Wpuść wiosnę do domu

Po szarej i długiej zimie z radością patrzymy jak na dworze zmienia się krajobraz. Nie jest już tak ponuro, bo wokół pojawia się coraz więcej kolorów. Nawet powietrze pachnie już inaczej. Zwykle zmienia się także nasze samopoczucie. Mamy więcej energii i ochoty na zmiany, również we własnym mieszkaniu, gdzie chętnie przenieślibyśmy choć trochę tej miłej wiosennej atmosfery. Tym bardziej, że wcale nie musi być to trudne i wiązać się z dużymi kosztami.

  • kwiaty

    fot. Miłosz Turowski


Przede wszystkim kwiaty

Jednym z najprostszych sposobów na to, aby w domu poczuć wiosnę jest udekorowanie go wiosennymi kwiatami. Zwłaszcza, że właśnie teraz jest ta pora, gdy za wiązankę tulipanów wcale nie trzeba zapłacić majątku, a różnego rodzaju kwiaty cebulowe można kupić nawet w osiedlowym sklepie spożywczym za kilka złotych.

Kwiaty cebulowe to zwiastuny wiosny, radości i dobrego humoru. Ich pogodne kolory i subtelne zapachy z pewnością ożywią cały dom. Do tych najbardziej popularnych należą hiacynty, żonkile, szafirki, krokusy oraz irysy. Najlepiej kupować okazy, które jeszcze nie rozpoczęły kwitnienia. Hodowane w doniczkach w domu zwykle zaczynają rozkwitać po upływie od 7 do 14 dni, w zależności od temperatury w pokoju. Kwiaty te raczej wolą niskie temperatury, nie wyższe niż 20 st. C, dlatego należy je ustawiać w niezbyt ciepłych miejscach. Im wyższa temperatura, tym czas ich kwitnienia będzie krótszy.

Wiosenne kwiaty cebulowe z pewnością ożywią nasz dom swoimi barwami i wniosą do niego delikatny świeży zapach. Poza tym, wystarczy na nie spojrzeć, aby poprawić sobie nastrój.

Kolorowe tkaniny

Na wiosenną zmianę wystroju wnętrza naszego domu nie potrzeba wcale dużych środków i generalnego remontu. Czasem wystarczy pozbyć się tych elementów wystroju, które zimą nadawały mu szczególną przytulność, a teraz mogą wydawać się zbyt ciężkie i nudne. Dlatego zmieniając wygląd naszego mieszkania, warto schować ciepłe koce, futrzane poduszki i zasłony z grubych, ciężkich materiałów.

- Ciekawą propozycją na urządzenie wnętrza w wiosennym klimacie jest wykorzystanie  świeżych i odzwierciedlających wiosenne budzenie się do życia kolorów – uważa Magdalena Zięba, redaktorka kreatywna sklepu internetowego PIXERS, oferującego dekoracje ścienne. - Ostatnio bardzo popularny jest żółty odcień słodkiego kremu do ciast, który pięknie łączy się z błękitem, lawenda – kolor Prowansji oraz słodkie barwy lodów truskawkowych, mandarynki czy prażonych migdałów. Takie kolory pięknie prezentują się na ścianach w postaci fototapet, obrazów lub plakatów.
Aby dom nabrał wiosennego uroku  można również pobawić się mieszanką intensywnych kolorów, które właśnie teraz dominują w naturze - zielenią, żółcią, pomarańczą czy różem. Z pewnością dodadzą one życia każdemu wnętrzu po długim zimowym śnie.

Wiosenne dodatki

Jeśli nie planujemy akurat malowania ani wymiany mebli, wystarczy posłużyć się choćby tkaninami - kupić nowe zwiewne zasłony, zmienić obrus, na kanapie położyć kolorowe poduszki, a do sypialni sprawić sobie pościel z motywem wiosennym.

Gdy kupujemy serwety czy firanki i chcemy by nadały naszemu mieszkaniu subtelnej zwiewności, wybierzmy ażurowe albo  gęsto tkane, ale za to z haftowanymi delikatnymi wzorami i motywami kwiatowymi.

Warto też pomyśleć o jasnych dodatkach, które będą cieszyły oko już od progu. Umiejętnie dobrane, za każdym razem potrafią przemienić zwyczajne wnętrze w wyjątkowe miejsce. Czasami wystarczy jedynie kilka akcentów, by dom nabrał promiennego, wiosennego wyglądu. Mogą to być specjalne, wzorzyste talerze lub zastawa do kawy, zielone ręczniki, serwetki w kwiaty albo fantazyjny dywan. Jeśli mamy wystarczające środki, warto także zmienić pokrycie sofy, foteli lub poduszek na krzesłach. Takie sezonowe zmiany sprawią, że meble będą wyglądały zupełnie jaknowe meble.

Wiosennym akcentem mogą też być kolorowe doniczki i wazony. Jeśli natomiast lubimy świece, można rozejrzeć się za takimi w intensywnych kolorach lub świecami zapachowymi. Wówczas dobrze jest wybrać te o zapachu cytrusowym lub innym równie orzeźwiającym.

Dzięki tym wszystkim małym zmianom, nasze mieszkanie stanie się miejscem, do którego z przyjemnością będziemy wracać nawet po najmilszym wiosennym spacerze.

fot. PIXERS

Zgłoś uwagę