka

Sobótka, godz. 10.00

W sobotę w Sobótce odbędzie się bieg na dystansie 10 km Run Masters 2. Sobótczańska Dziesiątka. Honorowym Patronem biegu jest Adam Kszczot – aktualny halowy wicemistrz świata na 800m. W ramach imprezy odbędą się także biegowe mistrzostwa Polski prawników.

 

Gotowi do STAR-tu

Gotowi do STAR-tu

osiedle Księże, 10.30-12.00 oraz 12.30-14.00, wstęp bezpłatny

Wśród wygranych pierwszej edycji mikroGrantów ESK 2016 znalazł się projekt "Gotowi do STAR-tu" autorstwa Bożeny Mateusiak. Miejscem realizacji projektu jest wrocławskie osiedle Księże, a jego odbiorcami - wszyscy zainteresowani. Skierowany jest do trzech grup: dzieci, ich rodziców i dziadków. Przeprowadzenie projektu zaplanowano na sześć wrześniowych i październikowych sobót 2014r. W sobotę 20 dwa wydarzenia: w godzinach 10.30-12.00 warsztaty dla dzieci-wspólne tworzenie układu słonecznego w plenerze na terenie całego osiedla. Poszczególne budynki, instytucje, punkty będą odgrywały rolę planet i Słońca. W godz. 12.30-14.00 rodzinne warsztaty astronomiczne, obserwacja Słońca, tworzenie camera obscura oraz wykonanie zegara słoneczneg. Więcej informacji www.gotowidostartu.pl

 

Bezpłatne spacery po Hali Stulecia z przewodnikiem

Bezpłatne spacery po Hali Stulecia z przewodnikiem

godz. 11.00 i 13.00, ul. Wystawowa 1, bezpłatne

Centrum Poznawcze Hali Stulecia zaprasza 20 września na wycieczkę po zakamarkach Hali Stulecia pod opieką przewodnika, który opowie o historii obiektu i związanych z nim ciekawostkami. Poza wystawą Centrum Poznawczym oraz kuluarach Hali Stulecia można zobaczyć garderoby artystów, Salę Cesarską oraz rotundy. Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń na adres: rezerwacja@halastulecia.pl.

 

Siedziba astronoma, czyli uniwersytecka Wieża Matematyczna - zdobywamy Koronę Wrocławia

Siedziba astronoma, czyli uniwersytecka Wieża Matematyczna - zdobywamy Koronę Wrocławia

godz. 11.00

Organizatorzy zapraszają dzieci w wieku 6-12 lat wraz z rodzicami na jesienne zdobywanie Korony Wrocławia, czyli pięciu wrocławskich punktów widokowych. Oprócz pięknych widoków, jak zawsze sporo zadań, zagadek i nieco rysowania. Zobaczycie również różne instrumenty astronomiczne i dowiecie się jak miał wyglądać budynek uniwersytetu, gdyby udało się zbudować do końca.

Spacer poprowadzi: Aldona Mikucka – historyk sztuki i przewodnik miejski.
Miejsce spotkania: wejście główne do gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Uniwersytecki 1
Czas trwania: ok. 1 godz., cena: 10 zł – za parę dziecko + rodzic/opiekun . Dodatkowy koszt: bilet na wieżę i do Muzeum – 8 zł / ulg. 5 zł od osoby
Rezerwacja: spacery.wroclaw@gmail.com bądź 601 455 918. W razie silnych opadów deszczu zajęcia nie odbędą się – informacja na stronie: www.antares.wroclaw.pl

 

Brzdąc na Zamku - spotkania z baśniami

Brzdąc na Zamku - spotkania z baśniami

CK Zamek, pl. Świętojański 1, godz. 11 (godz.12.30)

Spotkanie z baśniami rozpocznie wstęp dotyczący danego rejonu świata. W świat baśni będziemy mogli zanurzyć się dzięki akompaniamentowi instrumentów. Na samym końcu nastąpi prezentacji instrumentów. Chętni będą mogli na nich zagrać pod opieką prowadzących.

Wstęp 5 zł tylko po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 349 32 81 wew 29. Liczba miejsc ograniczona. Czas trwania: 60 minut. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 3 do 7 lat. W przypadku małej liczby osób zainteresowanych odbędzie się jedynie spotkanie o 11.00.

 

 

Nowa wystawa w Humanitarium - \" data-mce-src=

Nowa wystawa w Humanitarium - "Szkiełko i oko"

sobota-niedziela, godz. 11.00-18.00, ul. Stabłowicka 147a, bilety od 12 zł

Centrum wystawy jest labirynt, w którym znajduje się 25 stanowisk. W mniej lub bardziej złożony sposób prezentują one zjawiska optyczne, z którymi mamy do czynienia na co dzień.
Duże wrażenie robi stanowisko z kamerą na podczerwień lub kameralny pokój ze zdeformowanym wnętrzem, w którym poruszanie się jest wyzwaniem dla błędnika.
Zresztą, przedmiotów, stanowisk, zabaw i doświadczeń, przy których okazuje się, że świat jest inny niż my go widzimy, jest na wystawie całe mnóstwo.

W sobotę i niedzielę - warsztaty o godzinach: 11.15, 12.15, 13.15, 14.15, 15.15. 16.15 i 17.15. Szczegóły na stronie internetowej.

 

Muzeum Narodowe dla dzieci

Muzeum Narodowe dla dzieci

20 września, godz. 10.30-11.30 „O tym jak odbudowano Wrocław” – zabawa dla dzieci w wieku 6-12 lat

W ramach zabawy plastycznej Sławomir Ortyl opowie dzieciom, w jaki sposób odbudowano Wrocław po ogromnych zniszczeniach z okresu ostatniej wojny światowej. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (od 15 września) w godz. 9.00 – 15.00, tel. 71 / 372 51 48

 

Park Wiedzy w ramach Dolnoślaskiego Festiwalu Nauki

Park Wiedzy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

sobota-niedziela, godz. 11.0-15.00, Park Staromiejski przy Teatrze Lalek, wstęp wolny

Naukowcy kilkudziesięciu dziedzin będą starali się w zajmujący sposób zaprezentować swoje specjalności. W programie m.in. pokazy i warsztaty robotów dla dzieci i młodzieży, NanoBazar doświadczeń, "Szklany kamyk" - warsztaty mozaiki, Poszukiwanie Skarbów z GPS, Tajemnice Wrocławia - manewry rodzinne (zapisy) czy "...zielone ogrody i wesołe promenady, bujnymi obsadzone drzewami", czyli historia powstania, zabytki i atrakcje Promenady Staromiejskiej we Wrocławiu.

Szczegółowy harmonogram Parku Wiedzy.

 

Rekonstrukcja bitwy o Monte Cassino we Wrocławiu

Rekonstrukcja bitwy o Monte Cassino we Wrocławiu

godz. 11.30, Górka Skarbowców przy ul. Racławickiej , wstęp wolny

 Będzie można zobaczyć rekonstrukcję słynnej bitwy II Wojny Światowej. Przedsięwzięcie odbędzie się w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Jak przekonuje prof. Adam Pawłowski pierwszym powodem, dla którego zdecydowano się na inscenizację, to okrągła – siedemdziesiąta rocznica wydarzenia przypadająca w tym roku.

Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 11.30. W świat działań wojennych wprowadzi nas krótki wykład historyka prof. Jerzego Maronia. Potem zacznie się inscenizacja. – Udział w niej weźmie około 50 osób. Czytaj więcej.

 

\" data-mce-src=

"Plama" we Wrocławskim Teatrze Lalek

sobota-niedziela, g. 12.00 pl. Teatralny 4, bilety: 20 i 25 zł, rezerwacja: tel. 71 335 49 49, 71 335 49 11, 71 335 49 12, widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

Współczesna baśń opowiadająca o Dobrej i Pięknej Królewnie, którą Zła i Wyniosła Czarownica przemienia w przebrzydłą, czarną plamę (ble!). Pomysłowa Plama, próbując powrócić do swojej prawdziwej postaci, przeobraża się między innymi w czarną limuzynę, stado ptaków, kameleona i... lody owocowe. Oglądając perypetie Plamy, wszystkie gwiazdy Wszechświata układają się w uśmiech i zadziornie mrugają do dzieci.

Wiek 4+

Dni Otwarte w Pałacu Dobroszyce

Dni Otwarte w Pałacu Dobroszyce

sobota-niedziela, Dobroszyce, ul. Wojska Polskiego 25, wstęp wolny

W programie dwudniowej imprezy wiele atrakcji. W sobotę: pokaz akcji ratowniczej OSP Dobroszyce (od13.00), warsztaty i nauka gry na instrumentach dla dzieci (16.00), potańcówka dla dorosłych (19.00). Przez cały czas trwania imprezy (sobota i niedziela od 12.00 do 17.00): dmuchany zamek, warsztaty rękodzielnicze, gry i konkursy z nagrodami, wystawcy regionalnych produktów, zwiedzanie zamku.

 

Zwiedzanie Mobilnego Muzeum Militariów

Zwiedzanie Mobilnego Muzeum Militariów

sobota-niedziela, godz. 12.00-20.00

Wokół Wrocławia zbudowano pod koniec XIX w. ponad 60 budowli wojennych takich jak forty, bunkry itp. Jednym z nich jest Fort Piechot przy ul. Pełczyńskiej, położony jest na Osobowicach. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa można zwiedzać powstające muzeum.

 W programie:

 • indywidualne  zwiedzanie wnętrza bunkra
 • wystawa historycznej broni
 • 50 lat serialu „Czterej pancerni i pies” (wystawa archiwalnych fotogramów z produkcji filmu sprzed 50 lat, archiwalne reportaże z planu zdjęciowego)
 • piosenki wojskowe, malowanie twarzy farbami maskującymi, kuchnia wojskowa

Dojazd :

 • autobus MPK Nr 105 z Placu Kromera - przystanek ul. Ostowa
 • PKP - przystanek „ Wrocław - Osobowice”
 • samochodem od ronda przy ul. Obornickiej i  Obwodnicy Śródmiejskiej Wrocławia (obok „Targpiastu”) - 500 w kierunku na Oborniki Śląskie (bunkier jest po prawej stronie).

Bilet wstępu: 5/3 zł, dzieci do lat 10 wstęp wolny. Przewodnik (grupa max . 20 osób, czas zwiedzania - 30 minut ) - 30 zł. Konieczność wcześniejszej rezerwacji tel. 71 718 90 25.

 

Modna Szafa w Magnolia Park

Modna Szafa w Magnolia Park

sobota-niedziela, Magnolia Park, ul. Legnicka 58, w godzinach otwarcia centrum handlowego, wstęp wolny

Magnolia Park zaprasza na piątą odsłonę Modnej Szafy. Już w najbliższy weekend znane stylistki - Magda Zabierzowska i Zosia Ślotała - udowodnią, że modnym można być niezależnie wieku i rozmiaru. Pokażą, jak na podstawie trzech bazowych elementów garderoby stworzyć oryginalną stylizację na nowy sezon. Modna Szafa powraca do Magnolia Park już piąty raz i jak zawsze zapowiada się wyjątkowo. Spotkanie z trendami na nadchodzący sezon zaplanowano 20 i 21 września.

 

30. Bieg Uliczny - Memoriał Bogusława Psujka w Oleśnicy

30. Bieg Uliczny - Memoriał Bogusława Psujka w Oleśnicy

Oleśnica, godz. 12.00

W sobotę w Oleśnicy odbędzie się 30. Bieg Uliczny - Memoriał Bogusława Psujka. W biegu głównym zawodnicy będą mieli do pokonania dystans 10 km, a dodatkowo odbędą się także bieg policji oraz bieg juniorów (oba na dystansie 2 km).

Swoją obecność podczas Biegu w Oleśnicy zapowiedzieli m.in. mistrz olimpijski w skoku wzwyż z Montrealu Jacek Wszoła, halowy rekordzista Polski na 1500 m Marcin Lewandowski, a także Wojciech Bartnik, brązowy medalista w bokserskiej wadze półciężkiej z Barcelony.

 

Sportowa Wyspa

Sportowa Wyspa

sobota-niedziela, godz. 13.00-18.00, Wyspa Piaskowa, wstęp wolny

Na wszystkich chętnych czekać będą stanowiska do gry w badmintona, ringo, bule, turnball. Będzie można sprawdzić swoje umiejętności gry w siatkówkę na boisku do piłki plażowej oraz w korfballu - jedynej na świecie grze zespołowej, w której mogą grać jednocześnie kobiety i mężczyźni. Pod okiem instruktora można spróbować sił we wspinaczce.

 

Finał akcji charytatywnej \" data-mce-src=

Finał akcji charytatywnej "Złotówka nadziei"

godz. 14.00, Wyspa Słodowa, wstęp wolny.

Akcja będzie jedną z wielu atrakcji z okazji otwarcia "Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu 2014". Ideą akcji jest zebranie jak największej ilości monet jednozłotowych liczonych "na metry": zebrane złotówki będą liczone i układane metrami, przyklejając złotówkę przy złotówce na taśmę klejącą każdy metr złotówek nadziei przeznaczony będzie na jakiś szczytny cel. Akcji towarzyszyć będzie również nieoficjalna próba bicia rekordu Guinnessa w układaniu jak najdłuższego ciągu z monet o nominale 1 zł.

 

Piknik Wolontariatu na Wyspie Słodowej we Wrocławiu

Piknik Wolontariatu na Wyspie Słodowej we Wrocławiu

Wyspa Słodowa we Wrocławiu, godz. 14.00 - 22.00, wstęp wolny

Miejskie Centrum Wolontariatu oraz Partnerstwo na Rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku "Razem dla Wolontariatu" zapraszają na Piknik Wolontariatu na Wyspie Słodowej. W programie m.in.: otwarte spotkanie o Fundraisingu, premiera 9. Numeru "Gazety Wolontariatu", - zabawy integracyjne, bicie rekordów Guinnessa, zbiórki publiczne oraz możliwość ich prezentacji na scenie, namiot z grami planszowymi. Od godziny 17.00 muzyka na żywo w ramach projektu Otwarta scena. Od godziny 20.00 pokaz filmu o tematyce społecznej.

 

Święto czekolady w Zawoni

Święto czekolady w Zawoni

od godz. 14.00, na placu przed Urzędem Gminy

Wydarzenie połączone będzie z prezentacją teatru ulicznego - Teatru "Klinika Lalek" pt. "Kilku ekscentryków i słoń". Jego głównym bohaterem będzie wielki, trzytonowy słoń i jego dziwne przygody oraz akrobacje. Warto poznać jego niespodzianki i tajemnice. 

Po inscenizacji nastąpi paradne przejście uczestników do pobliskiej Świątyni Artystów, w której Elfy ratować będą fabrykę czekolady. Będzie to przedstawienie wspaniałego legnickiego Teatru "Avatar".

Na uczestników festynu czekać będzie dużo atrakcji: zabawy z clownami, szczudlarzami, a ponadto jeszcze więcej słodkości dla dzieci, w tym fontanny pełne czekolady w różnych smakach. Będą też dla wszystkich balony, nalepki i cukierki - oczywiście czekoladowe.

 

Strefa kibica siatkarskich Mistrzostw Świata przy Hali Stulecia

Strefa kibica siatkarskich Mistrzostw Świata przy Hali Stulecia

sobota-niedziela, strefa jest otwarta od godz. 15.30 do północy

Na odwiedzających, chętnych do obejrzenia na dużym ekranie dalszych zmagań polskiej drużyny narodowej, w strefie kibica przy Hali Stulecia czekać będzie telebim, strefa gastronomiczna i moc niezapomnianych emocji sportowych. Nowa strefa kibica obejmie część placu pod Iglicą od strony ul. Wystawowej i pomieści w sumie 3 tysiące osób.

 

Otwarta Scena - koncerty na Wyspie Słodowej

Otwarta Scena - koncerty na Wyspie Słodowej

godz. 18.00, wstęp wolny

20 września zaprezentuje się zespół Motor in Corn, tworzony przez czwórkę nastolatków. Podczas koncertu wystąpi także nowo powstała formacja Aim Limit.

 

\" data-mce-src=

"Błędny Okrąg" czyli gościnne występy Teatru Dwóch Krzeseł na scenie teatralnej ToTu

sobota-niedziela, godz. 19.00, ul. Hubska 6

"Błędny okrąg" to sztuka o ludziach, których jedynym celem jest osiągnięcie władzy bez zwracania uwagi na skutki. Jedyną drogą jaką mogą podążyć jest dążenie ku autodestrukcji i zatracaniu się w swoim wyimaginowanym utopijnym świecie wiecznych ideałów. Bilety 15 zł, ekobilet.pl/totu

 

„Harmonia Przeciwstawień. Polska” - performance Studia Matejka w Browarze Mieszczańskim

„Harmonia Przeciwstawień. Polska” - performance Studia Matejka w Browarze Mieszczańskim

godz. 19.00, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44, bilety: 15 i 20 zł

Trzynaścioro performerów z dziewięciu krajów postanowiło podjąć próbę spojrzenia z własnej perspektywy na polską rzeczywistość, pełną absurdów i sprzeczności. W projekt zaangażowani są zarówno performerzy z Polski, jak i m.in. z Francji, Ukrainy, Kongo, USA czy Grecji. Forma przedstawienia wykracza poza ramy tradycyjnych spektakli teatralnych. Widz stanie się bowiem zarówno świadkiem, jak i aktywnym uczestnikiem sytuacji publicznych i intymnych.

 

Before Asymmetry w Klubie Firlej

Before Asymmetry w Klubie Firlej

godz. 20.00, ul. Grabiszyńska 56, bilety 60 zł w dniu koncertu

Zagra zespół Yob. To reprezentanci doom metalu, wyrośli na twórczości takich formacji jak Cathedral, Sleep czy Black Sabbath. Ich występ poprzedzi Pallbearer, zespół poruszający się w podobnych muzycznych klimatach, mający na swoim koncie dwie płyty, docenione zarówno przez metalowców, jak i fanów dobrej muzyki.

 

Paternoster we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Paternoster we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

sobota, godz. 19.00, niedziela godz. 18.00 (Teatr dla Rodzin, można zostawić dziecko pod opieką), Scena na Strychu, bilety od 24 zł

 „Paternoster” to dramat o poszukiwaniu samego siebie – mówi Marek Fiedor, reżyser spektaklu. - Obserwujemy zderzenie świata, w którym bohater urodził się i wychował z rzeczywistością, w której żyje. Józio musi zmierzyć się z tym, co dobre i z tym, co złe. Odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co go ukształtowało, a co mu przeszkodziło rozwinąć skrzydła. Więcej o spektaklu.

 

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej na pergoli

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej na pergoli

piątek-niedziela

Fontanna działa od godziny 10.00 do 22.00. O każdej pełnej godzinie można posłuchać na pergoli muzyki (pop, klasycznej, elektronicznej). W miesiącach wakacyjnych, w niedziele o godzinie 14.00 pokazy specjalnie dla dzieci. W piątki, soboty i niedziele pokazy specjalne.

 • 20 września, godz. 20.00, Piękna i Bestia
 • 22 września, godz. 20.30, Mikro i Makrokosmos

Wszystko o fontannie tutaj.

