wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:57

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Władysław Bartoszewski nie żyje. Jeszcze dziś księga kondolencyjna w ratuszu

Władysław Bartoszewski nie żyje. Jeszcze dziś księga kondolencyjna w ratuszu

Żołnierz Armii Krajowej i były więzień KL Auschwitz zmarł w wieku 93 lat. Bartoszewski był działaczem Rady Pomocy Żydom „Żegota”, spędził sześć i pół roku w więzieniach stalinowskich, w stanie wojennym był internowany, jest autorem m.in. tak ważnych dla polskiej historiografii książek jak „Ten jest z ojczyzny mojej” i „ 1859 dni Warszawy. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945” (wspólnie z Zofią Lewinówną). Po 1989 był ambasadorem Rzeczypospolitej w Austrii i dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych.

Reklama

Wrocław odwiedzał często. W 2004 roku profesorowi przyznano Honorowe Obywatelstwo Wrocławia. W 2012 r podczas Wrocław Global Forum otrzymał nagrodę Freedom Awards, która honoruje osoby oraz organizacje broniące idei wolności na świecie oraz przyczyniające się do szerzenia swobód obywatelskich.

W 2013 r. umową darowizny profesor Bartoszewski przekazał do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich swoje prywatne zbiory i archiwum. Znajdują się w nim, gromadzone przez całe życie druki, archiwalia dotyczące historii Polski – książki, czasopisma konspiracyjne, plakaty, ulotki i zdjęcia z okresu okupacji, a także korespondencja z wybitnymi osobistościami świata kultury. Mówił wtedy: - Wrocław mnie zachwycił, spotykałem tu zawsze życzliwych ludzi ze świata kultury, ze środowisk katolickich – wspominał. – Wrocław nadał mi honorowe obywatelstwo, Uniwersytet Wrocławski przyznał doktorat honoris causa, choć jeszcze nie wiedzieli, że przekażę swoje zbiory Ossolineum.

Księga kondolencyjna w ratuszu

W sobotę przed wrocławskim ratuszem pojawiły się dwie flagi miasta przepasane kirem. Wrocławianie mogą uczcić pamięć Profesora wpisując się do księgi kondolencyjnej, która wyłożona zostanie w Starym Ratuszu o godz. 12.00. W południe do księgi wpisał się Prezydent Wrocławia, jego żona, wrocławscy posłowie i przedstawiciele samorządu miasta i wojewodztwa. Księga wyłożona będzie w sobotę w godzinach 12.00-20.00, natomiast w niedzielę i poniedziałek w godzinach 10.00-20.00.

- Wrocław poniósł wielka stratę. Odszedł wybitny człowiek, wieloletni kurator wystaw w Ossolineum, honorowy obywatel naszego miasta. Panie profesorze, dziekujemy! - mówił tuż przed złożeniem wpisu do księgi kondolenyjnej Rafał Dutkiewicz. 

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz o profesorze Bartoszewskim:

"Wydaje mi się, że istnieją pewne wartości ponadczasowe, które wywodzą się z przykazań danych Mojżeszowi, i które wywodzą się z tego, co jest sformułowane potem jako chrześcijańskie "Dziesięć przykazań", ale to są te wartości dotyczące godności i życia człowieka, wolności człowieka, poszanowania człowieka, tolerancji wobec człowieka. To jest potrzebne w każdej generacji, każdego narodu, każdego wyznania, w każdym kraju świata, czy o tym wie, czy o tym nie wie. Odejście od tych wartości może się skończyć tragicznie – ostrzegał profesor Władysław Bartoszewski podczas jednego ze swoich ostatnich publicznych wystąpień.

Kolejnego wystąpienia już nie będzie.

I bardzo trudno w to uwierzyć. 

Odszedł Wspaniały Człowiek.

Honorowy Obywatel Wrocławia.

Mój Przyjaciel.

Rozmawialiśmy ze sobą jeszcze trzy miesiące temu. Był jak zwykle wyjątkowo energiczny, pełen wigoru i ciekawych myśli i spostrzeżeń

We Wrocławiu pozostanie na zawsze.

W Zakładzie Narodowym im Ossolińskich  pozostawił swoje prywatne zbiory i archiwum, gromadzone przez całe życie druki, archiwalia dotyczące historii Polski – książki, czasopisma konspiracyjne, plakaty, ulotki i zdjęcia z okresu okupacji, a także  korespondencja z wybitnymi osobistościami świata kultury.

– Z Zakładem Narodowym zetknąłem się jako uczeń gimnazjum i liceum, bo Ossolineum nie tylko było symbolem polskiej kultury w czasach zaborów, ale też wydawcą podręczników szkolnych. Latem 1938 roku, gdy zdałem do klasy maturalnej, rodzice ufundowali mi w prezencie wycieczkę. Wybrałem Lwów. Przez dwa tygodnie zwiedzałem obiekt po obiekcie – byłem w budynku Ossolineum, w Katedrze Ormiańskiej – opowiadał profesor. – To był mój pierwszy kontakt ze Lwowem, który utrwalił w mojej pamięci znaczenie zbiorów i zabytków dla kultury polskiej.

Prof. Bartoszewski zamierzał pierwotnie przekazać swoje zbiory Muzeum Historycznemu w Warszawie ale zmienił zdanie i postawił na Wrocław.

W 2004 roku został Honorowym Obywatelem Wrocławia.

Trzy lata temu właśnie we Wrocławiu obchodził swoje 90-te urodziny.

Jeszcze kilka dni temu był  właśnie we Wrocławiu na radzie kuratorów Ossolineum.

Był… choć wydawał się nieśmiertelny

Żegnaj przyjacielu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl