wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław bez barier VII edycja – wręczono certyfikaty

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 3 grudnia. Na kilka dni przed nim, w Urzędzie Miejskim zorganizowano uroczyste podsumowanie VII edycję plebiscytu „Wrocław bez barier”. I nstytucje i osoby, które zajmują się usuwaniem różnych barier otrzymały wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza i Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika miasta ds. osób niepełnosprawnych.

Reklama

– Wydaje nam się, że krok po kroku przełamujemy we Wrocławiu różne bariery, a naszym marzeniem jest, aby tych barier nie było wcale – powiedział na rozpoczęciu uroczystości Rafał Dutkiewicz. –  Gdyby nie postawa pana prezydenta wiele spraw dla niepełnosprawnych pozostałoby w sferze marzeń – dodał Bartłomiej Skrzyński, który zawsze zaznacza, że Wrocław bez barier to stan świadomości i zależy od nas wszystkich. 

Miasto przyjazne wszystkim

„Wrocław bez barier” to plebiscyt, który ma zachęcić firmy, organizacje pozarządowe i osoby indywidualne do działań promujących dostępność i brak dyskryminacji na wszystkich płaszczyznach. Dzięki ich działaniom Wrocław zyskuje wizerunek miasta przyjaznego dla wszystkich grup społecznych. Kapituła plebiscytu, w skład której wchodzą przedstawiciele Urzędu Miejskiego, dotychczasowi laureaci oraz organizacje pozarządowe,  przyznaje laureatom certyfikaty w następujących kategoriach: miejsce dostępne dla wszystkich, działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności, integracja społeczna i społeczna odpowiedzialność biznesu. Dokument jest sygnowany przez prezydenta Wrocławia - Rafała Dutkiewicza. Wyróżnienia przyznawane są z inicjatywy Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

Kogo wyróżniono

Laureatami tegorocznej VII edycji plebiscytu zostali: Fundacja Tus za działania innowacyjne na rzecz powszechnej  dostępności, tj. za niepełnosprawnik.pl - wyszukiwarkę miejsc dostępnych dla sób niepełnosprawnych. Wyjątkowy w skali kraju projekt jest realizowany od 3 lat w kilku dużych miastach, a we Wrocławiu został poszerzony o miejsca dla rodziców z dziećmi. 

Jakub Tokarz w kategorii integracja społeczna za wyjątkowe osiągnięcia sportowe, przełamywanie barier i złoty medal w parakajakarstwie na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio 2016. Zanim pojechał do Rio był na koncercie Davida Gilmoura na placu Wolności – mógł w nim uczestniczyć, ponieważ miasto zadbało, aby nie było tam żadnych barier architektonicznych.   

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zostało po raz pierwszy wyróżnione w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu za kampanie społeczne uwrażliwiające na potrzeby pasażerów z ograniczoną mobilnością i włączanie się w proces tworzenia przestrzeni bez barier. – Jestem zaskoczona tym certyfikatem. Ale to nie oznacza, że zrezygnujemy z działań, nadal będziemy kontynuować naszą pracę – podkreślała Jolanta Szczepańska, prezes MPK odbierając certyfikat. Prezentację MPK poprzedził króki film o tym, jak wygląda droga do Wyższej Szkoły Bankowej jednego ze studentów na wózkach. Dzięki autobusom i tramwajom niskopodłogowym dociera do szkoły bez problemu. O tym jak ewoluowało w ciągu ostatnich 10 lat MPK opowiadała prezes spółki. Przypomniała, że 10 lat temu tylko co drugi autobus był niskopodłogowy i tylko dwa tramwaje niskopodłogowe. – Dla porównania: teraz mamy 100 proc. autobusów niskopodłogowych i 40 proc. takich tramwajów. Są też różne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, jak przyciski na odpowiedniej wysokości, nagłośnienie, wielkość liter. Szkolimy kierowców i motorniczych, by uwrażliwić ich na potrzeby osób niepełnosprawnych  – wyliczała prezes MPK. 

Z kolei Krzysztof Maj, dyrektor ESK 2016 mówiąc o kulturze bez barier, przyznał, że dzięki temu, że Wrocław został Europejską Stolicą Kultury, wiele rzeczy – udogodnień dla niepełnosprawnych zostało zrobionych. – Planując duże wydarzenia zawsze braliśmy pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych – zaznaczył. 

Bartłomiej Skrzyński uważa, że usuwanie barier architektonicznych w transporcie itp. to nie wszystko: – Nowoczesne technologie nie mogą nas wyabstrahować z poczucia empatii. Sprzęty mogą się zepsuć, ale otwarte głowy i działania powinny nam pomóc – dodaje.

fot. Janusz Krzeszowski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl