Wielebny W. – pokaz dokumentu w DCF-ie z dyskusją o mowie nienawiści

Pokaz filmu w reżyserii Barbeta Schroedera zainauguruje City Docs, nowy cykl Dolnośląskiego Centrum Filmowego. W pierwszej odsłonie cyklu, 21 lutego, projekcja „Wielebnego W.”, a potem dyskusja z udziałem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.


City Docs w DCF-ie

W nadchodzących miesiącach widzowie obejrzą dokumenty o mowie nienawiści, przeludnionych miastach, smogu. – Autorzy podejmują dyskusję o różnego rodzaju problemach współczesnego świata i przyglądają się, jak są rozwiązywane i postrzegane – wyjaśnia Jarosław Perduta, dyrektor DCF-u.

Pierwszym tytułem jest „Wielebny W.”, najnowszy film francuskiego reżysera Barbeta Schroedera, twórcy tak znakomitych obrazów, jak „Ćma barowa”, czy dokumentów o ugandyjskim dyktatorze Idim Aminie, pisarzu Charlesie Bukowskim, a także Jacquesie Vergèsie, prawniku zaangażowanym w obronę nazistowskich zbrodniarzy.

Wielebny W. – twarz buddyjskiego terroru

Zrealizowany w 2017 „Wielebny W.” jest portretem buddyjskiego mnicha Ashina Wirathu, zwanego Wielebnym Wirathu, lidera antymuzułmańskiego ruchu w Birmie, którego tygodnik „Time” nazwał „twarzą buddyjskiego terroru”. Przedstawiciel religii kojarzącej się całemu światu wyłącznie z tolerancją, kieruje do setek tysięcy swoich zwolenników przekaz dokładnie odwrotny. Nie tylko szerzy mowę nienawiści, ale zachęca do radykalnych działań, jak rozprawianie się z mieszkającymi w Birmie muzułmanami. Sprawujący władzę w państwie nie oponują i nie interweniują, gdy buddyści wszczynają bezpardonową walkę z muzułmanami.

Wielebny W.

Wielebny W.

Dokument / Inne
Termin 21 lutego 2019 18:00

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Dyskusja z udziałem prezydenta Sutryka

Pokaz filmu Barbeta Schroedera będzie okazją do dyskusji o niebezpieczeństwach mowy nienawiści. Po seansie red. Małgorzata Waszkiewicz porozmawia z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem, Ziadem Abou Salehem i Kamilą Kamińską-Sztark.Zgłoś uwagę