Wody Polskie: Odra w głównym nurcie nie zamarzła

Mimo kilkudniowych mrozów Odra w głównym nurcie nie zamarzła i woda swobodnie spływa. Na innych rzekach w rejonie Wrocławia sytuacja także jest stabilna.

  • Stara Odra zamarzła tylko miejscami, fot. wroclaw.pl

    Stara Odra zamarzła tylko miejscami, fot. wroclaw.pl


W raporcie z piątku, 12 lutego, specjaliści Wód Polskich wspominają o występującym miejscami lodzie brzegowym oraz śryżu, zamarznięte są pola międzyostrogowe. Jedynie w śluzach, kanałach i awanportach pokrywa lodowa ma 15 cm grubości. A i to miejscami, na przykład Stara Odra w pobliżu mostu Szczytnickiego jest tylko w części przysłonięta lodem.

„Występujące zjawiska lodowe w większości nie zagrażają funkcjonowaniu i bezpieczeństwu budowli piętrzących i nie powodują podpiętrzenia wody w korytach rzecznych” – podkreślają autorzy raportu. W gotowości pozostaje lodołamach Borsuk, który cumuje przy śluzie w Brzegu Dolnym.

Mimo to wprowadzono ograniczenia dla żeglugi. Zamknięta jest Odrzańska Droga Wodna z wyjątkiem odcinków na obszarze Wrocławskiego Węzła Wodnego, m.in. Głównego Szlaku Żeglownego od śluzy Zacisze do śluzy Rędzin.

Natomiast do odwołania pozostają zamknięte odcinki Odry w górę rzeki, od śluzy Rędzin aż do ujście Nysy Łużyckiej w województwie lubuskim.Zgłoś uwagę