Wrocławski dworzec laureatem konkursu „Dworzec Roku 2021”

Oficjalnie ogłoszono laureatów IV edycji konkursu „Dworzec Roku”. Nagrodę internautów zdobył Wrocław Główny. Z kolei jury nagrodę przyznało dworcowi w Oświęcimiu.

  • Wrocław Główny

    Wrocław Główny, źródło: visitwroclaw.eu


Ogólnopolski konkurs „Dworzec Roku” to cykliczne wydarzenie promujące najlepsze praktyki w transporcie kolejowym. W każdym roku zmagania o laur zwycięstwa przebiegają w czterech etapach – począwszy od zgłoszeń, poprzez etap audytów i zakwalifikowanie do finału dziesięciu obiektów, po wybór najlepszego dworca. 

Wrocławski dworzec z nagrodą publiczności

Nagrodę internautów, w tym roku, zdobył dworzec Wrocław Główny. Natomiast nagroda jury powedrowała do Oświęcimia.

– Wskazany przez internautów dworzec we Wrocławiu to przykład na to, jak można zmodernizować duży historyczny obiekt, który spełnia wymagania obsługi pasażera XXI w., nie tracąc dotychczasowej atmosfery. Z kolei wybrany przez jury dworzec w Oświęcimiu to obiekt kompaktowy i nowoczesny, wybudowany w miejscu starego, niefunkcjonalnego budynku z lat 60. ubiegłego wieku – tłumaczy dr Jakub Majewski, prezes Zarządu Fundacji ProKolej.  

Konkurs „Dworzec Roku” cieszy się dużą popularnością. Jak podkreślają jego organizatorzy – zwycięskie obiekty stanowią inspirację dla kolejnych projektów inwestycyjnych. Podpowiadają, jak zagospodarować przestrzeń, zadbać o wygląd i standard jego utrzymania, ale również zapewnić prawidłową obsługę pasażerską.

– Wyróżnione dworce to doskonałe przykłady pokazujące pozytywne przemiany zachodzące w infrastrukturze kolejowej. Oba te obiekty łączą w sobie niezwykły wygląd, jak również, a może przede wszystkim, wszechstronną funkcjonalność – zwraca uwagę Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

W ubiegłym roku wrocławski dworzec znalazł się w finałowej dziesiątce. Pierwsze miejsce zdobył obiekt w Goczałkowicach-Zdroju, zaś nagrodę publiczności dworzec Przemyśl Główny.

Już wkrótce kolejna edycja konkursu „Dworzec Roku”

Finałowe rozstrzygnięcie i wybór najlepszych dworców kolejowych nie kończą zmagań o miano najlepszego dworca kolejowego w Polsce. Organizatorzy, czyli: Fundacja Grupy PKP oraz Fundacja ProKolej – przygotują pamiątkowe tablice, które zostaną umieszczone w przestrzeni dla podróżnych. Wkrótce ruszą również przygotowania do następnej edycji konkursu.Zgłoś uwagę