Gimnazjaliści naprawili Przedmieście Oławskie

Uczniowie z Gimnazjum nr 3 z farbami i przyborami do malowania rozpoczęli odświeżanie bramy wejściowej przy ul. Więckowskiego 21. Za tak wzorową postawę spółka Stadion Wrocław nagrodziła ich biletami na najbliższy mecz Śląska Wrocław.

  • W nagrodę za godną naśladowania postawę uczniowie gimnazjum nr 3 otrzymali bilety na mecz Śląska Wrocław

  • Brama przy Więckowskiego 21 do niedawna była miejscem popisu chuliganów i wandali

  • W poniedziałek uczniowie gimnazjum nr 3 przygotowali bramę do malowania

  • Gimnazjaliści z 3 wypowiedzieli wojnę wandalom i zamalowują rasistowskie napisy w bramie przy Więckowskiego 21

  • Gimnazjaliści z 3 wypowiedzieli wojnę wandalom i zamalowują rasistowskie napisy w bramie przy Więckowskiego 21


- Bilety otrzymało 12 uczniów, którzy zaangażowali się w odmalowanie jednej z bram na ul. Więckowskiego - Mówi Adam Burak ze spółki Stadion Wrocław. - To taka nasza mała forma podziękowania za wkład w upiększanie naszego miasta. Uczniom gratulujemy pomysłu i kibicujemy im dalej

Akcja malowania zorganizowana została w ramach walki z przejawami rasizmu i dyskryminacji w swoim najbliższym otoczeniu. Do niedawna brama była miejscem, gdzie wyżywali się wandale i pseudoartyści ze sprejami. Teraz, dzięki uczniom, ze ścian zniknęły wulgarne hasła i symbole.

Akcja jest efektem współpracy szkoły ze spółkami miejskimi – zarządcą nieruchomości Wrocławskie Mieszkania i Wrocławską Rewitalizacją, która na zlecenie miasta zajmuje się przygotowaniem obszaru do procesu rewitalizacji i pragnie zaangażować do działania także jego mieszkańców. W przypadku młodzieży, która jest pomysłodawcą projektu, potrzebne było jedynie wsparcie techniczne. Tego typu starania i oddolne inicjatywy, jak Gimnazjum nr 3 i jego uczniów, mają być impulsem do dalszych zmian i zachęcić innych do podobnych przedsięwzięć.

Rewitalizacja to nie tylko ingerencja w wygląd przestrzeni, ale także działania społeczne. Podobna akcja odbyła się przed dwoma tygodniami. Z inicjatywy fundacji Onwater, około 400 wolontariuszy, w tym uczniowie Gimnazjum nr 3, sprzątało rzekę Oławę na odcinku pomiędzy mostem Oławskim a mostem Rakowieckim. Wrocławska Rewitalizacja przygotowała już „Masterplan”, który porządkuje i koordynuje dalsze pola działań na tym terenie. Kluczowymi projektami będzie np. zagospodarowanie nabrzeży Oławy, uporządkowanie wnętrz podwórzowych oraz przestrzeni publicznych, jak również szereg działań dotyczących sfery społeczno-gospodarczej. Na rewitalizację Przedmieścia Oławskiego władze Wrocławia zaplanowały w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym kwotę 55 mln zł, która została rozpisana na okres lat 2014-2018. Planuje się także skorzystanie z pomocy środków unijnych.

Zgłoś uwagę