Wrocław magnesem dla kreatywnych

Wrocław ma w świecie renomę solidnego i nowoczesnego miasta, w którym żyją ludzie zdolni tworzyć globalne marki i nowoczesne - i to w skali międzynarodowej - rozwiązania. O tym, jak wykorzystać potencjał twórczy wrocławian i jakie są składniki sukcesu w dziedzinie nowych technologii opowiadali uczestnicy konferencji „Made in Wrocław”.

  • Konferencja "Made in Wrocław"

  • Prezes Impela Grzegorz Dzik (z prawej) w konferencyjnym studio

  • Prezes Krzysztof Domarecki, szef Selena SA

  • Ewa Kaucz, prezes ARAW, i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, podczas otwarcia konferencji "Made in Wrocław"


Całodniowej serii prezentacji i rozmów przysłuchiwało się kilkuset gości, m.in. przedsiębiorców, założycieli start-upów, przedstawicieli szkół wyższych i instytucji badawczych, polityków. - Made in Wrocław brzmi dumnie, bo Wrocław to solidne i nowoczesne miasto – mówiła Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która wspólnie z władzami Wrocławia przygotowała wydarzenie.

We Wrocławskim Centrum Kongresowym, w części konferencyjnej, w roli prelegentów wystąpili twórcy i liderzy najznakomitszych wrocławskich marek, których zasięg jest dzisiaj ogólnoświatowy oraz założyciele start-upów, dla których Wrocław jest portem macierzystym, i które już są doceniane na arenie międzynarodowej.

Prezes ARAW Ewa Kaucz i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, otwierając serię wystąpień, zwrócił przede wszystkim uwagę na dynamiczną metamorfozę Wrocławia w ciągu ostatnich 10-15 lat. Wspominał, że budżet miasta jest ponad trzy razy większy niż kiedy objął funkcję prezydenta stolicy Dolnego Śląska.

Ale o olbrzymim rozwoju miasta świadczy także wiele innych czynników. Prezydent Dutkiewicz rozpoczął od prezentacji danych Eurostatu dotyczących stopy bezrobocia. W woj. dolnośląskim wskaźnik zatrudnienia w ciągu ostatnich 10 lat rósł najszybciej spośród wszystkich 276 unijnych regionów. - Niemal połowa tych miejsc powstała we Wrocławiu. Wrocław jest zatem numerem 1 w Europie w tworzeniu miejsc pracy – mówił Rafał Dutkiewicz.

Wrocław jako miasto Gamma

Prezydent opowiadał także o awansie Wrocławia do grupy miast Gamma, do których należą m.in. Drezno, Bolonia, Glasgow czy St. Petersburg. - Awansowaliśmy do tej grupy miast spełniając szereg warunków m.in. różnorodność usług finansowych, odznaczając się gospodarczą dominację w regionie, posiadając centra innowacji czy wysoką  jakość instytucji edukacyjnych – wyliczał prezydent miasta.

Przywoływał także na badania opinii polskich menadżerów, których pytano jakie miasto wybraliby, jeśli musieliby się przeprowadzić. Aż 38 procent z nich wskazało Wrocław. Przyciągają ich inwestycje (ważna jest ich różnorodność), a także jakość życia i oferta kulturalna.
W ostatnim czasie Wrocław w międzynarodowych oraz ogólnopolskich rankingach zajmował wysokie miejsca. W rankingu Global Cities of Future Stolica Dolnego Śląska jest na 6. miejscu na świecie; 100. miejsce na świecie, w którym żyje się najlepiej (Mercer 2017) czy 95. miejsce na świecie w rankingu City Motion (Iese Cities in Motion Index 2017). - Kiedyś mogliśmy o tym marzyć: Wrocław w setce miejsc na świecie, w których żyje się najlepiej. Dziś widzimy, że wieloletnie działania przynoszą efekty – komentował prezydent miasta.
W ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez Millward Brown na zlecenie Gazety Wyborczej, Wrocław uznany został za „najlepsze miasto do zamieszkania w Polsce”, „najszybciej rozwijające się miasto w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat” oraz „2. najładniejsze miasto w Polsce”, w tej kategorii wyżej oceniono tylko Kraków.

Grzegorz Dzik, prezes Impela (z prawej) w konferencyjnym studio

Rafał Dutkiewicz podsumowywał: - Miasto nigdy nie jest tworem kompletnym, to konglomerat różnych składników, a jego rozwój to proces.

Ludzie sukcesu, wspierajcie początkujących

Krzysztof Domarecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Selena SA wyliczył atuty Wrocławia w rozwoju biznesu. Są to: świetne uczelnie, które kształcą młodych ludzi, doświadczeni przedsiębiorcy, zasoby Dolnego Śląska (te na powierzchni i te pod ziemią). – To także pozytywne nastawienie władz miasta i regionu, czego zazdroszczą nam przedsiębiorcy w innych częściach kraju – mówił Krzysztof Domarecki.

Krzysztof Domarecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Selena SA

Założyciel i szef globalnego koncernu mówił m.in. o zobowiązaniach tych, co osiągnęli sukces. – Dzisiaj powstawanie dużych firm nie powinno być dziełem przypadku. Zachęcam dolnośląskich biznesmenów, aby wspierali początkujących przedsiębiorców. Ale nie tylko przez transfer funduszy, ale i przez know-how.

Z kolei Grzegorz Dzik, prezes Zarządu Impela, podkreślił, że fundamentami sukcesów wrocławian są tolerancja i otwartość. Obie cechy są naturalne dla ludzi, którzy musieli po wojnie swoje życie organizować od nowa, w obcym mieście, w nowym środowisku.

Podsumowując dokonania Techlandu, światowej marki na rynku gier komputerowych, jego twórca i prezes Paweł Marchewka wiele razy wspominał: Liczy się wiara w sukces i determinacja. Bez nich nie sposób mierzyć się z wyzwaniami i trudnościami, których często nie sposób było przewidzieć. – Często znajdowaliśmy kreatywne sposoby na rozwiązanie problemów, które na pierwszy rzut oka wydawały się niemożliwe do rozwiązania – podkreślał Paweł Marchewka.Zgłoś uwagę