 

Kino plenerowe na Wyspie Słodowej

Kino plenerowe na Wyspie Słodowej

godz. 20.30-00.00, wstęp wolny

Dzień zakończy projekcja kina plenerowego - w programie ostatnia część "Władcy Pierścieni" - "Powrót Króla".

 

 

Niedziela, 20 września 2014r.

 

Trening futbolu amerykańskiego ze szkoleniowcami ligi NFL

Trening futbolu amerykańskiego ze szkoleniowcami ligi NFL

Boisko przy ul. Lotniczej 72, godz. 8.00

Na specjalne zaproszenie drużyny futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław do Wrocławia przyjadą trenerzy, którzy pracowali w najlepszej futbolowej lidze świata.

Wśród trenerów są m.in. Steve Crosby, były gracz New York Giants i trener 5 drużyn NFL i Rex Noris, który był członkiem sztabu szkoleniowego w trzech zespołach NFL. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, a zajęcia odbywają się także w Reus, Mediolanie, Innsbrucku, Paryżu i Novim Sadzie. Więcej o wydarzeniu.

 

Warsztaty kendo

Warsztaty kendo

godz. 9.00-10.00, wstęp wolny

Wrocławski Klub Kendo Ryushinkai zaprasza dzieci (od lat 6), młodzież oraz dorosłych na  warsztaty kendo.
Impreza odbędzie się w IX LO przy ul. Piotra Skargi 29/31 (niedaleko Placu Dominikańskiego) w godzinach od 9.00 do 10.00. Wejście do obiektu sportowego od tylnej strony szkoły.
Przyjdź, poznaj sekrety japońskiej szermierki oraz spróbuj własnych sił.
Na miejscu będzie można również zasięgnąć informacji o naborze do sekcji kendo. Do udziału w warsztatach wymagany jest luźny strój sportowy.

XIII Mistrzostwa Polski w jeździe western

XIII Mistrzostwa Polski w jeździe western

Partynice, sobota godz. 9.00, niedziela godz. 10.00

W najbliższy weekend na wrocławski Partynicach odbędą się XIII Mistrzostwa Polski w jeździe western. W tym roku oprócz 16 konkursów tradycyjnych odbędą się także 3 konkurencje Extreme Trail.

 

Drzwi Otwarte w Fabryce Energii

Drzwi Otwarte w Fabryce Energii

Joga w Centrum, ul. Św. Antoniego 2/4, brama A, II piętro

Zajęcia są bezpłatne i skierowane do wszystkich, na miejscu będą doświadczeni nauczyciele Fabryki Energii - Centrum Jogi Wrocław i odpowiedzą na wszelkie pytania. W programie "Moje pierwsze kroki na macie" - godz.10, "Spotkanie przy kubku herbaty" - godz.11, "Wprowadzenie w praktykę jogi Iyengara" - godz. 11.30.

 

Święto Sera i Wina. Spotkanie Regionów

Święto Sera i Wina. Spotkanie Regionów

Centrum Kształcenia Ustawicznego na Pawłowicach przy ul. Pawłowickiej 87, 21 września o godz. 10, wstęp wolny

W programie wykłady popularnonaukowe, konkursy na najlepsze sery i wina, warsztaty serowarskie dla dzieci, pokazy gastronomiczne, laboratoria smaku sera i wina– warsztaty połączone z profesjonalną degustacją wina i nauką oceniania, a także kiermasze produktów regionalnych – udział w Święcie Sera i Wina zapowiedziało ponad 20 producentów, którzy prowadzić będą sprzedaż swoich wyrobów.

 

Poranki rodzinne w Kinie Nowe Horyzonty

Poranki rodzinne w Kinie Nowe Horyzonty

godz. 10.00, bilety 12 zł

Dla najmłodszych bajki Wędrówki skrzata, Reksio przewodnik, Przygody Myszki. Myszka i samochód, Przygody Bolka i Lolka. Wakacyjne szlaki.

Warsztaty po filmach poprowadzi animatorka Dobrosława Bela.

 

3. Urodziny Loopy’s World, czyli hop siup z ulubionymi bohaterami dzieci

3. Urodziny Loopy’s World, czyli hop siup z ulubionymi bohaterami dzieci

Loopy's World, ul. Czekoladowa 20, Bielany Wrocławskie od godz.10

Największe Rodzinne Centrum Rozrywki w Polsce ma już trzy lata – z tej okazji bohaterowie Loopy’s World wyprawiają niezwykły  kinderbal. Będzie mnóstwo zabawy, ruchu i śmiechu, a także wyjątkowi goście ze świata sportu. 

Warto pojawić się jak najwcześniej, bo w tym dniu pierwszy klient, (wraz z dwójką dzieci), będzie się bawić za darmo  i to bez ograniczeń czasowych. Kolejna dziesiątka zapłaci tylko połowę ceny biletu, a wszystkich wchodzących osobiście przywitają loopysowi bohaterowie, czyli: miś Eddy, pantera Lizzy, pingwin Bobby, lemur Spiky i słodka jeżynka Miny. Akademia Juventus Soccer Schools poprowadzi pokazowy trening oraz sparing, a trenerzy z Mini Bascet Academy rozgrzeją gości koszykarskimi trickami.

 

Dni Otwarte NBP

Dni Otwarte NBP

Narodowy Bank Polski, ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43, od 10.00 do 15.00, wstęp wolny

Tematem przewodnim tegorocznych Dni Otwartych NBP są wprowadzone do obiegu w kwietniu br. banknoty złotych polskich ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami oraz przedstawienie działalności Narodowego Banku Polskiego. Podczas tegorocznych Dni Otwartych NBP będzie można między innymi stworzyć banknot z własną podobizną, spróbować swoich sił w czerpaniu papieru oraz na własne oczy zobaczyć worki wypełnione pieniędzmi.

 

\" data-mce-src=

"Aktywne pożegnanie lata 2014" na Stadionie Wrocław

godz. 13.00-16.00, wstęp wolny

Na esplanadzie stadionu odbędą się pokazy jazdy na rowerach, rolkach, wrotkach i longboardach. W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć, a także wziąć aktywny udział w wielu dyscyplinach. Każdy kto tego dnia pojawi się na Stadionie Wrocław, będzie mógł spróbować swoich sił m.in.: w skatecross, jeździe freeride i freestyle, slalomie i hokeju na rolkach, ostrym zjeździe oraz rolkotece. Nie zabraknie dobrej muzyki granej przez najlepszych DJ-ów, a każdy zainteresowany będzie mógł również za darmo odwiedzić trybunę D. Tego dnia otwarty będzie także Grill&Bar Stadion serwujący zimne napoje oraz dania z rusztu.

