Więcej połączeń kolejowych z Wrocławia do Czech

Będzie więcej pociągów z Wrocławia do Czech. Pierwsze, nowe połączenie wejdzie w życie już 10 grudnia, drugie wiosną 2018 roku.Składy Kolei Dolnośląskich są już po testach u naszych południowych sąsiadów. 


Pasażerowie Kolei Dolnośląskich do Czech pojadą nowymi kupionymi przez spółkę pięcioczłonowymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi wyprodukowanymi przez firmę Newag. Wszystkie składy są wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, w tym ETCS poziomu drugiego. Dodatkowo, żeby móc podróżować po torach naszych południowych sąsiadów niezbędne było wyposażenie pociągów w czeski radiotelefon oraz czeskie urządzenia bezpieczeństwa. 

- Testy naszych pięcioczłonowych EZT w Czechach były niezbędne, jeżeli chcemy jeździć po tamtejszych torach. Głównym celem było sprawdzenie kompatybilności pojazdów z czeską infrastrukturą. Sprawdzana była zwłaszcza współpraca pantografu z siecią trakcyjną oraz działanie wysuwanych stopni ułatwiających wysiadanie z pojazdu. Testy zakończyły się sukcesem, co cieszy zwłaszcza, że testy były nadzorowane przez Drážni úřad (czeski organ ds. bezpieczeństwa) oraz SŽDC (czeski narodowy zarządca infrastruktury) – podkreśla Piotr Malepszak, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich. 

- Współpraca z naszymi czeskimi partnerami układa się wzorowo, dlatego postanowiliśmy pójść za ciosem i zaproponować naszym pasażerom kolejne połączenia. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych pojazdów Kolei Dolnośląskich pasażerowie zyskują nie tylko nowe możliwości podróżowania, ale również większy komfort – zauważa Jerzy Michalak, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Obecnie Koleje Dolnośląskie realizują dwa połączenia z Czechami: Jelenia Góra – Trutnov  oraz Szklarska Poręba – Liberec. Od nowego rozkładu jazdy pasażerowie będą mogli dodatkowo skorzystać z pociągu relacji Wrocław Główny -Kłodzko – Lichkov. Natomiast od 28 kwietnia na podróżnych czeka nie lada gratka, dzięki współpracy z czeską spółką GWTR uruchomione zostanie weekendowe połączenie Wrocław Główny – Adršpach. Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli odwiedzić słynne czeskie Skalne Miasto.    

Pojawi się także nowa oferta „Taryfa Polska-Czechy”, która zastąpi obecną „Taryfę MPS” oraz ofertę „Praga z KD”. W ramach nowej taryfy będą dostępne dwa rodzaje biletów jednorazowe na przejazd „tam” i dwudniowe na przejazd „tam i z powrotem”. 

Od grudnia taryfa ta obejmie dwa odcinki: 

  • Wrocław Gł. – Szklarska Poręba Jakuszyce – Harrachov – Liberec / Josefův Důl / Železný Brod – Praha hl.n. oraz 
  • Wrocław Gł. – Międzylesie – Lichkov – Ústí nad Orlicí – Brno hl.n. / Praha hl.n. 

Za przejazd każdego z odcinków granicznych będzie obowiązywała jednakowa opłata 4,00 zł (z ulgą 50% dla dzieci). Z Wrocławia do Pragi będzie można pojechać już za 50 zł – w każdy dzień tygodnia i przez cały rok. 

Od grudnia posiadacze „Biletu Sudeckiego”, biletu „Podróżuj z KD” i miesięcznego sieciowego będą mogli na ich podstawie podróżować do stacji Harrachov i Lichkov bez konieczności nabycia dodatkowych biletów. 

Ponadto do systemu sprzedaży KD zostanie wprowadzona czeska oferta biletu jednodniowego sieciowego, która będzie obowiązywać we wszystkich pociągach ČD na terenie całej Republiki Czeskiej do godziny 24:00. Bilet dla 1 osoby będzie kosztował 99 zł. Podróż będzie można rozpocząć i zakończyć bez dodatkowych opłat już po polskiej stronie granicy – na stacjach Szklarska Poręba Jakuszyce i Międzylesie.

Zgłoś uwagę