WGF 2016 - jedność Europy i NATO wobec zagrożeń [PODSUMOWANIE]

Wspólna polityka państw Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego jako antidotum na agresywną politykę Kremla, przesilenia wewnętrzna i zagrożenia płynące za południowych granic Europy – te tematy były najczęściej podejmowane podczas zakończonego w piątek siódmego Wrocław Global Forum.

  • Wrocław Global Forum 2016, fot. Janusz Krzeszowski

  • Wrocław Global Forum: Horst Teltschik i Konrad Szymański, fot. Janusz Krzeszowski

    Wrocław Global Forum: Horst Teltschik i Konrad Szymański, fot. Janusz Krzeszowski

  • Witold Waszczykowski, Minister Spraw Zagranicznych, fot. Janusz Krzeszowski

  • Wrocław Global Forum, fot. Janusz Krzeszowski

  • Krzysztof Szczerski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, fot. Janusz Krzeszowski

  • Wrocław Global Forum, fot. Janusz Krzeszowski


- Na dwa dni Wrocław stał się centrum polityki transatlantyckiej – wspomniał Witold Waszczykowski, Minister Spraw Zagranicznych, podczas swojego wystąpienia.

W siódmej edycji imprezy organizowanej przez amerykański think tank Atlantic Council, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Miasto Wrocław udział wzięło kilkaset osób, polityków, dyplomatów, politologów, analityków politycznych i gospodarczych, ekonomistów i dziennikarzy z całej Europy, z Rosji, Ukrainy, Gruzji, jak co roku sporo uczestników debat przybyło ze Stanów Zjednoczonych, wśród nich reprezentanci amerykańskiego Kongresu.

 

Wolność – podstawowe prawo człowieka

Tradycyjnie kulminacyjnym punktem Wrocław Global  Forum była gala, podczas której wręczono Freedom Awards Atlantic Council.

W tym roku Nagrody Wolności odebrali: ojciec Maciej Zięba, dominikanin, niemiecki polityk Horst Teltschik, orędownik integracji europejskiej, syryjska organizacja charytatywna Białe Hełmy oraz pakistańska aktywistka, walcząca o wolność słowa i prawa kobiet Nighat Dad.
 

Odbierając wyróżnienie dominikanin przywołał postaci Jana Pawła II, Władysława Bartoszewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, których nazwał swoimi przyjaciółmi i mentorami. – To od nich nauczyłem się mądrego patriotyzmu – mówił. – Oni także dali świadectwo, że zawsze trzeba stać po stronie prawdy, dbać o słabszych.

Czytaj więcej: Nagroda dla ambasadorów wolności 

Freedom Awards Horst Teltschik, niemiecki polityk i dyplomata, stwierdził bezpretensjonalnie, że to wyróżnienie mu się należało. Przypomniał, że już w latach 70. polityka RFN wobec komunistycznej NRD i innych państw bloku wschodniego miała w perspektywie doprowadzić  do zjednoczenia Niemiec i harmonijnej współpracy z Polską.  – To cud, że mogliśmy połączyć Niemcy pokojowo – mówił Teltschik. – Otrzymuję tę nagrodę we Wrocławiu. To szczególnie ważne, bo Polacy wiele razy pokazali, że ukochali wolność.

Na liście najważniejszych wyzwań, o których często rozmawiali uczestnicy Wrocław Global Forum, była fala migrantów przybywających do Europy zza jej południowej i wschodniej granicy.

Konrad Szymański, Wiceminister Spraw Zagranicznych, przekonywał, że polski rynek pracy oraz społeczeństwo są otwarte na migrantów ze Wschodu, m.in. z Ukrainy. – Stąd nie płynie zagrożenie, które miałoby wpływ na nasze bezpieczeństwo – mówił Konrad Szymański. Stwierdził, że w polityce migracyjnej powinny być brane pod uwagę różnica w społecznym i kulturowym doświadczeniu w postępowaniu z przybyszami, np. między krajami z Półwyspu Iberyjskiego i Europy Wschodniej. – Poczucie braku bezpieczeństwa będzie źródłem problemów wewnętrznych. Dlatego Europa powinna być bardziej wyważona w swoim podejściu do tego, jak poszczególne kraje mają traktować migrantów – dodał wiceszef MSZ.

Przed warszawskim szczytem NATO

Równie gorącym tematem były oczekiwania przed zaplanowanym na lipiec szczytem głów państw należących do NATO. Uczestnicy Wrocław Global Forum wielokrotnie podkreślali, że powinny na nim zapasc decyzje, które staną się odpowiedzią na agresywną politykę Władimira Putina.

Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Alexander Vershbow zapowiedział zwiększenie liczby wojsk z różnych państw na wschodniej flance Sojuszu. – To sposób by pokazać Putinowi, że agresja spotka się z reakcją nie tylko lokalnymi siłami – wyjaśniał. Poza tym Powstanie strategia przeciwdziałania wojnie hybrydowej.  Zwiększone zostanie wsparcie dla krajów sąsiadujących z NATO, m.in. Ukrainy i Gruzji.
Paweł Soloch, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił, że o wzmocnienie militarne wschodniego skrzydła Sojuszu zabiegała nie tylko Polska, ale także Kraje Bałtyckie, Rumunia, Kraje Wspólnoty Wyszehradzkiej.  – Podstawą tego stała się aneksja Krymu oraz wojna w Donbasie – mówił Paweł Soloch, który wskazał także kolejne zagrożenia: ataki cybernetyczne, podważanie jedności NATO.

O wyścigu do Białego Domu

Nadzwyczaj kompetentni byli uczestnicy dyskusji o konsekwencjach wyników listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. O Biały Dom walczą Donald Trump jako kandydat Republikanów i Hilary Clinton reprezentująca Demokratów. 

Czytaj więcej: Między Trumpem a Clintonem - Ameryka przed wyborami

Jan Schakowsky, demokratka z Izby Reprezentantów USA, zwracała uwagę na atuty Hilary Clinton, kandydatki Demokratów do Białego Domu. – Clinton widzi problemy Europy, jest świadoma zagrożenia ze strony Rosji, dostrzega problemy z emigrantami. Tym bardziej potrzebujemy dzisiaj przewidywalnej polityki międzynarodowej.

Senator Joe Manchin zwracał uwagę, że bez względu na to, kto w styczniu przyszłego roku zamieszka w Białym Domu, nie uda się naruszyć systemu politycznego Stanów Zjednoczonych, opartego na wyraźnym trójpodziale władzy. – Ameryka nie oddzieli się od świata – akcentował.

Wyzwania współczesności

Frederic Kempe, Prezes i Dyrektor Generalny Atlantic Council, podczas swoich wystąpień na siódmym Wrocław Global Forum, kilka razy wspominał o istotnym momencie w historii, w którym przyszło nam żyć. – Kryzysy, które dotykają Europy i przed jakimi staje dzisiaj NATO, to największe wyzwania od końca II wojny światowej – mówił Frederic Kempe.

Szef Atlantic Council dziękował współorganizatorom Wrocław Global Forum za zaangażowanie w przygotowanie imprezy. – Dziękuje wyjątkowo Prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi i jego załodze oraz wolontariuszom, naszym aniołom – mówił.

Projekt Wrocław Global Forum 2016 jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wszystko o WGF 2016 - relacje, zdjęcia, wideo

Zgłoś uwagę