Wielkie zakupy na kolei. Będą nowe pociągi

Koleje Dolnośląskie kupią jedenaście pięcioczłonowych, nowoczesnych pociągów. Szacowana wartość zamówienia przekracza 200 mln zł. Pojazdy mają pojawić się na torach do końca listopada 2017 r. Swoje plany inwestycyjne ogłosiło też PKP Intercity. 


KD ogłosiły właśnie przetarg na dostawę jedenastu nowych, pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. To projekt realizowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Szacowana wartość zakupu to 209 mln zł netto.

Nowoczesne i szybkie pociągi dla Dolnego Śląska

 - Nowe pociągi przeznaczone będą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego, regionalnego i międzyregionalnego. Będą jeździć z prędkością eksploatacyjną nie mniejszą niż 160 km/h – mówił na spotkaniu z dziennikarzami Cezary Przybylski, marszałek województwa.

 - Wszystkie zamawiane pojazdy muszą być przygotowane do dopuszczenia w Republice Czeskiej, nie wykluczamy również połączeń do naszych południowych sąsiadów – dodaje marszałek.

Składy w dodatku muszą być zabudowane w odpowiednie systemy radiołączności pozwalające na bezproblemowe łączenie się drogą radiową, oraz muszą być wyposażone w systemy bezpieczeństwa ruchu pociągu wymagane na sieci kolejowej. W środku będzie wi-fi. Miejsca dla rowerów i sporo nowinek technicznych. Opis zamówienia jest naprawdę imponujący i gwarantuje, że będą to najnowocześniejsze pociągi zamawiane w tej chwili w Polsce.

Termin składania ofert w przetargu mija 17 listopada. Udział kryterium ceny, zgodnie z nowymi przepisami prawa zamówień publicznych, wynosi 60%. Pozostałe punkty można otrzymać za liczbę stałych miejsc siedzących (25%) oraz długość okresu gwarancji (15%).

Marszałek chce modernizować trasy

Koleje Dolnośląskie należące do samorządu Województwa Dolnośląskiego realizują regularne przewozy od 2008 r. W zakresie taboru elektrycznego przewoźnik eksploatuje Impulsy Newagu – dziesięć czteroczłonowych 31WE i sześć trzyczłonowych 36WEa oraz kilka jednostek EN57. Do 2022 roku chce zakupić 28 nowych składów tak aby łącznie posiadać ponad 40 nowoczesnych składów elektrycznych.

 

Nowe pociągi wzmocnią dotychczasowe linie. Pojawią się na trasach z Wrocławia do Kłodzka/Międzylesia, do Jeleniej Góry, Legnicy i Węglińca.

- W parze z zakupami idą równolegle modernizacje tras, które wykonuje PKP PLK. Złożyliśmy również propozycję do rządu, że możemy sami podjąć się remontów tras lokalnych jeśli mielibyśmy dostęp do ogólnopolskiego funduszu kolejowego na wkład własny dla inwestycji – wyjaśnia Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Intercity też zapowiada zakupy

Ogólnopolski przewoźnik ogłosił dzisiaj nową strategię taborową na lata 2016-2020, w ramach której zainwestuje ok. 2,5 mld zł. Znaczna część pieniędzy zostanie przeznaczona na odnowę parku taborowego. Plan zakłada modernizację 455 wagonów i zakup 55 nowych. Dodatkowo przewoźnik kupi 40 lokomotyw - 30 elektrycznych i 10 spalinowo - elektrycznych, a kolejnych 20 lokomotyw elektrycznych serii EU/EP07 w ramach modernizacji zostanie przystosowana do prędkości 160 km/h. Część z tych pociągów pojawi się oczywiście na trasach przez Wrocław.

Zgłoś uwagę