Organizatorami „Aktywnego pożegnania lata 2014” jest Fundacja Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości oraz grupa „Wrocław na Rolkach”. Regulamin imprezy oraz warunki uczestnictwa dostępne na: www.fundacjaekopotencjalpm.wordpress.com

 

Targi Mieszkań i Domów nowyadres.pl

Targi Mieszkań i Domów nowyadres.pl

sobota-niedziela, godz. 10.00-17.00, Hala Stulecia, bilety 10 zł

Targi to przegląd pełnej oferty deweloperów budujących na terenie Wrocławia i okolic. Dzięki bogatej ofercie wystawców i specjalnie przygotowanej merytoryce dostępnej w wydawanych na targi wydawnictwach lub przygotowywanych seminariach, osoby zwiedzające targi mają szansę znaleźć odpowiednią dla nich nieruchomość, skorzystać z oferty banków i jednocześnie dowiedzieć się jak przeprowadzić formalności.

 

Mini Czytanki dla dzieci

Mini Czytanki dla dzieci

godz. 11.00, Czekoladziarnia, ul. Włodkowica 11, wstęp bezpłatny

Czekoladziarnia zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na nowa edycję Czytanek w Czekoladziarni. Aktora Kasia Janekowicz przygotowała nowe bajki, jak zawsze w  ukochanej przez dzieci stylistyce. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Czeka słodka mini niespodzianka.

 

Nowa wystawa w Humanitarium - \" data-mce-src=

Nowa wystawa w Humanitarium - "Szkiełko i oko"

godz. 11.00-18.00, ul. Stabłowicka 147a, bilety od 12 zł

Centrum wystawy jest labirynt, w którym znajduje się 25 stanowisk. W mniej lub bardziej złożony sposób prezentują one zjawiska optyczne, z którymi mamy do czynienia na co dzień.
Duże wrażenie robi stanowisko z kamerą na podczerwień lub kameralny pokój ze zdeformowanym wnętrzem, w którym poruszanie się jest wyzwaniem dla błędnika.
Zresztą, przedmiotów, stanowisk, zabaw i doświadczeń, przy których okazuje się, że świat jest inny niż my go widzimy, jest na wystawie całe mnóstwo. Warsztaty o godzinach: 11.15, 12.15, 13.15, 14.15, 15.15. 16.15 i 17.15. Szczegóły na stronie internetowej.

 

Park Wiedzy w ramach Dolnoślaskiego Festiwalu Nauki

Park Wiedzy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

godz. 11.0-15.00, Park Staromiejski przy Teatrze Lalek, wstęp wolny

Naukowcy kilkudziesięciu dziedzin będą starali się w zajmujący sposób zaprezentować swoje specjalności. W programie m.in. pokazy i warsztaty robotów dla dzieci i młodzieży, NanoBazar doświadczeń, "Szklany kamyk" - warsztaty mozaiki, Poszukiwanie Skarbów z GPS, Tajemnice Wrocławia - manewry rodzinne (zapisy) czy "...zielone ogrody i wesołe promenady, bujnymi obsadzone drzewami", czyli historia powstania, zabytki i atrakcje Promenady Staromiejskiej we Wrocławiu.

Szczegółowy harmonogram Parku Wiedzy.

 

Muzeum Narodowe dla dzieci

Muzeum Narodowe dla dzieci

21 września, godz. 11.00-12.00, "Zamek w Malborku, czyli na tropie rozumu budowniczych średniowiecza", zajęcia dla dzieci (6-12 lat)

Na zajęciach Sławomira Ortyla dzieci dowiedzą się, przed jakimi problemami stanęli budowniczowie Zamku w Malborku i jak je rozwiązali. Na przykład, skąd wzięli kamień potrzebny do wzniesienia fundamentów, w jaki sposób „przecięli” wielkie kamienne głazy bez użycia narzędzi elektrycznych, jak zbudowali bardzo dekoracyjne sklepienia i jakiej wiedzy potrzebowali, żeby zamkowe okna upiększyć pięknymi wzorami zwanymi maswerkami.

Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (od 15 września) w godz. 9.00 – 15.00, tel. 71 / 372 51 48

 

\" data-mce-src=

"Plama" we Wrocławskim Teatrze Lalek

sobota-niedziela, g. 12.00 pl. Teatralny 4, bilety: 20 i 25 zł, rezerwacja: tel. 71 335 49 49, 71 335 49 11, 71 335 49 12, widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

Współczesna baśń opowiadająca o Dobrej i Pięknej Królewnie, którą Zła i Wyniosła Czarownica przemienia w przebrzydłą, czarną plamę (ble!). Pomysłowa Plama, próbując powrócić do swojej prawdziwej postaci, przeobraża się między innymi w czarną limuzynę, stado ptaków, kameleona i... lody owocowe. Oglądając perypetie Plamy, wszystkie gwiazdy Wszechświata układają się w uśmiech i zadziornie mrugają do dzieci.

Wiek 4+

 

Zwiedzanie Mobilnego Muzeum Militariów

Zwiedzanie Mobilnego Muzeum Militariów

godz. 12.00-20.00

Wokół Wrocławia zbudowano pod koniec XIX w. ponad 60 budowli wojennych takich jak forty, bunkry itp. Jednym z nich jest Fort Piechot przy ul. Pełczyńskiej, położony jest na Osobowicach. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa można zwiedzać powstające muzeum.

 W programie:

 • indywidualne  zwiedzanie wnętrza bunkra
 • wystawa historycznej broni
 • 50 lat serialu „Czterej pancerni i pies” (wystawa archiwalnych fotogramów z produkcji filmu sprzed 50 lat, archiwalne reportaże z planu zdjęciowego)
 • piosenki wojskowe, malowanie twarzy farbami maskującymi, kuchnia wojskowa

Dojazd :

 • autobus MPK Nr 105 z Placu Kromera - przystanek ul. Ostowa
 • PKP - przystanek „ Wrocław - Osobowice”
 • samochodem od ronda przy ul. Obornickiej i  Obwodnicy Śródmiejskiej Wrocławia (obok „Targpiastu”) - 500 w kierunku na Oborniki Śląskie (bunkier jest po prawej stronie).

Bilet wstępu: 5/3 zł, dzieci do lat 10 wstęp wolny. Przewodnik (grupa max . 20 osób, czas zwiedzania - 30 minut ) - 30 zł. Konieczność wcześniejszej rezerwacji tel. 71 718 90 25.

 

Niedzielna bezpłatne spacery po Hali Stulecia z przewodnikiem

Niedzielne bezpłatne spacery po Hali Stulecia z przewodnikiem

godz. 12.00, Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

Przy sprzyjającej aurze atmosferycznej odwiedzający będą mogli poznać tajemnice obiektów i terenów położonych wokół Hali Stulecia.

Harmonogram spacerów we wrześniu 2014:

 • 21 września godz. 12.00 – wycieczka z przewodnikiem po Terenach Wystawowych
 • 28 września godz. 12.00 – wycieczka z przewodnikiem po Parku Szczytnickim

Udział w wycieczce nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc. W przypadku wątpliwości, czy ze względu na warunki pogodowe spacer odbędzie się, należy sprawdzić www.centrumpoznawcze.pl lub o kontakt pod numerem telefonu  71 347 50 47 albo 71 347 51 51.

 

Folk Fiesta & Dolnośląski Food Swap w Krzywym Kominie

Folk Fiesta & Dolnośląski Food Swap w Krzywym Kominie

CRZ Krzywy Komin, ul. Dubois 33-35a, godz. 12-18, wstęp wolny

FOLK FIESTA jest jednym z elementów projektu „Drogowskazy. Dolnośląska mapa legend i rzemiosła”, który jest okazją do poznania, zobaczenia, „posmakowania” tradycji , kultury i rzemiosła Dolnego Śląska. Architektura przysłupowa, kuchnia dolnośląska, karp milicki, miedź, koronczarstwo i wiele innych atrakcji w postaci warsztatów, wykładów, targu, pokazów i występów. Krzywy Komin zaprasza na poszukiwania inspiracji w dolnośląskich smakach czyli Dolnośląski Food Swap (dla wszystkich, którzy gotują i zjeść lubią). Dla miłośników unikatowych przedmiotów, wyrobów, przetworów kiermasz, spotkanie i warsztaty  z dolnośląskimi artystami, rękodzielnikami i rzemieślnikami, wystawa „Manadala Łowicz Puff” przygotowana przez Instytut Designu z Kielc. Dla najmłodszych: muzyka, gry podwórkowe naszych dziadków i pradziadków, Fintikluszki – folkowe okruszki dla dzieci.

 

Symbiotyczność Tworzenia w Centrum Sztuki WRO

Symbiotyczność Tworzenia w Centrum Sztuki WRO

Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7, czynne od godz 12 do 15, wstęp wolny

Symbiotyczność Tworzenia to projekt Elvina Flamingo z pogranicza sztuki i biologii zaplanowany na lata 2012–2034. W zaprojektowanych przez autora warunkach tworzą swoje królestwa kultury mrówek. Projekt jest pokazywany w Centrum Sztuki WRO w 2014 r. w formie transmisji internetowych z pierwszego publicznego wystawienia dzieła, odbywającego się w Gdańskiej Galerii Miejskiej i Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku oraz przygotowanej przez artystę specjalnie na wystawę we Wrocławiu wieloekranowej instalacji wideo ukazującej życie mrówek wewnątrz inkubatorów.

 

Otwarcie Panafo Cafe

Otwarcie Panato Cafe

godz. 12.00, podwórko w ulicy Jedności Narodowej – tam gdzie spółdzielnia Panato, wstęp wolny

21 września, cennik nie obowiązuje – każdy płaci, ile chce. W programie imprezy wiele atrakcji, w tym warsztaty, pokazy, muzyka na żywo, „wzruszająca przemowa prezesa” i niespodzianki. Panato Cafe to nowa kawiarnia, w której płaci się za spędzony tu czas. Więcej czytaj tutaj.

 

Rowerowy Piknik na Świdnickiej

Rowerowy Piknik na Świdnickiej

godz. 12.00-17.00, ul. Świdnicka

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności. Ulica Świdnicka będzie zamknięta od ul. Bożego Ciała na północ w stronę centrum. Impreza ma charakter pikniku ulicznego, który odbędzie się w przestrzeni, która, na co dzień jest częściowo przeznaczona dla ruchu samochodowego.
W programie: warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (zabawy i gry uliczne), wystawa edukacyjna o zrównoważonym transporcie „Rowerowy Wrocław”, Dr Bike – darmowy serwis i porady dot. naprawy i konserwacji rowerów Punkt Informacyjny Komisji Europejskiej oraz Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, prezentacja rowerów miejskich i możliwość testowania rowerów elektrycznych i oprawa muzyczna.

 

Wrocławskie Targi Wolontariatu

Wrocławskie Targi Wolontariatu

godz. 12.00-16.00, Centrum Kongresowe Hali Stulecia we Wrocławiu

To okazja do bezpośredniego spotkania z organizacjami, poznania ciekawych inicjatyw i ofert wolontariatu, możliwość na podjęcie współpracy i spełnienia się w roli wolontariusza, poznania innych osób mających doświadczenie w pomaganiu innym, poszukiwania inspiracji do własnych działań.
W programie:

 • 30 stoisk organizacji pozarządowych i instytucji publicznych z ofertami działań dla wolontariuszy
 • o godzinie 13.00 rozpocznie się indywidualna prezentacja dobrych praktyk lokalnych
 • wystawy
 • spotkania z ciekawymi wolontariuszami

 

Kulinarny Poranek Filmowy / Finisaż Zielonego Labiryntu we WRO

Kulinarny Poranek Filmowy / Finisaż Zielonego Labiryntu we WRO

wszystkie niedziele godz. 12.30, Centrum Sztuki WRO, Widok 7, wstęp wolny
 • 12.30 – na kulinarny Poranek Filmowy zaprasza najlepsza z kucharek, Mami Fatale!
 • 13.30 – degustacja Dyni na Gorąco z przygaleryjnej grządki

Tego dnia żegnamy się z Zielonym Labiryntem – wystawową przestrzenią medialno-naturalną, która od maja powstawała we współpracy z artystami i publicznością w Centrum Sztuki WRO. Jednym z elementów Labiryntu była podwyższona grządka usytuowana na trawniku przy wejściu do WRO w ramach projektu Elżbiety Jabłońskiej Nieużytki Sztuki, uprawiana we współpracy z okolicznymi mieszkańcami i uczestnikami Poranków Filmowych.
Zbiory obrodziły, szczególnie dynie, dlatego Zespół WRO zaprasza widzów Poranków oraz wszystkich smakoszy na pyszne animacje, a po projekcji, na degustację sezonowej zupy z dyni z przygaleryjnej grządki.
Na widzów i smakoszy czeka również niespodzianka, premiera nowej instalacji z pogranicza sztuki i biologii – zapraszamy na podróże do królestwa mrówek!

 

Spektakl edukacyjny w PH Auchan Bielany

Spektakl edukacyjny w PH Auchan Bielany

Park Handlowy Auchan Bielany, ul. Francuska 6, godz. 13.00, 15.00, 17.00. Wstęp wolny.

W pełną przygód podróż wraz z Misiem będą mogli wyruszyć najmłodsi goście Parku Handlowego Auchan Bielany, którzy w niedzielę, 21 września, zasiądą przed specjalną sceną teatralną. Zaprezentowane w ramach cyklu „Bajkowe niedziele” przedstawienie pozwoli wszystkim widzom poznać zasady prawidłowego zachowywania się na drodze. Poprzez zarazem dramatyczne, jak i pełne humoru sytuacje spektakl uwrażliwi dzieci i zapozna je z przepisami oraz znakami drogowymi. 

 

Sportowa Wyspa

Sportowa Wyspa

godz. 13.00-18.00, Wyspa Piaskowa, wstęp wolny

Na wszystkich chętnych czekać będą stanowiska do gry w badmintona, ringo, bule, turnball. Będzie można sprawdzić swoje umiejętności gry w siatkówkę na boisku do piłki plażowej oraz w korfballu - jedynej na świecie grze zespołowej, w której mogą grać jednocześnie kobiety i mężczyźni. Pod okiem instruktora można spróbować sił we wspinaczce.

 

Święto Osiedla Gajowic - festyn osiedlowy

Święto Osiedla Gajowic - festyn osiedlowy

godz. 13.00-18.00, park im M. Langiewicza przy ul. Wróblej/Gajowickiej.

Ponownie na scenie wystąpią m.in. najmłodsi mieszkańcy osiedla z Przedszkoli i Szkół (śpiewanie, inscenizacje taneczno - ruchowe, taniec brazylijski), loteria fantowa przygotowana w tym roku przez uczniów Zespołu Szkół nr 11 z ul. Grochowej oraz nowość! Punkt wymiany zabawek. Mieszkańców serdecznie zaprasza Rada Osiedle Gajowice. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.gajowice.pl

 

Targi Senioralne w Hali Stulecia

Targi Senioralne w Hali Stulecia

Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1, godz. 10-17, wstęp wolny

Na terenie Centrum Kongresowego odbędą się Targi Senioralne, podczas których Seniorzy będą mogli zaprezentować swoje hobby, ale przede wszystkim zapoznać się z ofertą firm i instytucji i podejmujących działania prosenioralne. Po targach, w godz. 17.00-19.00 - koncerty: Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem oraz Jerzy Połomski.  O godzinie 20.30 zaplanowano specjalny pokaz fontanny multimedialnej. W ciągu dnia możliwe będzie również bezpłatne zwiedzanie terenów wystawowych i WuWy z Biurem Podróży PERFEKT.

 

Muzyka Miasta II: Wzgórze Gajowe

Muzyka Miasta II: Wzgórze Gajowe

godz. 14.00, Wzgórze Gajowe przy ulicy Bardzkiej

Na na tajemniczym Wzgórzu Gajowym wystąpi Lutto Lento, Gerard Lebik i Boar Sleeping. Zapraszając słuchaczy do tego miejsca, kuratorzy projektu Muzyka Miasta, Karolina Zajączkowska i Jędrek Jendrośka, chcą zbadać czy uda się opowiedzieć historię Wzgórza Gajowego z pomocą dźwięku. Podczas Muzyki Miasta odbędzie się gra miejska pt. Osiedlowa Akcja, zaś autor bloga Beard of Breslau przybliży historię Wzgórza. Po koncertach całość przeniesie się na kino i muzykę do Ośrodka Postaw Twórczych.

Program
Wzgórze Gajowe
14:00 Start gry miejskiej
15:30 Lutto Lento
16:15 Gerard Lebik
17:15 Boar Sleeping
18:10 Historia Wzgórza Gajowego okiem Beard Of Breaslu 

Ośrodek Postaw Twórczych
19:30 
Finał gry miejskiej
Kino miejskie OUT OF STH
Muzyka z Głośnika

 

Strefa kibica siatkarskich Mistrzostw Świata przy Hali Stulecia

Strefa kibica siatkarskich Mistrzostw Świata przy Hali Stulecia

sobota-niedziela, strefa jest otwarta od godz. 15.30 do północy

Na odwiedzających, chętnych do obejrzenia na dużym ekranie dalszych zmagań polskiej drużyny narodowej, w strefie kibica przy Hali Stulecia czekać będzie telebim, strefa gastronomiczna i moc niezapomnianych emocji sportowych. Nowa strefa kibica obejmie część placu pod Iglicą od strony ul. Wystawowej i pomieści w sumie 3 tysiące osób.

 

Jesse Cook : World Music in one guitar

Jesse Cook : World Music in one guitar

17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ Data: 21-09-2014 | Godzina: 16 i 19.30 Miejsce: Impart, sala teatralna, ul. Mazowiecka 17 bilety: 155zł, 125zł, 95zł, 70zł

Jesse Cook to Kanadyjczyk urodzony w Paryżu (w roku 1964), który dzięki zawartej w młodym wieku przypadkowej znajomości z Nicolasem Reyesem, wokalistą Gypsy Kings, przesiąkł muzyką latynoską, choć już wtedy uczył się gitarowej muzyki klasycznej i jazzu. Siła oddziaływania Reyesa była spora, dziś, po wydanych dziesięciu płytach długogrających, setkach koncertów i dziesiątkach nagród, Cook jest uważany za absolutnego mistrza stylu new flamenco i doskonałego „kombinatora” funky jazzu, muzyki latynoskiej i tzw. muzyki świata.

 

Wernisaż Mai Popović oraz koncert Acoustic Cookies

Wernisaż Mai Popović oraz koncert Acoustic Cookies

Wrocławski Klub Formaty przy ul. Samborskiej 3-5, godz. 18, wstęp wolny

Maja Popović  urodzona we Wrocławiu . Serbka z pochodzenia. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Tkaniny i Ubioru. Zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową oraz projektowaniem ubioru. Ogromny nacisk kładzie na kolor i bogactwo formy. W malarstwie lubi nawiązywać do do form organicznych oraz tożsamości człowieka. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw w Polsce i za granicą
Acoustic Cookies
to duet aranżujący utwory na gitarę akustyczną i dwa wokale. W ich repertuarze usłyszeć można artystów od The Rolling Stones po Justina Timberlake a, czy Kurta Ellinga. Muzyka duetu jest pozytywna i dynamiczna.

