WGF 2014: Specjaliści od spraw międzynarodowych

Spotkanie analityków, doradców, znawców polityki i gospodarki


Współorganizatorami Wrocław Global Forum obok miasta Wrocław są dwie instytucje:
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Atlantic Council.
Atlantic Council jest jednym z najważniejszych think-thanków w Stanach Zjednoczonych specjalizującym się w analizie sytuacji międzynarodowej oraz doradztwie w tym zakresie. Swoje biura ma także w Stambule i w Warszawie. - Dzisiaj koncentrujemy się na tematyce ukraińskiej oraz analizą i negocjacjami związanymi z przyjęciem traktatu TTIP, czyli Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego – mówi Michał Kobosko, Dyrektor warszawskiego biura Atlantic Council i Dyrektor Wrocław Global Forum.
Natomiast Polski Instytut Spraw Międzynarodowych jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej instytutem eksperckim, który się zajmuje polityką zagraniczną. Istnieje od wielu lat, a w obecnej formule został powołany w 1996 roku. Dyrektorem PISM jest Marcin Zaborowski.
Przygotowuje analizy dotyczące polityki zagranicznej, w tym zakresie wspiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale i inne agendy polskiej administracji, m.in. biuro Kancelarii Prezydenta, Sejm, kluby poselskie. Jednym z zadań PISM jest informowanie szerokiej publiczności o zjawiskach wynikających z położenia geopolitycznego Polski. Instytut  organizuje wiele wydarzeń, konferencji, seminariów, eksperci PISM są często obecni w mediach. Jedną z oznak tego zaangażowania jest aktywny udział w Wrocław Global Forum, które jest największym spotkaniem transatlantyckim w Polsce.
W Instytucie pracują analitycy, którzy zajmują się polityką zagraniczną w różnych jej aspektach. Jedni specjalizują się w tematyce ukraińskiej, inni obserwują wydarzenia w Indiach, czy Chinach, są także znawcy praw człowieka, energii, procesów z pogranicza polityki i gospodarki. PISM jest także wydawcą, przygotowuje książki poświęcone sprawom międzynarodowym, biuletyny, analizy, raporty. W Instytucie działa Akademia Dyplomatyczna, gdzie kształcą się osoby, które chcą pracować w dyplomacji, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz innych agendach rządowych.

Projekt Wrocław Global Forum jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

wZgłoś uwagę