WGF 2014: Dzielmy się doświadczeniem transformacji

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska na otwarcie WGF

  • Wystąpienie prezydenta Wrocławia na otwarcie Wrocław Global Formu


- Od kilku dni cieszymy się z 25 lat naszej wolności. Nasze doświadczenia z ostatniego ćwierćwiecza nabierają szczególnego znacznie, kiedy spojrzymy za naszą wschodnią granicę – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, Wicepremier rządu, Minister Infrastruktury i Rozwoju, podczas sesji otwierającej oficjalną część Wrocław Global Forum 2014.

 

Wcześniej uczestników WGF przywitał Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia. – To wielki zaszczyt gościć państwa we Wrocławiu – mówił. Prezydent Wrocławia mocno zaakcentował zaangażowanie w przygotowanie imprezy współorganizatorów Atlantic Council i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz swoich współpracowników.

Frederick Kempe, Prezydent Atlantic Council, zwrócił uwagę, że tegoroczne Wrocław Global Forum odbywa się w trudnym dla wolnego świata momencie. Przywołał opinie prezydenta USA Baracka Obamy, który mówił, ze stawką kryzysu na Ukrainie jest to, czy granice mogą być wyznaczane siłą.

- Podczas Wrocław Global Forum planowaliśmy obchodzić jubileusze, 25-lecia wolnej Polski, 15-lecia przystąpienia Polski do NATO oraz dziesięciolecia jej członkostwa w Unii Europejskiej, jednak wydarzenia na Ukrainie weryfikowały te plany. Dzisiaj sprostać nowym wyzwaniom, stawić opór chaosowi – mówił Frederick Kempe.

Nadzwyczajnym gościem tej części sesji był Toomas Hendrik Ilves, Prezydent Estonii. – Pierwsze półdemokratyczne wybory w Polsce stały się kamieniem milowym, doprowadziły do nieodwracalnych zmian w Europie – mówił prezydent Estonii.

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska w swoim wystąpieniu skoncentrowała się na analizie zmian, które zaszyły w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. Wspomniała transformację gospodarczą, a potem przystąpienie Polski do struktur NATO i UE. – Wyliczam je jednym tchem, ale trzeba mieć świadomość, że wymagały one pracy wielu osób – mówiła Elżbieta Bieńkowska. – Od 1993 roku Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie odnotował recesji. Dzisiaj jesteśmy w takim momencie, kiedy możemy być dumni z naszych osiągnięć i możemy dzielić się doświadczeniem z innymi krajami.

wZgłoś uwagę