wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:06

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Kobiety pana Bogdana w Muzeum Etnograficznym

- Każdy się urodził do jakiejś osobistej sprawy. Jeden jest księdzem, drugi złodziejem. Ja rzeźbię kobiety. Muszę to robić i już – mówi Bogdan Ziętek, ludowy rzeźbiarz, fotograf i człowiek wielu umiejętności. Do 6 września w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu można oglądać wystawę jego rzeźb „Wenus z Brzeźnicy. Kobiety w świecie Bogdana Ziętka”.

Reklama

Pierwszą kobietę wyrzeźbił w 1960 roku. Dał jej na imię Ewa. W sumie stworzył 14 pełnowymiarowych postaci kobiecych i ponad 170 mniejszych 30-40 centymetrowych figurek (w tym 4 figurki mężczyzn). Na wystawie w Muzeum Etnograficznym oglądać można osiem rzeźb przedstawiających kobiety naturalnych rozmiarów, kilkadziesiąt mniejszych figurek a także obrazy, fotografie i rysunki.

Bogdan Ziętek, ur. w 1932 r. we wsi Tłukienka w powiecie olkuskim, po II wojnie światowej wraz z całą rodziną przeniósł się na Dolny Śląsk, gdzie do dziś mieszka (w Brzeźnicy koło Barda).

Do wyrzeźbionych przez siebie kobiet ma stosunek emocjonalny, nazywa je paniami, panienkami, dziewczynami, damami, księżniczkami, „drewnianymi żonami”. Stroi je, czesze, maluje - poświęcając im swoją uwagę i wolny czas. Ubiera w sklepach z odzieżą na wagę, kupione ciuchy przerabia, czasem sam szyje.

- Piękne kobiety są jak rwący potok - zaszumią, rozkochają i odchodzą. Dlatego ja swoje trzymam w domu – mówił w jednym z wywiadów.

Przez długi czas nie sprzedawał swoich rzeźb, nie potrafił się z nimi rozstać, bo są jak najbliższe mu osoby. Jego pasję ze spokojem toleruje żona Agnieszka. Bogdan Ziętek na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się zarówno w prywatnych jak i muzealnych kolekcjach. Wystawie towarzyszy katalog prac artysty wydany przez Muzeum w Płocku.

„Wenus z Brzeźnicy. Kobiety w świecie Bogdana Ziętka”, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113, wystawa czynna do 6 września

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl