Miasto dofinansuje kluby piłkarskie z niższych lig

Startuje nowy program „Wrocławski Football” dofinansowujący seniorskie drużyny piłkarskie z Wrocławia od I ligi do B-klasy. W 2018 r. kluby otrzymają w sumie 200 tysięcy złotych.


Urząd Miasta od lat wspiera sport w wymiarze juniorskim. W ramach realizowanego programu „Footballmania” grupy dziecięce i młodzieżowe w 2018 r. mogą liczyć na ok. 1,2 mln złotych. Jeszcze w czerwcu 2018 r. ruszy pilotażowy program skierowany do seniorskich drużyn piłkarskich ze stolicy Dolnego Śląska. Będzie mogło z niego skorzystać nawet ok. 20 klubów z Wrocławia.

Podstawowe założenia programu "Wrocławski Football" (PDF)

– Chcemy poprzez odpowiednie dofinansowanie pomóc w rozwoju seniorskiej piłki nożnej we Wrocławiu oraz wesprzeć poszczególne kluby w awansie ich drużyn do wyższej klasy rozgrywkowej – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Wysokość wsparcia będzie zależna m.in. od klasy rozgrywkowej. Im wyższa, tym na wyższe dofinansowanie może liczyć klub. Wierzymy, że będzie to dodatkowa motywacja, by osiągać coraz lepsze wyniki – dodaje Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji UMW, operatora programu.

Założenia nowego programu przedstawili (od lewej): Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji UMW.

Założenia nowego programu przedstawili (od lewej): Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji UMW. Fot. Urząd Miejski Wrocławia

Ideą programu jest wsparcie wrocławskich klubów piłkarskich z niższych lig. „Wrocławski Football” nie obejmuje jednak seniorskich drużyn należących do Śląska Wrocław, które są już dotowane przez Miasto.

600 tysięcy złotych w ciągu półtora roku

Wszystkie pozostałe, które spełnią odpowiednie kryteria i występują na którymkolwiek szczeblu od B-klasy do I ligi mogą ubiegać się dofinansowanie. Oprócz ligi, w której występuje drużyna o wysokości wsparcia zdecyduje to, czy klub spełni wszystkie pozostałe kryteria merytoryczne.

– We Wrocławiu działają 32 kluby piłkarskie. Wsparcie finansowe w ramach programu "Wrocławski Football" będzie niezwykle pomocne dla wielu z nich. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że miasto chce razem z nami inwestować we wrocławską piłkę – podkreśla Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

W pierwszej edycji programu, do końca 2018 r. kluby otrzymają dofinansowanie na łączną kwotę 200 tysięcy złotych. W 2019 roku będzie to już 400 tys. zł.

Z programu mogą skorzystać wszystkie seniorskie kluby piłkarskie z Wrocławia, z wyjątkiem drużyn Śląska Wrocław. Fot. Bartosz Moch

Z programu mogą skorzystać wszystkie seniorskie kluby piłkarskie z Wrocławia, z wyjątkiem drużyn Śląska Wrocław. Fot. Bartosz Moch

Jak kluby mogą skorzystać z programu?

Program realizowany będzie wspólnie z Dolnośląskim związkiem Piłki Nożnej. W najbliższych dniach Biuro Sportu i Rekreacji UMW ogłosi konkurs dotacyjny, na który będzie można składać oferty. W lipcu 2018 r. zostanie ogłoszona lista klubów, które otrzymają dofinansowanie oraz kwoty wsparcia.

Aby móc przystąpić do programu klub musi brać udział w rozgrywkach organizowanych przez PZPN lub DZPN oraz posiadać własną lub wynajętą bazę sportową. Dodatkowo szkoleniowcy tych zespołów muszą posiadać kwalifikacje trenera z ważną licencją UEFA lub PZPN, przynajmniej do 2019 roku.

Środki z programu kluby mogą przeznaczyć m.in. na wynagrodzenie sztabu szkoleniowego, wynajem obiektów sportowych, obsługę medyczną, zakup sprzętu sportowego, opłaty licencyjne i transferowe czy odnowę biologiczną i zabiegi rehabilitacyjne dla zawodników.

Wrocław wspiera sport

„Wrocławski Football” to kolejny przykład wsparcia dla wrocławskich sportowców ze strony miasta. Dofinansowuje ono wiele klubów występujących na różnych poziomach rozgrywkowych, w tym m.in.: piłkarski Śląsk Wrocław, żużlowy WTS Betard Sparta, koszykarską Ślęzę Wrocław, siatkarski Impel oraz Gwardię czy futbolistów Panthers Wrocław.Zgłoś uwagę