WGF 2014: Ukraina – gorący temat

Wrocław Global Forum o kryzysie na Wschodzie

  • Prof. Władysław Bartoszewski i Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych Polski, Wrocław Global Forum 2012


Plan tegorocznego Wrocław Global Forum jest jubileuszowy, bo kilka rocznic w tym roku mija: pierwszych wolnych wyborów, przystąpienia Polski do NATO i wejścia do Unii Europejskiej, ale podejrzewam, że Ukraina zdominuje tę edycję Wrocław Global Forum – mówi Michał Kobosko, dyrektor Wrocław Global Forum z ramienia „Atlantic Council of the United States”.

- Ta edycja Wrocław Global Forum odbywać się będzie w warunkach szczególnych, jakich do tej pory nie było. Szybko zmieniająca się sytuacja geopolityczna sprawia jednak, że taka konferencja jak Wrocław Global Forum, gromadząca kręgi opiniotwórcze i decyzyjne z obu stron Atlantyku, nie może nie być ukierunkowana na tematy związane z bieżącym kryzysem ukraińskim, z próbą zmiany mapy Europy i świata oraz szansami właściwego reagowania na nową sytuację.

Michał Kobosko dodaje: - Wrocławskie Forum będzie w tym roku mocno związane ze sprawami kryzysu na Wschodzie, bezpieczeństwa, w sensie militarnym, energetycznym i informatycznym, ale i bezpieczeństwa demokracji jako dominującej, sprawdzonej formy organizowania państwa w cywilizowanej części świata, ale i bezpieczeństwa informatycznego.

Dyrektor Wrocław Global Forum zapowiada: - Możemy liczyć na pewien gwiazdozbiór, osoby, które są specjalistami w szeroko pojętej tematyce rosyjskiej i wschodniej.

Mamy potwierdzenie obecności pani Catherine Ashton, szefowej unijnej dyplomacji, która kończy w tym roku swój mandat. Kończy go w warunkach nadzwyczajnych, w dodatku stawiane są podstawowe pytania, jakość i sprawność działania Unii Europejskiej.

Także unijna dyplomacja jest w tych dniach dość mocno krytykowana – jako ta, która nie jest w stanie w sposób skuteczny powstrzymać strony rosyjskiej od kroków, które są agresywne i mocno destabilizują sytuację międzynarodową.

Bardzo liczymy na dyskusję, w której będą obecni dyplomaci unijni, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, osoba kluczowa w europejskiej polityce zagranicznej.

Cieszymy się z zapowiadanej obecności pana Witalija Kliczki i szeregu innych osób, które odegrały kluczową rolę na barykadach Majdanu.

 

Projekt WGF jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

not. wtoZgłoś uwagę