Różne oblicza hinduizmu w jeden wieczór

Większości z nas hinduizm kojarzy się z wiarą w reinkarnację, w wielorękich bogów oraz ze świętymi krowami i rzeką Ganges. Być może też z fakirami, kobietami z czerwoną kropką na czole ubranymi w kolorowe sari oraz hałaśliwymi procesjami. Jednak sam hinduizm nie jest ani szablonowy, ani jednorodny. Ma bardzo różne oblicza, których nie znamy lub nie rozumiemy. Impreza w Klubie Pod Kolumnami pozwoli choć trochę je odkryć. 

  • Indie

    fot. mat. organizatorów

  • Indie

    fot. mat. organizatorów


Wernisaż wystawy fotografii, pokazy taneczne, koncert inspirowany muzyką indyjską oraz prelekcja popularnonaukowa – to złoży się na program wieczoru poświęconego kulturze Indiiw sobotę, 11 kwietnia, w Klubie Pod Kolumnami. Wstęp jest wolny.
Wystawa fotografii jest próbą zaprezentowania tradycji, która trwa i rozwija się na subkontynencie indyjskim od tysięcy lat, oraz ukazuje hinduizm w jego różnych wymiarach – pozwala na zetknięcie się z podstawowymi praktykami, obrzędami i szczegółami dnia powszedniego. Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia.

Aneta Krejczy, indolog oraz kulturoznawczyni, opowie o cieniach i blaskach życia w Indiach, na podstawie własnych doświadczeń z pobytów na subkontynencie indyjskim.
Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy różnych form tańca indyjskiego – od najbardziej klasycznych po współczesne. Bharatanatyam – starożytny styl klasycznego tańca indyjskiego, pochodzący z południowych Indii, początkowo tańczony przez tancerki-kapłanki, devadasi, wykona Alicja Jezierska (Ahalya). Indyjski taniec filmowy Bollywood zatańczy Karolina Zarębska – członkini szkoły tańca orientalnego An Najma, natomiast taniec Bahara, jedną z odmian tańca Bollywood, wykona Aleksandra Reimann.


Muzycznym uzupełnieniem indyjskiego wieczoru będzie koncert gitarowy Wiktora Mączyńskiego, który wystąpi w autorskim repertuarze, łączącym elementy tradycyjnej muzyki indyjskiej z brzmieniami folkowymi.

„Nieznane oblicza hinduizmu”, Klub Pod Kolumnami”, pl. św. Macieja 21, 11 kwietnia (sobota), godz. 18.00, wstęp wolny.

Organizatorzy wydarzenia: Instytut Studiów Azjatyckich i Klub Pod Kolumnami.

fot. mat. organizatorów

Zgłoś uwagę