Wrocław Global Forum 2016 o bezpieczeństwie i wyzwaniach ekonomicznych

Od czwartku 2 we Wrocławiu światowi liderzy będą omawiać najważniejsze wyzwania stojące przed Europą. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechali politycy, politolodzy, dyplomaci, ekonomiści, społeczni liderzy opinii z Ameryki, Europy Zachodniej oraz z krajów Eurpy Wschodniej.

  • Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, i Frederic Kempe, szef Atlantic Council, podczas Wrocław Global Forum 2013


Tegoroczne Forum, którego gospodarzami są Atlantic Council, Miasto Wrocław i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) odbywa się pod hasłem „Shaping the Policy and Business Agenda for a New Europe”.

Dyskusje panelowe i przemówienia programowe obejmują szeroki wachlarz zagadnień: od zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie, przez partnerstwo USA-Polska po Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) i kryzys migracyjny.

Wśród gości Wrocław Global Forum 2016 znajdą się krajowi i międzynarodowi liderzy, w tym Minister Spraw Zagranicznych Polski Witold Waszczykowski, Minister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevicius, była Minister Finansów Ukrainy Natalie Jaresko, zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, Podsekretarz Stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Rose Gotemoeller, lider rosyjskiej Partii Narodowej Wolności Michaił Kasjanow oraz przewodniczący Atlantic Council i były ambasador USA w Singapurze i Chinach Gubernator Jon M. Huntsman Jr.

W dyskusjach i spotkaniach Wroclaw Global Forum niemal zawsze brali udział przedstawiciele amerykańskiego Kongresu. Podczas tegorocznego Forum głos zabiorą: Senator Joe Manchin oraz członkowie Izby Reprezentantów - Ted Poe i Jan Schakowsky.

- Tegoroczne Wrocław Global Forum może pochwalić się wyjątkową listą gości z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych – podkreśla Prezes i CEO Atlantic Council, Frederick Kempe. - W czasach niepewności wiążących się z transatlantyckim partnerstwem, Forum zapewnia liderom z obu stron Atlantyku szansę przedyskutowania wyzwań stojących przed społecznością europejską. Forum odbędzie się miesiąc przed szczytem NATO w Warszawie i stanowić będzie ramy dla ważnych rozmów na temat przyszłości sojuszu NATO, które odbędą się w Warszawie- dodaje Frederick Kempe.

- Każdego roku Wrocław Global Forum gromadzi czołowe osobistości odpowiadające za kształtowanie partnerstwa transatlantyckiego, odzwierciedlając tym samym cel Forum, jakim jest zapewnienie osobom odpowiedzialnym za kształtowanie i analizowanie polityki – platformy do rozmów na temat kluczowych kwestii, które zdefiniują przyszły kształt relacji transatlantyckich – mówi Sławomir Dębski, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia: - Wrocław Global Forum to dla polskiej sceny wydarzeń o skali międzynarodowej wyjątkowa konferencja. To prestiżowe miejsce wymiany idei i dyskusji nad nimi pomiędzy przedstawicielami instytucji kształtujących zagraniczną politykę państw, organizacjami pozarządowymi i liderami biznesowymi. Tegoroczne Forum stanowi element bogatego kalendarza wydarzeń, które odbędą się we Wrocławiu, wśród których znaleźć można Europejską Stolicę Kultury 2016 i Światową Stolicę Książki UNESCO.

Projekt Wrocław Global Forum jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Kulminacyjnym punktem WGF jest gala Nagród Wolności. Jednym z tegorocznych jej laureatów jest związany z Wrocławiem dominikanin ojciec Maciej Zięba.

Spotkania i obrady WGF potrwają dwa dni, do 3 czerwca.

WGF/w

Zgłoś uwagę