Wrocław na niebiesko dla autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Stadion Wrocław i Sky Tower ponownie dołączą do opery w Sydney, londyńskiego Tower oraz pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, aby wesprzeć akcję „Na niebiesko dla autyzmu”.

  • fot. http://www.autyzm.wroclaw.pl


 i 3 kwietnia każdego roku wiele firm, instytucji włącza niebieską iluminację na swoich budynkach, witrynach i innych miejscach, solidaryzując się z osobami autystycznymi. 

To jedno z najgłębszych zaburzeń w rozwoju. Dotyka wszystkich obszarów funkcjonowania dziecka i może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności. Większość osób z autyzmem wymaga pomocy i wsparcia praktycznie przez całe życie.

Żyjemy razem

Osoby z autyzmem i zespołem Aspergera, jak każdy z nas, pragną przyjaźni, miłości, potrzebują kontaktów z ludźmi poza domem. Światowy Dzień Autyzmu ustanowiony został w 2008 roku przez ONZ. Zgromadzenie uznało bowiem autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok nowotworów, cukrzycy czy AIDS.

Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że dzieci z autyzmem każdego roku będzie przybywać. Najnowsze doniesienia ze świata mówią, że już jedno dziecko na 88 diagnozowanych ma zaburzenie autystyczne (USA), w Europie 1/100, a w Polsce jedno na 300. Szacuje się, że w Europie żyje 5 mln osób z autyzmem.

Obchodom towarzyszy ogólnoświatowa akcja „Na niebiesko dla Autyzmu" (Light It Up Blue). Każdego roku w dniu obchodów wiele firm i instytucji włącza niebieską iluminację na swoich budynkach, w witrynach bądź innych obiektach.

Stadion w kolorze blue

2 i 3 kwietnia iluminacja stadionu rozbłyśnie na niebiesko w godzinach 20.00-22.00.

Akcja ma na celu poświecenie uwagi nie tylko na osobom autystycznym, ale również na osobom, które potrzebują zrozumienia, akceptacji i pomocy ze względu na swoje problemy z interakcją społeczną, komunikowaniem się i często trudnymi zachorowaniami. Wsparcie, nawet to symboliczne ma ogromne znaczenie w świetle budowania świadomości społecznej.

Sky Tower na niebiesko

Również na Punkcie Widokowym Sky Tower 2 i 3 kwietnia o godz. 20.00 zapalona zostanie niebieska iluminacja.

- Takie działania z pewnością wpływają na budowanie świadomości i wiedzy na temat autyzmu. Dlatego każdego roku z chęcią przyłączamy się do akcji – mówi Dorota Żmiejko, Manager ds. Marketingu Sky Tower.

Organizatorami akcji jest Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu.

Zgłoś uwagę