Wrocław bez barier
Osoby o różnym stopniu i charakterze niepełnosprawności, które mieszkają lub przebywają we Wrocławiu czasowo, powinny mieć możliwość powszechnego korzystania z szeroko pojętej przestrzeni miejskiej.
Odpowiedzią na ich potrzeby jest Wrocławski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych pn. „Bez barier”, wyznaczający standardy, idee, i kierunki działań przyświecające polityce włączania tej grupy osób w ogół społeczności lokalnej. Realizacja programu ma na celu stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.
Program to z jednej strony sposób na zmianę mentalności, z drugiej natomiast droga do poszukiwania konkretnych rozwiązań i ich wdrażanie. Służą temu konsultacje prowadzone przez władze miejskie z samymi zainteresowanymi oraz zrzeszającymi ich organizacjami, uwzględnianie ich opinii i propozycji w celu wspólnego wypracowania skutecznych rozwiązań.
Priorytetowy charakter mają te działania, które przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych i ich rodzin, sprzyjają włączaniu ich w główny nurt życia społecznego oraz w sposób maksymalnie efektywny aktywizują we wszystkich najważniejszych sferach życia.
Zarówno program, jak i konkretne działania podejmowane we Wrocławiu na rzecz osób niepełnosprawnych wynikają wprost z Konwencji ONZ z dnia 13 grudnia 2006 r. o prawach osób niepełnosprawnych, ratyfikowanej przez Polskę w dniu 6 września 2012r.
-
Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 15 marca 2012 r. w sprawie przyjęcia Wrocławskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych - plik pdf
-
Informator dla osób niewidomych i słabowidzących - plik pdf
-
Informator dla osób z doświadczeniem choroby psychicznej - plik pdf
-
Informator programy profilaktyczne dla osób dorosłych - plik pdf
-
Informator seniora - plik pdf
-
Ulotka poradnictwo rodzinne - plik pdf
-
Ulotka programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży - plik pdf
-
Ulotka wsparcie nad osobami chorymi - plik pdf
-
Wroclawski Informator Rodzinny 2014 - plik pdf