 

Zobacz, jak tancerze WrocLove świętują Dzień Pokoju

Zobacz, jak tancerze WrocLove świętują Dzień Pokoju

ok. godz. 18.00, Dworzec Wrocław Główny

21 września tysiące ludzi z ponad 150 miast w ponad 50 krajach wezmą udział w prawdopodobnie największym na świecie tego typu wydarzeniu. Zatańczą bowiem specjalną, taką samą, choreografię brazylijskiego tańca zouk (czyt. zuk). W ramach przygotowań grupy na całym świecie, w tym także wrocławska WrocLove, trenowały ponad miesiąc, by nauczyć się specjalnego układu. Więcej o wydarzeniu

 

Stand-up comedy w Mleczarni

Stand-up comedy w Mleczarni

Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5, godz. 19.00. Bilety: 10 zł, 15 zł, 3$

Are you a fan of live, high-quality stand-up comedy in English but hate getting harassed at the border every time you try to smuggle a comedian from another country into Poland in your suitcase? Well, worry no more my friend, because Famous Jim Williams has the answer!

 

Paternoster we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Paternoster we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

niedziela godz. 18.00 (Teatr dla Rodzin, można zostawić dziecko pod opieką), Scena na Strychu, bilety od 24 zł

 „Paternoster” to dramat o poszukiwaniu samego siebie – mówi Marek Fiedor, reżyser spektaklu. - Obserwujemy zderzenie świata, w którym bohater urodził się i wychował z rzeczywistością, w której żyje. Józio musi zmierzyć się z tym, co dobre i z tym, co złe. Odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co go ukształtowało, a co mu przeszkodziło rozwinąć skrzydła. Więcej o spektaklu.

 

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej na pergoli

Pokazy specjalne fontanny multimedialnej na pergoli

piątek-niedziela

Fontanna działa od godziny 10.00 do 22.00. O każdej pełnej godzinie można posłuchać na pergoli muzyki (pop, klasycznej, elektronicznej). W miesiącach wakacyjnych, w niedziele o godzinie 14.00 pokazy specjalnie dla dzieci. W piątki, soboty i niedziele pokazy specjalne. O godz. 20.30, Mikro i Makrokosmos

Wszystko o fontannie tutaj.

 

Okolice Wrocławia

 

Run Masters 2. Sobótczańska Dziesiątka

Run Masters 2. Sobótczańska Dziesiątka

Sobótka, godz. 10.00

W sobotę w Sobótce odbędzie się bieg na dystansie 10 km Run Masters 2. Sobótczańska Dziesiątka. Honorowym Patronem biegu jest Adam Kszczot – aktualny halowy wicemistrz świata na 800m. W ramach imprezy odbędą się także biegowe mistrzostwa Polski prawników.

 

Piknik na Czterech Łapach

Piknik na Czterech Łapach

niedziela, godz. 11.00-18.00, Szczodre koło Wrocławia

Na miejsce można dojechać samochodem (kierunek na Warszawę), pociągiem (stacja Długołęka)  lub autobusami podmiejskim z Wrocławia (904 i 914). Gościem specjalnym Pikniku na Czterech Łapach będzie Kasia Pisarska,  działaczka na rzecz zwierząt i prowadząca programu "Psie adopcje", która będzie prowadziła imprezę. W programie m.in. pokaz frisbee, zabawy w terenie oraz szkolenie dzieci z zakresu profilaktyki pogryzień, pokaz szkolenia podstawowego, pokaz psów adoptowanych, Konkurs Miss i Mister Acany.

 

Dni Otwarte w Pałacu Dobroszyce

Dni Otwarte w Pałacu Dobroszyce

sobota-niedziela, Dobroszyce, ul. Wojska Polskiego 25, wstęp wolny

W programie dwudniowej imprezy wiele atrakcji. W sobotę: pokaz akcji ratowniczej OSP Dobroszyce (od13.00), warsztaty i nauka gry na instrumentach dla dzieci (16.00), potańcówka dla dorosłych (19.00). Przez cały czas trwania imprezy (sobota i niedziela od 12.00 do 17.00): dmuchany zamek, warsztaty rękodzielnicze, gry i konkursy z nagrodami, wystawcy regionalnych produktów, zwiedzanie zamku.

 

30. Bieg Uliczny - Memoriał Bogusława Psujka w Oleśnicy

30. Bieg Uliczny - Memoriał Bogusława Psujka w Oleśnicy

Oleśnica, godz. 12.00

W sobotę w Oleśnicy odbędzie się 30. Bieg Uliczny - Memoriał Bogusława Psujka. W biegu głównym zawodnicy będą mieli do pokonania dystans 10 km, a dodatkowo odbędą się także bieg policji oraz bieg juniorów (oba na dystansie 2 km).

Swoją obecność podczas Biegu w Oleśnicy zapowiedzieli m.in. mistrz olimpijski w skoku wzwyż z Montrealu Jacek Wszoła, halowy rekordzista Polski na 1500 m Marcin Lewandowski, a także Wojciech Bartnik, brązowy medalista w bokserskiej wadze półciężkiej z Barcelony.

 

XXXV Trzebnickie Święto Sadów

XXXV Trzebnickie Święto Sadów

sobota od godz. 12.30, niedziela od 14.00

Pierwszy dzień jest poświęcony Tomkowi Kowalskiemu - zbierane będą datki na rehabilitację trzebniczanina, który uległ poważnemu wypadkowi. Zbierane będą datki na rehabilitację. Wystąpi m.in. Sebastian Riedel z gościnnym udziałem Kasi Kowalskiej i Małgorzaty Ostrowskiej. W drugim dniu, głównym punktem programu będzie koncert zespołu BAJM.

 

Święto czekolady w Zawoni

Święto czekolady w Zawoni

od godz. 14.00, na placu przed Urzędem Gminy

Wydarzenie połączone będzie z prezentacją teatru ulicznego - Teatru "Klinika Lalek" pt. "Kilku ekscentryków i słoń". Jego głównym bohaterem będzie wielki, trzytonowy słoń i jego dziwne przygody oraz akrobacje. Warto poznać jego niespodzianki i tajemnice. 

Po inscenizacji nastąpi paradne przejście uczestników do pobliskiej Świątyni Artystów, w której Elfy ratować będą fabrykę czekolady. Będzie to przedstawienie wspaniałego legnickiego Teatru "Avatar".

Na uczestników festynu czekać będzie dużo atrakcji: zabawy z clownami, szczudlarzami, a ponadto jeszcze więcej słodkości dla dzieci, w tym fontanny pełne czekolady w różnych smakach. Będą też dla wszystkich balony, nalepki i cukierki - oczywiście czekoladowe.

 

Zgłoś uwagę