Wicepremier odwiedził Wrocław

Janusz Piechociński spotkał się z przedsiębiorcami, naukowcami i studentami


Minister gospodarki, Janusz Piechociński, spotkał się w piątek z przedsiębiorcami i naukowcami w Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki. Głównym tematem spotkania była innowacyjność polskiej gospodarki.

-Nasz świat wyraźnie przyspieszył i wkrótce okaże się, czy jesteśmy gospodarką konkurencyjną – mówi Janusz Piechociński. - Dynamika naszego eksportu, jest dla nas powodem do dumy, bo w ostatnim roku wyniosła 6 proc.. Po raz pierwszy od wielu lat mieliśmy nadwyżkę w handlu zagranicznym. Niestety znaczna część tego eksportu nie należy do strefy innowacyjnej. W dalszym ciągu jesteśmy gospodarką podwykonawczą, odtworzeniową. Mam nadzieje, że w najbliższej perspektywie unijnej uda się nam postawić pierwszy krok ku zmianie tej sytuacji i zbudować instytucjonalne zaplecze dla rozwoju innowacyjności.

Według ministra gospodarki istotną siłą Dolnego Śląska jest skuteczne pozyskiwanie pieniędzy na badania i rozwój, a także bardzo dobre uczelnie i wykształcona kadra.

- Szczególną przewagą konkurencyjną Dolnego Śląska jest jego lokalizacja – uważa Janusz Piechociński. - Posiada on doskonałe połączenie z resztą Europy. Wielkim atutem jest tu także nowoczesne zaplecze technologiczne.

Wicepremier mówił także o nowym okresie programowania środków unijnych.

- Przede wszystkim powinny być one przeznaczone na badania i rozwój konkurencyjności gospodarki. Nie będziemy jednak budować kolejnych kampusów i laboratoriów, skoro obecne doskonale wyposażone, nie mają zleceń od przemysłu. Jeśli nie wykorzystamy naszych możliwości, zawsze będziemy tylko podwykonawcami.

Wicepremier wręczył także nagrodę przedstawicielom Biura Rozwoju Gospodarczego Gminy Wrocław , które jest laureatem tegorocznego konkursu „Europejskiej Nagrody Promocji Przedsiębiorczości” organizowanego przez Dyrekcję Generalną ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Komisji Europejskiej.

Została ona przyznana w kategorii „Promowanie ducha przedsiębiorczości”, za wyprodukowanie i wystawienie przedstawienia teatralnego pt. „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” dedykowanego uczniom szkół podstawowych oraz jego transmisje on line.

- Już od pięciu lat prowadzimy działania mające na celu promocję przedsiębiorczości – twierdzi Janina Woźna, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Zgadzam się panem premierem, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą gospodarkę, dlatego też musimy edukować nasze dzieci od najmłodszych lat. Temu właśnie służył nasz projekt.

Wcześniej Piechociński spotkał się także ze studentami i naukowcami z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Wygłosił tam wykład na temat globalnych wyzwań dla polskiej gospodarki.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę