wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Welodrom w skali mikro i makro

Odkryty niedawno na nowo wrocławski welodrom mieszczący się przy ul. Żmigrodzkiej 243 posłuży tym razem za symbol oddolnego aktywizmu, o którym dyskutować będą aktywiści i działacze z Wrocławia, Katowic i Wrocławia. Dyskusja połączona z pokazem filmu „The Impossible Hour”, odbędzie się w tę sobotę. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Reklama

Pole i problematykę sobotniej dyskusji wyznaczy obecna sytuacja i historia wrocławskiego toru kolarskiego. Wydarzenie w ramach 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH odbędzie się 23 sierpnia w sobotę o godzinie 18.00 w galerii Awangarda BWA Wrocław.

Wrocławski tor kolarski

Wrocławski tor kolarski przy ul. Żmigrodzkiej 243 jest jednym z kilku tego typu obiektów na terenie kraju i jednocześnie jednym z ostatnich wciąż czynnych. Welodrom ten został oddany do użytku w roku 1930, a powstawał w rekordowym czasie ośmiu tygodni. Projekt toru wykonany został w roku 1929 przez architekta Clemensa Schürmana, byłego kolarza torowego, który zaprojektował jeszcze kilkadziesiąt innych torów kolarskich w Niemczech i innych krajach.

fot. Filip Basara 

Piknik na WELODROMIE w ramach BIKE DAYS 2014 fot. Filip Basara

Trenowali tu min. Józef Grundmann i medalista olimpijski Janusz Kierzkowski. Obecnie tor użytkowany jest przez Wrocławski Klub Kolarski. Wrocławski welodrom ma długość 200 m, obwód wewnętrzny toru wynosi 180 m, a zewnętrzny 220 m. Nawierzchnia toru wykonana jest z betonu. Trybuna może pomieścić 250 osób, a ziemne skarpy wokół toru zostały przewidziane jako miejsce do oglądania zawodów dla łącznej ilości 2000 widzów.

Welodrom jako metafora

Welodrom jest metaforą dla działań sportowych, a także wszelkiego typu społecznych i kulturowych działań oddolnych. Model działania oraz przybliżona historia toru na Poświętnem, a także historia innych, nieistniejących wrocławskich torów, posłużą jako przykład w dyskusji nad samoorganizacją, siłą sprawczą i autentyczną rolą aktywizmu.

fot. Filip Basara

Piknik na Welodromie w ramach BIKE DAYS 2014 fot. Filip Basara

Do panelu dyskusyjnego zaproszeni zostali działacze i aktywiści z Warszawy, Katowic i Wrocławia: Arek Gruszczyński (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Bemowskie Centrum Kultury), Paweł Jaworski (katowicki kolektyw Miastoprojekt), Stanisław Szumski (fundacja Vlepvnet / Galeria V9),Adam Jastrzębski (fundacja Vlepvnet / Galeria V9), Dominika Łabądź (artystka i aktywistka związana z Grupą Mniej, Galerią U, CRK). Całość poprowadzi Paweł Jarodzki, artysta i główny kurator BWA Wrocław.

- Zastanawiamy się, jak ważne jest doświadczenie welodromu w mikroskali, czyli treningowa powtarzalność, poszukiwanie idealnego rytmu, transowa donkiszoteria jednostkowej rywalizacji z czasem – mówi Dominika Łabądź, inicjatorka panelu – Spoglądamy także na welodrom w skali mikro jako doświadczenie mieszkańców miasta Wrocławia, którzy w dużej mierze nie zdają sobie sprawy z istnienia takiego obiektu. 

fot. Filip Basara

To miejsce ponownie ożyło 7. czerwca 2014 przy okazji festiwalu BIKE DAYS. Kolejny piknik już 30. sierpnia. fot. Filip Basara

Po panelu odbędzie się pokaz filmowy z kolekcji BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych. Zaprezentowany zostanie duński dokument The Impossible Hour (Den umulige time, 1974), w reżyserii Jřrgena Letha, który opowiada o podejściu kolarza Ole Rittera do pobicia rekordu świata w jeździe godzinnej. Film będzie pokazywany z polskimi napisami.

the impossible hour - kadr z filmu

The Impossible Hour - kadr z filmu

Wydarzenie w ramach 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH odbędzie się 23 sierpnia w sobotę o godzinie 18.00 w galerii Awangarda BWA Wrocław przy ul. Wita Stwosza 32.Wstęp na panel i pokaz filmowy są za darmo.

ulaj

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl