wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wolność na smyczy – więźniowie pomagają bezdomnym zwierzętom

Z jednej strony bezdomne zwierzęta, opuszczone i zapomniane, z drugiej więźniowie z Zakładu Karnego przy ul. Kleczkowskiej, odizolowani od zwykłej codzienności. Efekt – wzrost empatii u ludzi i szczęście zwierząt. We wrocławskim schronisku trwa program „Wolność na smyczy”.

Reklama

Co poniedziałek do wrocławskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przyjeżdża grupa sześciu więźniów. W przytulisku spędzają cały dzień. Sprzątają, pielęgnują zwierzęta, zabierają psy na spacery. Takie są główne założenia akcji prowadzonej przez Wadima Liśniewskiego z Darling Dogs.

Do programu zakwalifikowano 12 mężczyzn. Na zmianę, w grupie po sześć osób, odwiedzają wrocławskie przytulisko. Osadzonych wybrali ich wychowawcy z Zakładu Karnego przy ul. Kleczkowskiej. Podczas selekcji najważniejszy był jeden warunek: pewność, że mężczyźni nie sprawią kłopotu poza bramami więzienia.

– Pierwszy wyjazd do schroniska był znamienny. Niektórzy więźniowie za kratami są już kilkanaście lat. Dlatego sporo czasu spędzali na rozmowach i po prostu cieszeniu się z tego, że znajdują się poza więzieniem. Jednak podczas kolejnych wypraw dało się zauważyć, że los porzuconych zwierząt bardzo dotyka więźniów – mówi Wadim Liśniewski.

Uczestnicy programu sporo czasu spędzają w kociarni. Porządkują pomieszczenia, sprzątają kuwety, ale także oswajają dzikie koty. Kolejne trzy godziny przeznaczone są na pielęgnację psów. Oprócz sprzątania boksów więźniowie opiekują się wybranymi przez siebie psiakami. A wybierają zwłaszcza te, które w schronisku spędziły większość swojego życia – stare i zapomniane. To właśnie im poświęcają najwięcej uwagi. – Po kilku tygodniach widać wyraźnie, że między ludźmi i zwierzakami zawiązała się prawdziwa więź – dodaje Wadim Liśniewski.

Mężczyźni znają imiona swoich podopiecznych, wiedzą, jak do nich zagadać. Sprzątają ich boksy, pielęgnują sierść, czeszą i myją. – Plan zakłada, że program „Wolność na smyczy” potrwa dwa lata. Jednak zrobię wszystko, aby stał się dożywotni – kończy Wadim Liśniewski.

**Zdjęcia udostępione przez Wadima Liśniewskiego

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl