wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wielka Radosna Parada Niepodległości

Już od kilkunastu lat 11 listopada wrocławianie całymi rodzinami spotykają się w centrum miasta, by oddać hołd bohaterom walk o odzyskanie niepodległości oraz wziąć udział we wspólnej Radosnej Paradzie Niepodległości. W tym roku przybierze niecodzienną formę.

Reklama

Dotychczasowe obchody odzyskania przez Polskę niepodległości miały miejsce na wrocławskim Rynku, gdzie następowało symboliczne przekazanie flagi Rzeczypospolitej i flagi Wrocławia pomiędzy miejscowymi szkołami. Ponadto uroczystościom towarzyszyła musztra paradna, oddziały wojskowe, jeźdźcy na koniach i orkiestra dęta, a tuż po oficjalnej części ulicam Wrocławia wyruszała Radosna Parada Niepodległości, na czele której w bryczce jechał marszałek Józef Piłsudski w towarzystwie prezydenta Rafała Dutkiewicza.

fot. Radosna Parada Niepodległości 2017

Tegoroczne obchody, w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, przybiorą jednak niecodzienną formę.  

11 listopada pochody wyruszą z czterech punktów miasta i połączą się dopiero na Placu Wolności, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. Dwie trasy będą reprezentowały biel, a dwie czerwień, które po dotarciu na Plac Wolności, utworzą w trakcie hymnu państwowego wspaniałą biało-czerwoną flagę.

Radosna Parada Niepodległości 2018

Radosna Parada Niepodległości 2018

Spotkania / W plenerze / Dla seniorów / Dla dzieci / Akcje społeczne / Happeningi
Termin 11 listopada 2018 od 09:30 do 12:30

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Trasy pochodów wyruszą z symbolicznych dla Wrocławia miejsc: Placu Jana Pawła II, Centrum Historii Zajezdnia, z ulicy Powstańców Śląskich oraz Placu Społecznego. Głównym trzonem maszerujących grup będą jak zawsze przebrane dzieci i młodzież z wrocławskich szkół.

fot. Radosna Parada Niepodległości 2017

Wspomniane oficjalne uroczystości wraz z wojskowym ceremoniałem, paradą formacji mundurowych, z towarzystwem orkiestry dętej i pocztów sztandarowych, odbędą się przy udziale kilkunastu tysięcy zgromadzonych. Początek zaplanowano na godzinę 11.30.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia

Centrum Historii Zajezdnia ul. Grabiszyńska – zbiórka godz. 9.30, wymarsz godz. 10.00

(pochód pod nazwą „Czerwone Kokardy”. Sugerowana dominująca barwa dla strojów i przebrań: czerwień. Ponadto osoby biorące udział w tym pochodzie proszone są o nawiązanie strojem do tematyki niepodległościowej w oparciu o symbol” kokardy”. Wykorzystywany on był przy okazjach patriotycznych poczynając od uchwalenia Konstytucji 3 maja poprzez powstania niepodległościowe oraz w 1812 roku kiedy sejm proklamował Królestwo Polskie. Pochód ten łączy się z grupą przedszkolaków przy skrzyżowaniu ulicy Grabiszyńskiej z ulicą Prostą. Przedszkolaki będą maszerowały na czele tego pochodu. „Czerwone Kokardy’ na placu Wolności zajmują sektor nr 1 - najbliżej sceny).

Parking Pl. Solidarności – zbiórka godz. 10.00, wymarsz godz. 10.30

(pochód pod nazwą „Białe Orliki”. Sugerowana dominująca barwa dla strojów i przebrań: biel. Ponadto osoby biorące udział w tym pochodzie proszone są o nawiązanie strojem do tematyki niepodległościowej w oparciu o symbol „orląt”. Wskazane nawiązania do tematyki historycznej, np.: młodych obrońców Lwowa a także plastycznych symboli związanych z orłem. „ Białe Orliki” na placu Wolności zajmują sektor nr 4 – najdalej od sceny).

Parking al. Słowackiego/ul. Krasińskiego/poczta – zbiórka godz. 10.00, wymarsz godz. 10.30

(pochód pod nazwą „Białe Róże”. Sugerowana dominująca barwa dla strojów i przebrań: biel. Ponadto osoby biorące udział w tym pochodzie proszone są o nawiązanie strojem do tematyki niepodległościowej w oparciu o symbol” róży”. Inspiracją do tematu przebrań może być polska pieśń patriotyczna pt. „Białe róże”, znana także pod tytułem „Rozkwitały pąki białych róż”, powstała około 1918 roku, skomponowana przez Mieczysława Kozar-Słobódzkiego ze słowami Kazimierza Wroczyńskiego. „Białe Róże” na placu Wolności zajmują sektor nr 3 – trzeci od sceny).

Parking EPI Market ul. Swobodna/Powstańców Śl. – zbiórka godz. 10.00, wymarsz godz. 10.30

(pochód pod nazwą „Czerwone Maki”. Sugerowana barwa dla strojów i przebrań: czerwień. Ponadto osoby biorące udział w tym pochodzie proszone są o nawiązanie strojem do tematyki niepodległościowej w oparciu o symbol „maków”, które kojarzą się przede wszystkim z walkami polskich żołnierzy pod Monte Cassino. „Czerwone Maki” zajmują na placu Wolności sektor nr 2 – drugi od sceny).

Plac Wolności, godz. 11:30-12.15 

oficjalna część (apel niepodległościowy, przemówienia, hymn państwowy, podwieszenie flagi Polski)

  • 12.15-13.00 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
  • 13.00 – planowane zakończenie uroczystości na pl. Wolności.

Wrocławska parada jest jedną z największych tego typu manifestacji w Polsce, a pierwsza przeszła ulicami Wrocławia w 2002 roku.

Święto Niepodległości we Wrocławiu 2018 [ZESTAWIENIE WYDARZEŃ]

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości można w różnych sposób: rodzinnie, aktywnie w plenerze, na koncercie czy w kinie. Szczegóły.

Święto Niepodległości we Wrocławiu 2018

Święto Niepodległości we Wrocławiu 2018

Spotkania / Eventy
Termin od 10 listopada 2018 do 12 listopada 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl