Wrocław dla Ukrainy

Podsumowanie akcji pomocy

  • Pomocy we Wrocławiu uzyskało 30 rannych Ukraińców

    Pomocy we Wrocławiu uzyskało 30 rannych Ukraińców


– Mamy wielką nadzieję, że to podsumowanie jest zakończeniem tej akcji i już nie będziemy przyjmować więcej ofiar z Ukrainy – powiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Do stolicy Dolnego Śląska trafiło 30 osób z Ukrainy. – Trafiły one do wrocławskich szpitali w dwóch turach oraz indywidualnie z ranami, powiedzmy wprost, wojennymi – podkreślił Rafał Dutkiewicz.

Z inicjatywy Rady Kolegium Europy Wschodniej i prezydenta Wrocławia został w lutym powołany Komitet Wsparcia Ukrainy. – Zebraliśmy prawie 50 tys. zł i zgłosiło się 87 rodzin, gotowych przyjąć Ukraińców, 22 rodziny przyjęły lub wciąż goszczą poszkodowanych, dodatkowo wysłaliśmy transport z pomocą na kwotę kolejnych 50 tys. zł – wylicza prezydent Dutkiewicz. Podkreśla również, że wszędzie, gdzie Komitet zwrócił się o pomoc, nie było odmowy.

Pomoc materialną organizowała także diecezja wrocławsko-gdańska Kościoła greckokatolickiego. – Nasi diecezjanie zebrali od lutego 100 tysięcy złotych – mówi bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji. – Pięciu rodzinom, które straciły mężów i ojców, przekazano łącznie 60 tys. zł, udzieliliśmy także pomoc poszkodowanym podczas leczenia i pomogliśmy im w powrocie do domu – dodaje hierarcha. Pomoc w postaci leków i paczek z najpotrzebniejszymi artykułami zbierała także Caritas.

Prezydent wyraża podziękowania wszystkim, dzięki którym taka pomoc była możliwa.

arc

Zgłoś uwagę