We Wrocławiu będzie czystsze powietrze

Powstanie instalacja odsiarczania i odazotowania spalin

  • fot. Kogeneracja Wrocław

    fot. Kogeneracja Wrocław


Jest szansa na to, że już w 2016 roku wrocławianie będą mogli oddychać znacznie czystszym powietrzem. We wtorek uroczyście zainaugurowano budowę instalacji odsiarczania i odazotowania spalin w Zespole Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja.

Nowe instalacje mają na celu zabezpieczenie dostaw ciepła dla wrocławian przez kolejnych 20 lat oraz czystsze powietrze w mieście dzięki znacznemu zmniejszeniu emisji tlenków siarki i azotu. Ich zadaniem jest również dostosowanie bloków energetycznych do nowych wymagań europejskich w zakresie emisji tlenków siarki i azotu oraz podniesienie efektywności operacyjnej bloków, a także przedłużenie okresu ich eksploatacji co najmniej do 2035 r.

Dzięki nim emisje tlenków siarki zmniejszą się od pięciu do siedmiu razy, a tlenków azotu od dwóch do trzech razy w zależności od lokalizacji.

Inwestycja ta to część planu Grupy EDF w Polsce zmierzającego do poprawy jakości powietrza i modernizacji elektrociepłowni w celu długookresowego zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionach aktywności Grupy.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja należy do Grupy EDF w Polsce. W sezonie grzewczym ogrzewa ok. 60 proc. mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Grupa EDF posiada w Polsce 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła sieciowego. Zatrudnia blisko 3,5 tys. pracowników w całym kraju. Zaopatruje w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń. Jest też największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę