Wiosna w ogrodzie

Choć zima w tym roku nie była zbyt sroga, to nadchodząca wiosna z i tak jest powodem do radości, zwłaszcza dla właścicieli ogrodów. Jednak, aby cieszyły nas one do późnej jesieni, już teraz musimy o nie odpowiednio zadbać.

  • kwiaty

    Przedwiośnie to początek nowego sezonu ogrodniczego


Przedwiośnie oznacza bowiem rozpoczęcie nowego sezonu ogrodniczego. To odpowiednia pora zwłaszcza na porządki i dokładny przegląd posesji.

Pielęgnację czas zacząć

Jeżeli pogoda na to pozwala, po ustąpieniu mrozów zdejmujemy z roślin zimowe zabezpieczenia. Przede wszystkim trzeba sprawdzić jak przezimowały nasze rośliny.
Marzec to również odpowiedni czas na przeprowadzenie licznych zabiegów pielęgnacyjnych, a zwłaszcza przycinanie krzewów owocowych i ozdobnych, rozłożenie kompostu pod drzewami, krzewami i na grządkach oraz grabienie, nawożenie i dosianie trawnika.  To także dobry moment na rozgarnięcie kopczyków usypanych jesienią na różach oraz uporządkowanie rabat bylinowych. To właśnie wczesną wiosną przygotowujemy glebę na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem lub obornikiem, pamiętając o tym, że przesuszoną glebę koniecznie trzeba nawodnić.  Pod koniec marca można też nawozić drzewa, krzewy i byliny.

Małe postrzyżyny

Początkiem wiosny koniecznie trzeba także zabrać się za pielęgnacyjne cięcie drzew i krzewów kwitnących latem.  Wyciąć należy gałęzie, które są uschnięte, przemarznięte, połamane lub dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. Przycinamy również żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawula japońska, hortensje czy powojniki.  Wykonujemy również wiosenne opryski drzew owocowych.
Marzec jest również dobrą porą na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście, m.in.  róż oraz krzewów owocowych, jak maliny czy jeżyny. Wśród drzew, które  można sadzić są natomiast morele i brzoskwinie. W tym miesiącu należy też wysadzić byliny kwitnące latem i jesienią oraz dzielić starsze rośliny.

Siała baba mak…

Pierwsze dni wiosny to pora wysiewu wielu roślin, zarówno ozdobnych, jak i użytkowych. Na początku marca można już wysiewać do skrzynek trzymanych w ciepłych pomieszczeniach m.in. petunie, werbeny i żeniszki. Połowa miesiąca to dobry termin do wysiewu portulaki, lwiej paszczy, groszku pachnącego czy wilców. Z kolei w ostatnie marcowe dni można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody, takie jak nagietek, mak polny, chaber, groszek ozdobny czy ślazówka. Należy również przeflancować siewki kwiatów dwuletnich, jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki. Z kolei do skrzynek wysiewamy rośliny jednoroczne, czyli aksamitki, floksy, astry i werbeny.

Luty i marzec to także dobry termin na rozmnażanie roślin z sadzonek. W ten sposób można rozmnażać m.in. pelargonie i fuksje, które będą później ozdobą naszego ogrodu lub balkonu.

Rzodkiewka z własnego ogródka

Marzec  to również optymalna pora na założenie ogródka warzywnego. Wysiewamy wówczas zarówno  warzywa, jak i zioła. W szklarniach i tunelach foliowych siejemy nowalijki – rzodkiewkę, sałatę i koper. Natomiast w połowie miesiąca do gruntu można wysiewać średnio wczesne brokuły, kalafiory, kapustę i sałatę. Z kolei w drugiej połowie marca przygotowujemy rozsadę m.in. pomidora i papryki.
Jednak porządki, zabiegi pielęgnacyjne i siewy to jeszcze nie wszystko. Musimy też zadbać o elementy małej architektury, które znajdują się na naszym ogrodzie. Jeśli pogoda pozwoli, malujemy ławki i altanki, naprawiamy murki, poprawiamy nawierzchnię tarasów i ścieżek ogrodowych, a w oczkach wodnych i fontannach montujemy pompy. Warto również zadbać o nasz sprzęt - czyścimy, ostrzymy i smarujemy narzędzia ogrodowe oraz oddajemy kosiarkę do serwisu m.in. aby naostrzyć noże.

I tak już do późnej jesieni z pewnością nie zabraknie nam pracy, która prawdziwym miłośnikom ogrodów z pewnością przyniesie wiele radości i satysfakcji.

Zgłoś uwagę