Wrocław gotowy na ESK

Już piątek, więc dziś początek! Zaczyna się Weekend Otwarcia Europejskiej Stolicy Wrocław 2016. Przez trzy dni czeka nas mnóstwo wydarzeń, w tym oficjalne otwarcie ESK 2016 w NFM i „Przebudzenie” – spektakularne pochody Duchów Miasta, które przejdą przez miasto.


 

Na ulicach i przy placach w centrum miasta stoją już rusztowania z oświetleniem i telebimami, w Rynku gotowa jest już scena na ESK 2016 Weekend Otwarcia.

(fot. Sebastian Pachciarek) 

W pochodach wezmą udział cztery Duchy Wrocławia – Duch Powodzi, Duch Odbudowy, Duch Innowacji i Duch Wielu Wyznań, 1300 artystów, 50 żołnierzy, 200 chórzystów, 300 rowerzystów, 20 muzyków, 30 gigantycznych marionetek, 5 tramwajów. To jednak dopiero w niedzielę.

 

Jak dołączyć do Otwarcia ESK Wrocław 2016 [INFO]

 

Próby oświetlenia na Moście Grunwaldzkim

(fot. Sebastian Pachciarek) 


Goście otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury

Do Wrocławia na Weekend Otwarcia przyjedzie wielu gości, w tym m.in. ministrowie kultury i dziedzictwa narodowego zaangażowani w całe przedsięwzięcie: Kazimierz Michał Ujazdowski, Bogdan Zdrojewski, Małgorzata Omilanowska i obecny minister Piotr Gliński. Będą też prezydenci miast, które wraz z Wrocławiem starały się o tytuł stolicy kultury: Katowice, Gdańsk, Sopot i Lublin. Przyjadą również prezydenci miast partnerskich Wrocławia – Kowna, Drezna i Lwowa. Na liście gości znaleźli się członkowie senackiej i sejmowej komisji kultury, m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Jacek Świat i Piotr Liroy Marzec. Swoją obecność potwierdzili m.in. kardynał Henryk Gulbinowicz. Natomiast prezydent Lech Wałęsa jeszcze zastanawia się nad przyjazdem do Wrocławia. Komisję Europejską będzie reprezentować komisarz Tibor Navracsics i to on w niedzielę podczas oficjalnej ceremonii otwarcia w NFM przekaże Wrocławiowi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

I dla duszy i dla ciała

Stolicę Kultury można witać od dziś – w ramach kultury stołu od godz. 14.00 na pl. Nowy Trag staną Food Trucki. Każda restauracja na kółkach przygotuje potrawę, której nazwa będzie się odwoływać do historii i tradycji Wrocławia. Niektóre dania zostaną stworzone specjalnie na tę okazję, a przybyli będą mogli je spróbować jako pierwsi. W menu burgery, kiełbaski, makarony, zupy, pierogi, bagietki i kanapki, dania tex-mex, coś na słodko, słono, kwaśno, dla mięsożerców, wegetarian, wegan, na ciepło i na zimno, cała paleta smaków zamknięta na jednym wrocławskim placu. Food Trucki zapraszają od piątku do niedzieli w godzinach od 14.00 do 23.00.

ESK 2016 Weekend Otwarcia: 7 wydarzeń, które musisz zobaczyć

Dziś także wystartuje o godz. 17.00 Płonąca Wyspa, czyli spektakle ognia na Wyspie Słodowej, pokazy pirotechniczne, dymne oraz płonące instalacje. Oglądać je można co pół godziny także w sobotę i niedzielę od 17.00 do 21.00. Wstęp wolny.

O tej samej porze (godz. 17.00) na pl. Wolności rozpocznie się Videomapping – plenerowy pokaz multimedialny na budynku NFM. Będzie można oglądać od piątku do niedzieli w godz. od 17.00 do 21.00.

Pasażerowie linii lotniczych na wrocławskim lotnisku spotkają wilki. Przez trzy dni będzie tam pokazywana instalacja Jakuba Jasiukiewicza „Canis lupus”. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii zamiast ludzi po terminalu chodzić będą wilki. Oczywiście zwierzęta są trójwymiarowymi modelami, widocznymi na monitorach umieszczonych w hali odlotów.

„Przebudzenie” – program otwarcia ESK 2016 [MAPY]

W sobotę i w niedzielę w różnych miejscach – w galeriach handlowych, szpitalach, na dworcach, w kinie Nowe Horyzonty będzie można w ramach „Dźwięków Wrocławia” posłuchać muzyki granej na żywo i zobaczyć występy aktorów, muzyków, cyrkowców i performerów (sobota od godz. 14.00 do 20.00, niedziela od godz. 10.00 do 16.00).

W 15 miejscach w centrum miasta staną koksowniki – „Wrocław rozgrzewa”. Od dziś do niedzieli przy koksownikach będzie można nie tylko się ogrzać, ale też napić ciepłej herbaty i uzyskać informacje o wydarzeniach ESK.

 

17 stycznia inauguracja ESK - utrudnienia w ruchu

17 stycznia - inauguracja ESK. Zmiany w komunikacji zbiorowej

ESK 2016 program

„Muzeum Marzeń” na otwarcie ESK Wrocław 2016 [ZDJĘCIA]

Kamera na żywo Rynek Wrocław

Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Eventy / Dla wszystkich / ESK / Promowane wydarzenia
Termin od 15 stycznia 2016 do 17 stycznia 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz
Zgłoś uwagę