wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław Global Forum 2017: Zostań wolontariuszem

Organizatorzy Wrocław Global Forum – międzynarodowej konferencji, która latem odbędzie się we Wrocławiu – szukają wolontariuszy. Wymagania: dobry angielski, kultura osobista, zdolności organizacyjne, dyspozycyjność. Zapisy chętnych ruszą na początku marca.

Reklama

Wrocław Global Forum w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się po raz ósmy. To jedna z najważniejszych konferencji dotyczących bieżącej polityki i ekonomii w naszej części Europy. Organizatorami WGF są: Gmina Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz prestiżowych amerykański think thank Atlantic Council. Co roku na kilka dni przyjeżdża do Wrocławia kilkuset polityków, ekonomistów, polityków, dziennikarzy, liderów społecznych. Wśród nich są m.in. głowy państw, szefowie dyplomacji, renomowani analitycy polityczni, parlamentarzyści, regularnie zza Atlantyku przybywa do Wrocławia silna reprezentacja amerykańskiego Senatu i Izby Reprezentantów. Tematyka debat obejmuje najgorętsze zjawiska współczesnego świata, np. dwie ostatnie edycje WGF zdominował temat rosyjskiej agresji na Ukrainie i fali uciekinierów z Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

W tym roku WGF planowane jest na pierwszą połowę lipca. Co roku w przygotowanie wydarzenia zaangażowanych jest kilkuset wolontariuszy. Organizatorzy szukają osób, które chcą wziąć udział w tegorocznej edycji Forum.

Wolontariat a wielka polityka

Kandydaci na wolontariuszy powinni znać język angielski w stopniu komunikatywnym, odznaczać się wysoką kulturą osobistą, posiadać zmysł organizacyjny i łatwość nawiązywania kontaktu. Wśród ok. 150-200 wolontariuszy, którzy co roku biorą udział w WGF, na ogół dominują studenci, najczęściej z indeksami nauk politycznych i społecznych, europeistyki, dziennikarstwa, ekonomii. To dla nich naturalna okazja na zobaczenie z bliska jak wygląda przygotowanie dużego międzynarodowego wydarzenia. Podczas WGF mają także szansę na poznanie znanych polityków, dziennikarzy, dyplomatów. Zdarza się, że te znajomości procentują w przyszłości, bywają przydatne w poszukiwaniu pracy. Kariery wolontariuszy nabierają także zupełnie nieoczekiwanego wymiaru. Podczas Wrocław Global Forum w 2015 roku Nagrodę Wolności, przyznawaną za zaangażowanie w promowanie wolności jako uniwersalnej wartości, w imieniu ludzi Majdanu odebrała Kateryna Kruk. Młoda Ukrainka w mediach społecznościowych relacjonowała dramatyczne wydarzenia na kijowskim Majdanie, potem pracowała w nowym ukraińskim rządzie. A jeszcze kilka lat wcześniej jako studentka jednej z wrocławskich uczelni sama była wolontariuszką na Wrocław Global Forum.

Anioły do zadań specjalnych

Podczas WGF wolontariusze pracują w czterech grupach, każda ma swojego lidera.

Pierwszy zespół pracuje we Wrocławskim Centrum Kongresowym, głównym miejscu wydarzeń Wrocław Global Forum. Tam wolontariusze obsługują recepcję, wydają pakiety konferencyjne oraz identyfikatory, pomagają w sprawach technicznych podczas samych spotkań i paneli.

Druga grupa wita gości na lotnisku, pomaga w odnalezieniu wolontariusza transportowego przypisanego każdemu z hoteli, w których zamieszkają uczestnicy WGF.

Wolontariusze z trzeciej grupy organizują transport gości między poszczególnymi lokalizacjami forum oraz towarzyszą im w podróży, a w razie potrzeby pomagają kierowcom, np. ominąć korki w trakcie szczytu. Czwarty zespół to Flying Angels. Aniołowie to asystenci przypisani VIP-om, czyli znaczącym politykom, speakerom poszczególnych debat, gościom nadzwyczajnym. Zadania stawiane Aniołom bywają różnorodne. Od podpowiedzi, co we Wrocławiu jest do zobaczenia (wolontariusze muszą znać historię miasta, wiedzieć, gdzie skierować gościa, by miał okazję zobaczyć ciekawe miejsce), przez pilnowanie i koordynowanie programu dnia, po interwencję w sytuacjach nadzwyczajnych. Bywa że umawiają swoim podopiecznym dodatkowe spotkania, poza oficjalnym programem Forum.

Rejestracja kandydatów na wolontariuszy rozpocznie się na początku marca. Potem wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne (m.in. dla sprawdzenia ich znajomości angielskiego), a ci, co przejdą ten etap wezmą udział w serii szkoleń przygotowujących do udziału w WGF.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl